Sprawdź, ile lat ma Twoje ciało [TEST]

Metryka nie kłamie? A może jednak tak. Rozwiąż test amerykańskich uczonych z Mayo Clinic i sprawdź, czy jesteś od swojej metryki młodsza, czy starsza.

Ile lat ma Twoje ciało? fot. shutterstock.com

Część 1

Odpowiedz kolejno na pytania, dokonując pomiarów ciała i prostych działań matematycznych. Gdy wpiszesz wyniki, przejdź do części 2.

1. Twój wiek to:

2. Podziel obwód bioder (w cm) przez obwód talii

Mniej niż 2,040 = +4 lata

Więcej niż niż 2,040 = Nie doliczaj

Nowy wiek:

3. Umieść dwa palce prawej ręki (wskazujący i środkowy) na wewnętrznej stronie lewej ręki, tuż pod kciukiem. Policz ilość uderzeń przez 10 sekund i pomnóż przez 6.

54 do 59 = -4 lata

60 do 64 = -2 lata

65 do 72 = -1 rok

73 do 76 = +2 lata

77 do 82+ = +4 lata

Nowy wiek:

4. Usiądź na podłodze, wyprostuj plecy i złącz nogi. Wyciągnij ramiona przed siebie na wysokość barków. Oznacz na podłodze (obok nóg) punkt bezpośrednio pod ręką, a następnie spróbuj powoli wyciągnąć jak najdalej ręce, nie uginając nóg. Zmierz odległość między dwoma punktami.

0 do 25 = +3 lata

26 do 37 = +2 lata

38 do 40 = -2 lata

41 do 47 = -3 lata

Nowy wiek:

5. Zrób tyle pompek, ile jesteś w stanie (możesz je robić z kolan) bez zatrzymywania. Utrzymuj ciało w linii prostej, a klatkę piersiową opuszczaj do 4 cm nad ziemią.

0 do 4 razy = +2 lata

5 do 24 razy = +1 rok

25 do 39 razy = -1 rok

40+ razy = -2 lata

Nowy wiek:

6. Oprzyj się o ścianę, ale stopy odsuń od niej o ok. 40 cm i rozstaw na szerokość barków. Wyciągnij ręce do przodu i opuszczaj się powoli, nie odrywając od ściany, aż uda będą równoległe do podłogi. Ile sekund wytrzymasz? 

0 do 30 = +2 lata

31 do 60 = +1 rok

61 do 90 = -1 rok

91+ = -2 lata

Nowy wiek:

Skorygowany wiek (po cz. 1):

Część 2

Wpisz swoje odpowiedzi, dodaj punkty, a na koniec sprawdź wynik.

A. Zwykle jem ___ razy dziennie (włączając przekąski):

Dwa = 1

Trzy = 2

Cztery = 3

Pięć = 4

B. Jem tłuste i smażone przekąski ___:

Regularnie (7 lub więcej razy w tygodniu) = 1

Czasami (4 do 6 razy tygodniowo) = 2

Rzadko (0 do 3 razy tygodniowo) = 3

Nigdy = 4

C. Moje posiłki i przekąski zawierają warzywa i owoce ____:

Nigdy = 1

Rzadko (1 do 5 razy tygodniowo) = 2

Czasami (6 do 9 razy tygodniowo) =3

Regularnie (10 lub więcej razy tygodniowo) = 4

D. Unikam przetworzonego jedzenia, które zawiera tłuszcze trans, tłuszcze nasycone oraz duże ilości sodu, azotanów i cukru:

Nigdy = 1

Rzadko (raczej nie zmieniam swoich nawyków) = 2

Czasami (staram się kupować i jeść zdrowo, ale czasem sobie folguję) = 3

Niemal zawsze (świadomie unikam kupowania i jedzenia produktów, które zawierają te składniki) = 4

Wyniki:

  • 0 do 9 punktów = +3 lata
  • 10 do 12 punktów = +2 lata
  • 13 do 15 punktów = -2 lata
  • 16 do 17 punktów = -3 lata

Podsumowanie wszystkich wyników. Wiek Twojego ciała to: ______

Część 3

Jesteś starsza niż w dowodzie...

To nie jest koniec świata, ale jeżeli nie zaczniesz się ruszać, to z każdym rokiem może być gorzej. Brak ruchu podnosi tętno spoczynkowe, a to oznacza większe ryzyko chorób serca, natomiast ćwiczenia fizyczne mogą to tętno w znacznym stopniu obniżyć. Zdaniem ekspertów, regularna aktywność usprawnia przemiany węglowodanowe i lipidowe, obniża poziom złego cholesterolu i podwyższa poziom dobrego. W rezultacie zmienia się skład ciała: zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej, a zwiększa uwodnienie.

