[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Substancje trujące w powietrzu [wpływ smogu na zdrowie]

Pył zawieszony, metale ciężkie, ozon, benzopireny. Smog to zabójcza mieszanka tych substancji. Sprawdź, jak wpływają na Twój organizm.

smog skutki dla zdrowia

Wiesz już, że powietrze nie jest puste. Ale co takiego się w nim ukrywa i podstępnie zabija ludzi?

Pył zawieszony

Pył zawieszony to – mówiąc w dużym uproszczeniu – cząsteczki sadzy, czyli węgla, substancji mineralnych, pyłów roślin i drobnoustrojów, w tym bakterii i wirusów. Jest bardzo niebezpieczny, bo jego cząsteczki są naprawdę małe. Pył zawieszony występuje w dwóch frakcjach: PM10 i PM2,5. Liczby przy literkach oznaczają wielkość cząsteczek w mikrometrach.

REKLAMA

Bardziej niebezpieczny jest pył PM2,5 – jego cząsteczki mają średnicę 30 razy mniejszą niż ludzki włos, bez problemu dostają się do oskrzeli i płuc, uszkadzając je. Według danych Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem oddychanie powietrzem zanieczyszczonym pyłem zawieszonym powoduje nie tylko raka płuc, ale również inne nowotwory, np. pęcherza.

Metale ciężkie

Czyli głównie rtęć, ołów i chrom. Pochodzą z rur wydechowych samochodów – wdychając spaliny, ryzykujesz uszkodzeniem nerwów, układu rozrodczego i problemami z nerkami.

Ozon

Na szczęście, jak wynika z raportu Air quality in Europe w 2016 roku, przygotowanego przez European Enviromental Agency (EEA), pod względem zanieczyszczenia ozonem w Polsce jest całkiem nieźle. Gorzej jest na południu Europy.

Benzopireny

Na mapkach zamieszczonych we wspomnianym raporcie EEA najłatwiej jest znaleźć Polskę właśnie po ciemnoczerwonym, alarmowym kolorze. Dramatycznie odstajemy od reszty Europy pod względem zanieczyszczenia powietrza tymi niezwykle niebezpiecznymi lotnymi związkami.

Benzopireny występują w dymie z papierosów, ale nawet jeśli nie palisz, lecz mieszkasz w Polsce, i tak najprawdopodobniej wdychasz ich tyle, jakbyś paliła – i to sporo.

Przeczytaj nasz specjalny raport WH na temat smogu i jego wpływu na zdrowie.

WH 01-02/2017

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij