Śpisz mniej niż 8 godzin? Napraw błędy

Często zdarza Ci się nie wysypiać? Już dawno zapomniałaś, czym jest spokojny, zdrowy sen? Rzuć okiem na wskazówki naszego specjalisty i zobacz, jak zrekompensować sobie zarwaną noc. Dzięki nim będziesz cieszyć się piękną cerą, pełną zdrowia i mnóstwem energii do działania.

kobieta fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

W życiu czyha na Ciebie tyle pokus – nocny seans w telewizji, szpilki, którymi można by przekuwać uszy, do tego dzień wypełniony tak dokładnie, że gdy nadchodzi wieczór, nie masz siły nawet dokładnie umyć twarzy (zobacz, jak sobie poradzić ze skutkami spania w makijażu), nie mówiąc już o nitkowaniu zębów. Spokojnie. Przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw rozwiązań awaryjnych na takie właśnie okazje. 

Tym razem podpowiemy Ci, co zrobić, gdy śpisz mniej niż 8 godzin na dobę.

Plan B

Żeby zrekompensować zarwaną noc, posłuchaj rady dr. Michaela Breusa z American Academy of Sleep Medicine i zdrzemnij się ekspresowo po kawie. Tak, nie przesłyszałaś się. „Przygotuj sobie mocną kawę z ekspresu, poczekaj, aż wystygnie, i wypij duszkiem. Potem zdrzemnij się 25 minut” – radzi Breus.

Dlaczego to działa? Kofeina blokuje adenozynę – substancję chemiczną, która wywołuje senność, ale zanim zacznie działać, musi upłynąć jakieś 25-30 minut, które możesz wykorzystać na sen. Obudzisz się rześka i wypoczęta

Plan C

Ciągle śpisz za mało i ciężko jest Ci się obudzić? Poznaj swój cykl snu. „Nawet jeśli śpisz za mało, będziesz bardziej rozbudzona, gdy wstaniesz pod koniec cyklu snu” – twierdzi Breus.

Przyczyna: gdy wybudzasz się z głębokiego snu, potrzebujesz więcej czasu, żeby pozbyć się neuroprzekaźników odpowiedzialnych za senność. Dlatego czasami rano tak trudno pozbyć się tej gęstej waty, która zaległa w głowie. Spróbuj położyć się 7,5 godziny przed planowaną pobudką.

„Większość osób przechodzi przez pięć 90-minutowych cykli snu w ciągu jednej nocy, zatem jest to najlepszy sposób, żeby obudzić sie pod koniec tego właściwego cyklu” – dodaje Breus.  

WH 05/2015

Zobacz również:
REKLAMA