Suchość pochwy: jak sobie z nią poradzić?

Wydawać by się mogło, że problem ten dotyczy tylko kobiet w wieku menopauzalnym. Nic bardziej mylnego. Każda nierównowaga hormonalna, stres czy stosowanie niektórych leków mogą w konsekwencji prowadzić do zaburzeń błony śluzowej pochwy, powodując jej wysuszanie.

Suchość pochwy: jak sobie z nią poradzić? GettyImages

Stymulacja laserem

Laser emituje ściśle określone impulsy wiązki światła. Są one na tyle specyficzne, że stymulują komórki do produkcji nowego kolagenu – głównego składnika tzw. rusztowania pochwy. Dzięki temu błona śluzowa ulega odbudowie i rewitalizacji, a pochwa odzyskuje prawidłowe nawilżenie. Warto jednak wiedzieć, że organizm kobiety potrzebuje trochę czasu na pełną syntezę białka i regenerację, dlatego pierwsze efekty nie pojawiają się od razu po zabiegu – trzeba na nie poczekać około 4 tygodni.

"Dbając o śluzówkę pochwy i jej kolagenowe 'rusztowanie', sprzyjamy prawidłowej florze bakteryjnej, zmniejszając znacznie podatność na infekcje okolic intymnych. Pełna terapia laserem to seria minimum trzech zabiegów wykonywanych w odstępie około 4-6 tygodni. W niektórych przypadkach dodatkowo stosuje się zabieg utrwalający po około 1,5 do 2 lat. Jeden zabieg trwa ok. 30 minut i jest całkowicie bezbolesny." - mówi Aleksandra Zimmer, lekarz medycyny z Centrum Ginekologiczno-Położniczego ZimMed

ZOBACZ TEŻ: Jak powinna wyglądać wagina?

Bezpośrednio po zabiegu

Nie wolno:

  • robić płukanek i irygacji
  • używać tamponów
  • wprowadzać innych ciał obcych i płynów
  • uprawiać seksu

Wolno:

  • uprawiać sport
  • wrócić do codziennych aktywności

Pamiętaj

Powszechnie stosowane żele i kremy nawilżające pochwę to środki doraźne, tylko pozornie i chwilowo niwelując jej suchość. Ponadto ich niektóre składniki mogą uczulać i podrażniać okolice intymne. Korzystaj z nowoczesnych metod XXI wieku, ale nie traktuj lasera jako kolejnego zabiegu kosmetycznego. W każdym przypadku konsultacja z lekarzem jest niezbędna.

ZOBACZ TEŻ: Estetyka okolic intymnych - wszystko, co chciałabyś wiedzieć

Zobacz również:
REKLAMA