Cofnij wskazówki zegara

Spokojnie możesz zacząć od lajtowego joggingu, bo chodzi tu o to, byś ćwiczyła wolniej, ale jak najdłużej. Spokojne tempo ćwiczeń pozwoli Twemu ciału obniżyć tętno spoczynkowe, a od każdego trenera usłyszysz, że do joggingu musisz dołożyć również streczing. Rozciąganie zmniejsza napięcie mięśni i poprawia krążenie krwi, a naukowcy dodatkowo wskazują, że może zwiększać produkcję tlenku azotu w śródbłonku, wewnętrznej wyściółce naczyń krwionośnych, zwiększając tym samym przepływ krwi i zmniejszając ryzyko powstawania zakrzepów.

ZOBACZ TEŻ: Przestrzegaj tych zasad, a będziesz żyła dłużej

Test i metryka zgadzają się...

Jest naprawdę nieźle, ale nie osiadaj na laurach. Zwracaj zwłaszcza uwagę na to, co jesz i jak ćwiczysz. „Wiek metaboliczny związany jest też z ilością tzw. wisceralnej tkanki tłuszczowej, czyli tłuszczem, którego nie widać na fałdkach na brzuchu czy udach. Jest to tzw. tłuszcz wewnętrzny okalający nasze narządy, jak trzustka, wątroba, żołądek lub jelita” – wyjaśnia specjalistka do spraw żywienia Agnieszka Piskała.

Cofnij wskazówki zegara

Im tego tłuszczu więcej, tym wyższy wiek metaboliczny. Badaj regularnie poziom cholesterolu i ćwicz brzuszki. Nie tylko ćwiczeniami, ale też dietą powalczysz z wiekiem. Badania naukowców w różnych częściach świata pokazały, że antyoksydanty hamują proces starzenia się komórek. Twoja dieta powinna zawierać dużo jagód, aronii, kakao, orzechów i... goździków. Pół łyżeczki zmielonych ma więcej przeciwutleniaczy niż połowa filiżanki jagód. I nie zapominaj o wodzie i innych płynach – im bardziej odwodniony organizm, tym wyższy wiek metaboliczny.

Jesteś młodsza niż w akcie urodzenia...

Brawo, pogratulować! Koleżanki z klasy na Facebooku pewnie gryzą palce z zazdrości. Teraz najważniejsze, żeby ten stan utrzymać jak najdłużej. I tu pada magiczne słowo – interwały. Treningi interwałowe – to może być zarówno bieganie, pływanie, jak i jazda na rowerze – sprawią, że w Twoim ciele wzrośnie stężenie fosfolipidów, glikogenu, poziom potasu, wapnia i magnezu, co przełoży się na formę i energię.

Cofnij wskazówki zegara

Trzy razy w tygodniu zaczynaj od pięciominutowej rozgrzewki. Potem przyspiesz przez 30 sekund ( powiedzmy, że wysiłek na poziomie 8 w skali od 1 do 10), a następnie odzyskuj siły przez dwie minuty (powiedzmy, że na piątym poziomie intensywności). Kontynuuj, powtarzając ten system podczas całej 30-minutowej sesji. Z wiekiem powinnyśmy zwracać większą uwagę na obwód w talii, a nie tylko na to, co pokazuje waga, choć oczywiście miło patrzeć, jak ta stoi w miejscu albo wręcz spada. Tymczasem im ten obwód jest większy, tym większe ryzyko cukrzycy, nadciśnienia, a nawet niektórych nowotworów.

Jednym z najprostszych sposobów na zmniejszenie tego ryzyka jest zamiana węglowodanów rafinowanych na złożone, czyli mówiąc po ludzku, wywalenie białego pieczywa i zastąpienie go pełnoziarnistym. Takich drobnych zmian, które nie wymagają wielkich wyrzeczeń i żelaznej siły woli z naszej strony, jest mnóstwo i warto je wprowadzać. Od nich bowiem zależy nasze samopoczucie, forma i wygląd naszego ciała. Ale skoro rozwiązałaś test i czytasz ten wynik, wiesz o tym doskonale. Nasze gratulacje!

ZOBACZ TEŻ: Czy masz zadatki na liderkę? [QUIZ]

Zobacz również:
REKLAMA