Czy suplementy są w stanie zastąpić dobrze zbilansowaną dietę? Oczywiście, że nie. Ale są wygodne, więc bywają wyjściem awaryjnym, drogą na skróty. Nauka potwierdza, że niektóre z nich naprawdę działają i mogą Ci pomóc szybciej osiągnąć zamierzone cele – czy to fitnessowe, czy też trochę mniej wymierne, codzienne. Więcej energii na treningu? Więcej siły? Więcej odporności? Da się zrobić.
Twój cel: Więcej energii
Suplement: Beta-alanina
Beta-alanina to egzogenny aminokwas, który łączy się z innym aminokwasem – L-histydyną – i tworzy w mięśniach karnozynę, która chroni mięśnie przed nadmiarem kwasu mlekowego. To jest jej główna zaleta: dzięki beta-alaninie możesz ćwiczyć intensywniej i dłużej. Najwięcej beta-alaniny jest w mięsie i rybach, więc jeśli jesz mięso, nie powinno Ci jej brakować. Natomiast wegetarianie powinni rozważyć supelementację. Na pewno też przyda się kobietom, które naprawdę dużo i intensywnie ćwiczą.
Najskuteczniejsza postać Badania sugerują, że najlepiej przyswaja się beta-alanina w proszku, rozpuszczona w wodzie. W takiej postaci najszybciej przedostaje się do krwi.
Zalecana dawka 4-6 g dziennie.
Dodatkowe korzyści Prawdopodobnie karnozyna chroni też przed wahaniami nastroju i niektórymi chorobami degeneracyjnymi mózgu. To dopiero wstępne badania, ale wyniki są obiecujące.
Źródła w żywności Mięso z kurczaka i indyka, wołowina, wieprzowina, jajka, mleko, ser.
Możliwe skutki uboczne Mogą wystąpić parestezje, czyli mrowienie i drętwienie. Przypuszczalnie beta-alanina zwiększa aktywność receptorów czuciowych w skórze, ale mechanizm ten nie jest znany. Zauważyłaś u siebie? Zmniejsz dawkę o połowę na kilka dni.
Suplement Beta-alanine, Bulk. Ma wygodną postać proszku i nie ma żadnych dodatków smakowych. www.bulk.com
Suplement: Kofeina
Kofeina powoduje wzrost energii na dwa sposoby: po pierwsze, hamuje wyrzut adenozyny – substancji odpowiedzialnej między innymi za uczucie senności; po drugie – zwiększając poziom dopaminy, zmniejsza poziom melatoniny – hormonu „usypiającego”.
Najskuteczniejsza postać Teoretycznie najszybciej kofeina powinna dostać się do krwiobiegu w postaci płynu, ale praktycznie różnice są niewielkie, więc wybierz taką formę, jaką wolisz.
Zalecana dawka 100-200 mg dziennie.
Dodatkowe korzyści Badanie na Johns Hopkins University wykazało, że pamięć działa lepiej przez 24 godziny po zażyciu kofeiny. Uczestnicy tego eksperymentu dostawali albo kofeinę (200 ml), albo placebo, i mieli zapamiętać serię obrazków. Następnego dnia sprawdzano, jak dobrze potrafili odtworzyć to, co było na obrazkach. Ci po kofeinie mieli wyraźnie lepsze wyniki.
Źródła w żywności Kawa, herbata.
Możliwe skutki uboczne Jeśli jesteś w ciąży albo masz problemy z układem krążenia, suplementacja jest niewskazana, bo kofeina zwiększa ciśnienie krwi i przyspiesza tętno.
Suplement Endurance, Natural Nation. W porcji jest 200 mg naturalnej kofeiny bezwodnej, a dzięki elektrolitom, niacynie, witaminom B6 i B12 Endurance zmniejsza dodatkowo uczucia zmęczenia i znużenia. Izomaltuloza z kolei spowalnia tempo przyswajania cukrów, więc energii wystarczy Ci na dłużej. www.naturalnation.pl
ZOBACZ: Co wiesz o suplementach? [QUIZ]