[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.6

Ból głowy przed okresem: sposoby, jak sobie radzić

Kilka dni przed okresem dokucza Ci silny ból głowy? Bierzesz leki przeciwzapalne, ale on wciąż nie ustępuje? Jak pokazują najnowsze badania, powinnaś sięgnąć po paracetamol. 

ból głowy fot. shutterstock.com

Jeśli Twoim najlepszym przyjacielem gdy zbliża się okres staje się ibuprofen, szczerze współczujemy, bo dosłownie znamy ten ból. Jeśli pomaga, trzymaj się sprawdzonego sposobu, bo ibuprofen to świetny lek przeciwbólowy. 

Ale jeśli mimo łykania sporych dawek ból nie przechodzi, być może czas zmienić przyzwyczajenia. Jak bowiem wynika z badań opublikowanych niedawno w the Journal of Women’s Health, leki przeciwzapalne mogą być nieskuteczne w przypadku towarzyszących PMS-owi bólów głowy.

REKLAMA

Badacze przekopali się przez dane od około 3000 kobiet, żeby sprawdzić skuteczność leczenia objawów PMS. Uczestniczki badania wypełniały ankiety, w których odpowiadały na pytania dotyczące odczuwanych objawów PMS, zostały też od nich pobrane próbki krwi, by oznaczyć poziom CRP, białek, których obecność wskazuje na stan zapalny w organizmie.

Okazało się, że podwyższony wskaźnik CRP towarzyszył większości objawów – od wahań nastroju, przez ból brzucha, ból pleców aż po wzdęcia. Jednak, ku zaskoczeniu uczonych, nie zauważono podwyższonego CRP u kobiet, które skarżyły się tylko na ból głowy w okolicach miesiączki, co oznacza, że przyczyną bólu głowy w tym momencie nie był proces zapalny.

Wniosek z tego następujący – skoro to nie proces zapalny był przyczyną, to leki przeciwzapalne (ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, naproksen) będą nieskuteczne. Aby zwalczyć ten rodzaj bólu sięgnij lepiej po paracetamol – on ma inny mechanizm działania.

Tylko pamiętaj – zawsze sprawdzaj skład aktualnie przyjmowanych preparatów, bo paracetamol (podobnie zresztą jak ibuprofen i kwasacetylosalicylowy) występuje pod wieloma różnymi nazwami handlowymi i łatwo jest przez nieuwagę przekroczyć maksymalną bezpieczną dawkę. 

Zobacz także, jakie są naturalne sposoby neutralizujące objawy PMS.

WH

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij