Być może sama cierpisz na migreny, a może musi się z nimi zmagać ktoś Ci bliski. Z tego artykułu dowiesz się:
- Co to jest migrena
- Jakie są objawy migreny
- Jak często występuje migrena
- Czy migrena częściej atakuje kobiety
- Jakie są fazy migreny i co to jest aura migrenowa
- Jak zmiana diety może pomóc zwalczać migrenę
Co to jest migrena
Migrena to nawracający ból głowy utrudniający choremu codzienne funkcjonowanie. Charakterystyczną cechą migreny jest jej cykliczność i objawy dodatkowe, takie jak
- nadwrażliwość na światło i dźwięki,
- nudności i wymioty.
- ból migrenowy trwający od 4 do nawet 72 godzin,
- ból zwykle jednostajny lub pulsujący, ma średnie lub silne natężenie i nasila się pod wypływem wysiłku.
Międzynarodowa Klasyfikacja Bólów Głowy ICHD-3 wyróżnia sześć różnych typów migreny:
- migrenę bez aury,
- migrenę z aurą,
- migrenę przewlekłą,
- migrenę powikłaną,
- migrenę prawdopodobną (gdy nie jest spełnione jedno kryterium diagnostyczne przy spełnionych pozostałych)
- zespoły epizodyczne (gdy migrena pojawia się bardzo nieregularnie)
Na migrenę w pełni objawową choruje około 11% populacji, jeżeli zaś weźmie się pod uwagę tych ludzi, którzy nie spełniają jednego z głównych kryteriów rozpoznania migreny, liczba dotkniętych migreną prawdopodobną osób wynosi aż 14%. Jeśli się zsumuje te dwie grupy, wychodzi na to, że aż 25% ludzi regularnie cierpi z powodu migreny.
Kobiety chorują na migrenę częściej niż mężczyźni. Jak donosi pismo Neurologia Praktyczna, migrena pełnoobjawowa dotyka ok 15% kobiet i 6% mężczyzn. Chorujemy więc ponad dwa razy częściej.
SPRAWDŹ TEŻ: Czy to migrena? Niekoniecznie.
Fazy migreny
Klasyczny atak migreny składa się z czterech faz:
- wstępnej fazy prodromalnej,
- aury migrenowej,
- bólu głowy
- fazy ponapadowej.
Tak wygląda scenariusz typowego ataku migreny, ale zdarza się, że niektóre fazy są pomijane: np może być migrena bez aury, bez fazy ponapadowej, a bywa, że nawet bez bólu głowy - wtedy doskwiera sama aura.
Aura migrenowa
Ataki są często poprzedzone tzw. aurą, czyli zaburzeniami widzenia, podczas których chory częściowo traci wzrok, przed oczami migają mu świecące punkty i czarne plamy, przesłaniające pole widzenia. Trochę przypomina to sytuację, kiedy niechcący popatrzysz prosto w słońce i później ten obraz nakłada Ci się jakby w negatywie na to, co widzisz. W aurze mogę też występować drętwienia kończyn, dreszcze i zawroty głowy.
Przyczyny migreny
Wiemy tylko że migrena jest chorobą genetyczną, nie wiemy natomiast dokładnie, które geny odpowiadają za podatność na migreny. Szacuje się, że jeżeli jedno z rodziców choruje na migrenę, ryzyko, że dziecko również będzie cierpiało wynosi aż 50-70%.
O ile nie do końća znamy przyczyny skłonności do ataków migrenowych, o tyle znamy czynniki prowokujące poszczególne ataki u osoby cierpiącej na migreny. Atak migreny mogą wywołać:
- wysiłek fizyczny, aktywność fizyczna,
- alkohol (zwłaszcza czerwone wino)
- niektóre pokarmy (żółte sery, sery pleśniowe, glutaminian sodu),
- leki,
- głód,
- odwodnienie,
- stres, zwłaszcza zaś moment odprężenia po okresie szczególnego napięcia,
- brak snu albo zbyt długi sen,
- zmienna pogoda.
Sposoby leczenia migreny
Wciąż nie ma stuprocentowo skutecznego lekarstwa na migreny. Nie potrafimy ani całkowicie usunąć skłonności do ataków migrenowych, ani całkowicie usunąć objawów, gdy atak wystąpi. W łagodzeniu objawów pomagają różne leki - od dostępnych bez recepty popularnych środków przeciwbólowych takich jak paracetamol czy ibuprofen, poprzez leki stosowany typowo u migrenowców, czyli tzw tryptany, aż po silne leki przeciwbólowe jak tramadol. Skuteczność poszczególnych leków jest jednak różna u różnych osób - trzeba je dobierać indywidualnie. Jeśli problem migreny dotyczy Ciebie, polecamy wizytę w klinice leczenia bólu - pracujący tam specjaliści mają największe doświadczenie w doborze skutecznych terapii.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jak przetrwać atak migreny?
Zapobieganie atakom migreny
Skoro już wiesz, że tabletki często nie przynoszą ulgi, pozostaje unikanie sytuacji i zachowań, które prowokują atak. W tym celu za każdym razem, gdy dopadnie CIę migrena, zrób sobie listę tego, co jadłaś i co robiłaś przed wystąpieniem migreny. Po kilku atakach możesz zauważyć prawidłowość, np. że przed każdym atakiem jadłaś ser i popijałaś winem. To typowy zestaw do wywoływania migreny, ale może w Twoim wypadku będzie to sałatka warzywna albo napój gazowany. Musisz to spróbować ustalić sama. A następnie unikać tego, co wywołuje atak.