Spanie przy sztucznym świetle zwiększa ryzyko otyłości

Są dowody, że spanie przy włączonym sztucznym świetle jest powiązane z ryzykiem otyłości u kobiet.

spanie przy świetle fot. Getty Images

W opinii amerykańskich naukowców z National Institutes of Health spanie przy działającym telewizorze lub z włączonym światłem w sypialni może być czynnikiem ryzyka przybierania na wadze i otyłości. Badanie to jest pierwszym, w którym stwierdzono związek pomiędzy ekspozycją na sztuczne światło podczas snu a przyrostem masy ciała u kobiet. Wyniki sugerują, że wygaszenie źródeł światła przed snem może zmniejszać ryzyko kobiecej otyłości.

ZOBACZ: 10 zasad zdrowego snu - jak się wysypiać?

Dlaczego właśnie u kobiet?

To proste, ponieważ tylko one były badane, więc nie można wykluczyć, że problem dotyczy także mężczyzn. Ci muszą jednak zaczekać na swoje badania. Zespół badawczy wykorzystał dane z kwestionariuszy 43 722 kobiet w badaniu Sister Study, w którym analizuje się czynniki ryzyka raka piersi i innych chorób. Uczestniczki w wieku 35-74 lat nie miały choroby nowotworowej ani chorób układu krążenia, nie były pracownikami zmianowymi, które odsypiają nocki w ciągu dnia i żadna z nich nie była w ciąży, kiedy rozpoczęto badanie. W kwestionariuszu badawczym zapytano, czy kobiety spały w ciemności, czy z małą lampką nocną, czy miały światło na zewnątrz pokoju i czy miały włączone światło lub telewizor w pokoju. Naukowcy wykorzystali dane obejmujące wagę, wzrost, obwód talii i bioder oraz pomiary wskaźnika masy ciała (BMI) wyliczone na początku badania i po pięciu latach. Wykorzystując te informacje, naukowcy byli w stanie oszacować przyrost masy ciała u kobiet eksponowanych na sztuczne światło w nocy z kobietami, które potwierdziły spanie w ciemnych pomieszczeniach.

SPRAWDŹ: Sen - lek na Alzheimera?

5 kilogramów więcej!

Wyniki różniły się w zależności od poziomu natężenia sztucznego światła w nocy. I tak na przykład zasypianie przy świetle małej nocnej lampki nie wiązało się z przyrostem masy ciała, ale już 17% kobiet, które spały przy świetle lub telewizorze przybrało na wadze 5 i więcej kilogramów w okresie obserwacji. Współautorka badań dr Chandra Jackson twierdzi, że: „Ludzie są genetycznie przystosowani do środowiska naturalnego, które składa się ze światła słonecznego w ciągu dnia i ciemności w nocy. Ekspozycja na sztuczne światło w nocy może zmieniać hormony i inne procesy biologiczne w sposób, który zwiększa ryzyko wystąpienia chorób, takich jak otyłość”.

Aby mieć pewność, że istnieją związki między sztucznym światłem w nocy a przyrostem masy ciała, naukowcy skontrolowali też inne czynniki, które mogą być związane z ekspozycją na światło w nocy. Czynniki te obejmowały wiek, posiadanie starszego małżonka lub dzieci w domu, rasę, status społeczno-ekonomiczny, spożycie kalorii i aktywność fizyczną i wyniki nie uległy zmianie. Współzależność sztucznego światła z nadwagą została potwierdzona, a droga do prostego poprawienia stanu swojego zdrowia, wytyczona. Gaście światło, dziewczyny!

ZOBACZ TEŻ: 9 ciekawostek dotyczących snów

Zobacz również:
REKLAMA