Sposoby na alergię: jak sobie pomóc?

Co czwarta mieszkanka dużego miasta w Polsce cierpi na alergiczny nieżyt nosa. Ty też? Zamiast leczyć się na własną rękę, idź do specjalisty. Pytanie, do jakiego.

Shutterstock

Zacznij od lekarza rodzinnego

Lekarz rodzinny oceni, czy Twój stale zapchany, czerwony nos to rzeczywiście skutek alergii, czy też może jakiejś niedoleczonej infekcji. Zapewne też zaleci leczenie. Jednak alergia to podstępna choroba i niełatwo ją precyzyjnie zdiagnozować, a co dopiero wyleczyć. Dlatego, jeśli 10 dni po wizycie u lekarza rodzinnego i stosowania zaleconych leków nadal cieknie Ci z nosa, poszukaj pomocy gdzieś indziej. Oto skrócona instrukcja postępowania.

Lekarz rodzinny nie pomógł?

Alergolog

To najlepsza opcja. Lekarz zrobi testy skórne 10-20 najczęściej występujących alergenów, żeby dowiedzieć się, na co konkretnie jesteś uczulona. To niezwykle istotne, bo znając wroga, będziesz wiedziała, czego unikać, a lekarz – jaką strategię leczenia przyjąć. Jeśli ataki są silne, może przepisać Ci leki na receptę. Te ostatnie (np. kortykosteroidy) działają najsilniej dopiero po ok. 2 tygodniach stosowania, więc bierz je regularnie i czekaj.

Laryngolog

Specjalista chorób uszu, nosa i gardła potrafi wykryć schorzenia, które mogą pogarszać objawy alergii. Zapalenie zatok, skrzywiona przegroda nosowa czy polipy w nosie mogą utrudniać oddychanie do tego stopnia, że nawet po zastosowaniu leków trudno Ci odetchnąć pełną piersią. Dobrze dobrany antybiotyk może wyleczyć zapalenie zatok, a zabieg chirurgiczny wyprostować przegrodę lub usunąć polipy i udrożnić drogi oddechowe.

Odczulanie

Jeśli leki sprawiają, że ciągle chodzisz senna lub jesteś otumaniona, wróć do alergologa i zapytaj, czy nie może Ci zapisać innego preparatu. Leki nowej generacji prawie nie mają skutków ubocznych. Możesz też zapytać o immunoterapię swoistą, czyli tzw. odczulanie. Zdanem prof. Krzysztofa Sładka z UJ, skuteczność odczulania jest bardzo duża: w przypadku kataru siennego wynosi około 70-75%. Im wcześniej spróbujesz, tym szanse pozbycia się alergii są większe. Musisz się jednak uzbroić w cierpliwość, gdyż proces odczulania może potrwać nawet kilka lat.

Akupunkturzysta

Wprawdzie nauka nie za bardzo potrafi wyjaśnić mechanizm działania akupunktury, ale badania potwierdzają, że ta starożytna chińska metoda potrafi zmniejszyć świąd oczu, kichanie i uczucie zapchanego nosa czasami już po jednym zabiegu.

PRZECZYTAJ: Uczulenie na kosmetyki - powody i zapobieganie [porady eksperta]

Joga

Wzmocnienie układu krążenia, trawiennego i nerwowego sprawi, że Twój układ immunologiczny się uspokoi i przestanie reagować nadwrażliwością na niegroźne substancje. Bardzo pomocne mogą też być ćwiczenia oddechowe. Spróbuj tego: wciągaj powietrze głęboko przez nos i wypuszczaj powoli przez jedną dziurkę, wydając przy tym dźwięk „hummmm”. Powtórz po 5 razy na każdą dziurkę. Badania wykazały, że takie oddychanie łagodzi zwłaszcza uczucie zapchanego nosa.

Medytacja

Chroniczny stres nasila objawy alergii, jeśli więc uda Ci się zmniejszyć napięcie, są duże szanse, że rzadziej będziesz kichać i ronić łzy. Jednym ze sprawdzonych sposobów na redukcję stresu jest medytacja (oczywiście aktywność fizyczna również zmniejsza stres, ale jak tu się ruszać, gdy oddychać można tylko przez usta?). Najprostsza medytacja: usiądź po turecku z rękoma wspartymi na kolanach, wyprostuj plecy, popatrz w jeden punkt i zacznij słuchać swojego oddechu. Nie musisz nic robić. Więcej: nie musisz oddychać w żaden określony sposób, nie musisz „uwalniać myśli”. Wystarczy, że posiedzisz tak bez ruchu kwadrans, raz dziennie. Spróbuj – co Ci szkodzi?

Dietetyk

Modyfikując dietę, możesz zmniejszyć stany zapalne, które nasilają objawy alergii. Jedz więcej produktów bogatych w kwasy omega-3 (np. tłuste ryby, orzechy) oraz probiotyków (świetnie sprawdzi się tu np. kapusta kiszona). Te składniki poprawiają funkcjonowanie jelit, a to właśnie jelita są twierdzą Twojej odporności. Musisz się liczyć z tym, że dietetyk odradzi Ci alkohol, procenty sprzyjają bowiem występowaniu stanów zapalnych.

ZOBACZ TEŻ: Grypa - jak odróżnić ją od przeziębienia? oraz Najlepsze tabletki na: alergie, urodę, wzmocnienie i kobiece sprawy

REKLAMA