Wiesz już, że powietrze nie jest puste. Ale co takiego się w nim ukrywa i podstępnie zabija ludzi?
Pył zawieszony
Pył zawieszony to – mówiąc w dużym uproszczeniu – cząsteczki sadzy, czyli węgla, substancji mineralnych, pyłów roślin i drobnoustrojów, w tym bakterii i wirusów. Jest bardzo niebezpieczny, bo jego cząsteczki są naprawdę małe. Pył zawieszony występuje w dwóch frakcjach: PM10 i PM2,5. Liczby przy literkach oznaczają wielkość cząsteczek w mikrometrach.
Bardziej niebezpieczny jest pył PM2,5 – jego cząsteczki mają średnicę 30 razy mniejszą niż ludzki włos, bez problemu dostają się do oskrzeli i płuc, uszkadzając je. Według danych Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem oddychanie powietrzem zanieczyszczonym pyłem zawieszonym powoduje nie tylko raka płuc, ale również inne nowotwory, np. pęcherza.
ZOBACZ TEŻ: Maski antysmogowe - czy to działa?
Metale ciężkie
Czyli głównie rtęć, ołów i chrom. Pochodzą z rur wydechowych samochodów – wdychając spaliny, ryzykujesz uszkodzeniem nerwów, układu rozrodczego i problemami z nerkami.
Ozon
Na szczęście, jak wynika z raportu Air quality in Europe w 2016 roku, przygotowanego przez European Enviromental Agency (EEA), pod względem zanieczyszczenia ozonem w Polsce jest całkiem nieźle. Gorzej jest na południu Europy.
Benzopireny
Na mapkach zamieszczonych we wspomnianym raporcie EEA najłatwiej jest znaleźć Polskę właśnie po ciemnoczerwonym, alarmowym kolorze. Dramatycznie odstajemy od reszty Europy pod względem zanieczyszczenia powietrza tymi niezwykle niebezpiecznymi lotnymi związkami.
Benzopireny występują w dymie z papierosów, ale nawet jeśli nie palisz, lecz mieszkasz w Polsce, i tak najprawdopodobniej wdychasz ich tyle, jakbyś paliła – i to sporo.
ZOBACZ TEŻ: Specjalny raport na temat smogu i jego wpływu na zdrowie