Sprawdzone sposoby na kaca: co się dzieje, gdy zabalujesz

W sobotnią noc poniósł Cię melanż? Chociaż zabawa była udana, dziś masz kaca, boli Cię żołądek i pęka głowa... Zobacz, jak procenty wpływają na Twój organizm, poznaj skutki nadużywania alkoholu i sprawdzone sposoby na kaca.

kac, kobieta fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Trochę przeholowałaś z drinkami poprzedniego dnia? Spoko, szkody są odwracalne, pod warunkiem że nie robisz tego regularnie

Alkohol a głowa

Nie oszukuj się – to nie mieszanie ani kolorowe dodatki do alkoholu powodują kaca, tylko sam alkohol, a raczej produkty uboczne jego rozpadu.

Po czystym spirytusie też będziesz cierpieć, jeżeli przesadzisz. Zamiast paracetamolu, który może dodatkowo obciążyć spracowaną wątrobę, zażyj lepiej ibuprofen albo aspirynę.

Alkohol a żołądek

Nawet jeżeli na samą myśl o jedzeniu robi Ci się niedobrze, musisz coś zjeść. Najlepsza będzie zwykła jajecznica zagryziona bułką z masłem, popita słodką herbatą.

Węglowodany z bułki i cukier z herbaty uzupełnią poziom cukru we krwi, a cysteina z jajek ułatwi posprzątanie aldehydu octowego – produktu rozpadu alkoholu odpowiedzialnego za objawy kaca.

Alkohol a serce

Drżenie rąk i kołatanie serca mogą być konsekwencją wypłukania przez alkohol potasu z organizmu. Wypij sok pomidorowy albo szklankę wody z rozpuszczonym w niej orsalitem, który przywróci równowagę elektrolitową w organizmie. I pamiętaj, że jeżeli kieliszek wina dobrze robi sercu, to nie znaczy, że dwie butelki zrobią mu jeszcze lepiej.

Alkohol a skóra

Alkohol zakłóca działanie wazopresyny – hormonu, który jest odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry. Dlatego spróbuj wieczorem ostatkiem sił zmyć makijaż, a rano nałóż maseczkę nawilżającą.

Alkohol a wątroba

Specjalnością Twojej wątroby jest neutralizowanie alkoholu. Ale jeśli przesadzisz z ilością, przestaje wyrabiać i zaczyna się psuć. A wtedy spada jej sprawność i następnym razem już mniejsza dawka to dla niej za dużo. Staraj się nie przekraczać dwóch drinków dziennie.

Wypij herbatkę z ostropestu – pomaga naprawić szkody w wątrobie, wyrządzone przez nadmiar alkoholu. Kac jest m.in. skutkiem odwodnienia organizmu. Wypij wieczorem i rano wodę kokosową – naturalny izotonik zawierający sód, potas i magnez.

WH 03/2016

REKLAMA