Sposób na ból głowy przed okresem

Kilka dni przed okresem dokucza Ci silny ból głowy? Bierzesz leki przeciwzapalne, ale on wciąż nie ustępuje? Jak pokazują najnowsze badania, powinnaś sięgnąć po paracetamol. 

ból głowy Shutterstock
fot. shutterstock.com

Jeśli Twoim najlepszym przyjacielem gdy zbliża się okres staje się ibuprofen, szczerze współczujemy, bo dosłownie znamy ten ból. Jeśli pomaga, trzymaj się sprawdzonego sposobu, bo ibuprofen to świetny lek przeciwbólowy. Ale jeśli mimo łykania sporych dawek ból nie przechodzi, być może czas zmienić przyzwyczajenia.

Tabletki a PMS

Jak bowiem wynika z badań opublikowanych niedawno w the Journal of Women’s Health, leki przeciwzapalne mogą być nieskuteczne w przypadku towarzyszących PMS-owi bólów głowy.

Badacze przekopali się przez dane od około 3000 kobiet, żeby sprawdzić skuteczność leczenia objawów PMS. Uczestniczki badania wypełniały ankiety, w których odpowiadały na pytania dotyczące odczuwanych objawów PMS, zostały też od nich pobrane próbki krwi, by oznaczyć poziom CRP, białek, których obecność wskazuje na stan zapalny w organizmie.

ZOBACZ TEŻ: Najlepsze tabletki na alergie, urodę, wzmocnienie i kobiece sprawy

Okazało się, że podwyższony wskaźnik CRP towarzyszył większości objawów – od wahań nastroju, przez ból brzucha, ból pleców aż po wzdęcia. Jednak, ku zaskoczeniu uczonych, nie zauważono podwyższonego CRP u kobiet, które skarżyły się tylko na ból głowy w okolicach miesiączki, co oznacza, że przyczyną bólu głowy w tym momencie nie był proces zapalny.

Wniosek z tego następujący – skoro to nie proces zapalny był przyczyną, to leki przeciwzapalne (ibuprofen, kwas acetylosalicylowy, naproksen) będą nieskuteczne. Aby zwalczyć ten rodzaj bólu sięgnij lepiej po paracetamol – on ma inny mechanizm działania.

Czytaj ulotki

Tylko pamiętaj – zawsze sprawdzaj skład aktualnie przyjmowanych preparatów, bo paracetamol (podobnie zresztą jak ibuprofen i kwas acetylosalicylowy) występuje pod wieloma różnymi nazwami handlowymi i łatwo jest przez nieuwagę przekroczyć maksymalną bezpieczną dawkę. 

Zobacz także, jakie są naturalne sposoby neutralizujące objawy PMS.

Zobacz również:
REKLAMA