Skuteczne sposoby na kaca i inne ciekawostki zdrowotne

Jakie są skuteczne sposoby na kaca? Ile powinna trwać przerwa od Facebooka, abyśmy poczuły się szczęśliwsze? Które zmiany na sutku powinny skłonić do wizyty u lekarza? Jak zadbać o kręgosłup i układ krążenia w pracy? Oto garść ciekawostek dotyczących zdrowia.

woda kokosowa fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Zero kaca

Gdy przesadzisz z alkoholem wieczorem, spróbuj jeszcze przed snem wypić przynajmniej szklankę wody, a najlepiej – koktajl mocy. Wymieszaj 500 ml soku pomarańczowego z taką samą ilością wody oraz 1/4 łyżeczki soli. Sól sprawi, że woda na pewno zostanie w Twoim organizmie, zaś witamina C przyspieszy rozkład alkoholu. Dzięki temu rano obudzisz się, wyglądając jak człowiek. 

Śpij jak najdłużej, a gdy już wstaniesz, sięgnij po te antykacowe siły szybkiego reagowania.

Woda kokosowa

Po pierwsze, woda zawiera dużo potasu, a więc uzupełnia to, co wypłukał alkohol. Po drugie, nawadnia i po trzecie wreszcie – ma odczyn zasadowy, więc łagodzi ból zakwaszonego żołądka. Jeśli smak wody kokosowej odrzuca Cię na kacu, możesz wybrać taką z dodatkiem innych soków.

Orsalit

Wymyślony w zasadzie po to, by leczyć ludzi odwodnionych wskutek np. biegunki, ale świetnie nawadnia również tych, którzy odwodnili się na własne życzenie. Uwaga! Lepiej wybierz wersję smakową, bo oryginalny smak jest zwyczajnie nie do przełknięcia, gdy jeszcze parujesz procentami. Koniecznie na zimno!

Jajka

Doskonałe uzupełnienie zapasów energii. Są łatwo przyswajalne, a na dodatek zawierają cysteinę, która przyspiesza rozkład aldehydu octowego – jednej z głównych przyczyn objawów kaca. 

Wypróbuj nasze przepisy na potrawy z jajek i zobacz, dlaczego jeszcze warto je jeść.

facebook fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Tygodniowy odwyk

7 dni z dala od Facebooka wystarczy, by poczuć się szczęśliwszą, zwiększyć zdolność do koncentracji i poprawić swoje relacje z ludźmi – wynika z badań duńskich uczonych.

kariera fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Chwila przerwy

Spędzasz 8 godzin w pracy za biurkiem? To fatalne rozwiązanie dla Twojego układu krążenia, kręgosłupa i wagi. Ale jest nadzieja. Wg „British Journal of Sports Medicine” wystarczy, że co 20/30 minut przejdziesz się, pobawisz hula-hop lub wejdziesz po schodach, żeby zniwelować niekorzystny wpływ siedzącej pracy. Wersja minimum - co pół godziny wstań i popracuj na stojąco 10 minut.

Australijscy uczeni wyliczyli, że wystarczą 3 minuty ruchu co pół godziny, żeby pomóc utrzymać prawidłowy poziom cukru i obniżyć ciśnienie nawet o 10 punktów.

zawał, ból, klatka piersiowa fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Lepiej symetrycznie

Tak jak oczy są zwierciadłem duszy, tak brodawka sutkowa jest zwierciadłem całej piersi – twierdzi prof. Margot S. Peter, dermatolog z Mayo Clinic. Zdaniem pani profesor łagodne zmiany typu atopowe zapalenie, egzemy itp. najczęściej pojawiają się symetrycznie, na obu piersiach.

Uporczywe swędzenie, szorstka skóra, naciek czy wyprysk tylko na jednym sutku to sygnał alarmowy. Jeśli zauważysz taką zmianę, pokaż ją lekarzowi, najlepiej dermatologowi.

WH 01-02/2016

REKLAMA