Substancje chemiczne: 3 szkodliwe produkty

Niektóre pozornie nieszkodliwe produkty także mogą zawierać niebezpieczne substancje chemiczne. Zobacz, jakich ryb unikać, sprawdź, kiedy szampon do włosów może wywoływać łupież i dowiedz się, jakie buty kupować, aby zminimalizować ryzyko kontaktu z toksynami.

szampon fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

1. Ryby

REKLAMA

Wciąż jemy w Polsce mało ryb (zobacz, ile ryb powinnaś jeść tygodniowo), ale jeśli należysz do wyjątków i jesz dużo tuńczyka, rozważ zastąpienie go innymi rybami, np. makrelą lub śledziem, które zawierają mniej niebezpiecznej rtęci.

2. Szampon

Piana na włosach to zasługa taniego w produkcji detergentu SLS i SLES. Doniesienia o rakotwórczych właściwościach SLS są przesadzone (nie ma na to dowodów), ale na pewno może on podrażniać skórę i wywołać łupież. Dlatego zawsze spłukuj głowę dokładnie, tak na wszelki wypadek.

3. Buty

Niedawno włoscy uczeni przebadali sporą partię importowanych butów i znaleźli w 27% z nich toksyczne substancje (np. metale ciężkie i formaldehyd) w ilościach znacznie przekraczających dopuszczalne normy. Chcesz zminimalizować ryzyko? Kupuj buty produkowane w Europie.

Zobacz, na co jeszcze uważaćSprawdziliśmy szkodliwość bisfenolu, triclosanu, parabenów i paru innych substancji chemicznych.

Tekst: Piotr Pflegel

WH 09/2015

Zobacz również:
To najlepsze ćwiczenie, którego nie robisz. A w zasadzie nie robiłaś, bo to ten właśnie ruch, który Twoje ciało pokocha
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA