Soczewki kontaktowe - najczęstsze błędy

Soczewki kontaktowe są gigantyczną ulgą dla każdego, kto musi nosić szkła korekcyjne - są niewidoczne, wygodniejsze niż okulary, nie spadają i nie trzeba o nich stale pamiętać. Niestety, ta ostatnia zaleta potrafi też być wadą. Oto najczęstsze błędy użytkowników soczewek kontaktowych. 

soczewki kontaktowe Shutterstock.com

Szkła kontaktowe występują w kilku odmianach. Najpopularniejsze i najtańsze są szkła jednodniowe, ale są tez takie, które możesz nosić przez tydzień, dwa, a nawet miesiąc. Pomijając łatwe do przezwyciężenia kłopoty z nauką zakładania i zdejmowania, soczewki są bardzo wygodną i bezpieczną formą poprawienia widzenia. 

Jak wynika z danych amerykańskich, jedynie niewielki odsetek użytkowników ma problemy zdrowotne spowodowane soczewkami, jednak spośród tych, które zostały zgłoszone do rejestru amerykańskiego CDC (Centres for Desease control and Prevention), aż 20% dotyczyło poważnych komplikacji. 

Najczęstsze błędy przy noszeniu soczewek

Nie zdejmowanie soczewek na noc

Wg specjalistów z CDC najczęstszym błędem użytkowników soczewek kontaktowych jest nie zdejmowanie ich na noc w przypadku soczewek, w których nie można spać. Takie zapomnienie zwiększa ryzyko infekcji nawet ośmiokrotnie. Najczęściej zdarza się to na początku użytkowania, kioedy nie zdążysz jeszcze wyrobić w sobie odruchów, albo gdy wracasz do domu bardzo zmęczona, lub „zmęczona” kilkoma drinkami. Jeśli takie zapomnienie zdarza się sporadycznie, raz na kilka miesięcy, prawdopodobnie nic się nie stanie, ale jeśli często, kilka razy w miesiącu, lepiej jest coś zrobić, np ustawić sobie codzienny alarm na późny wieczór, który przypomni, że pora zdjąć soczewki. 

Noszenie soczewek za długo

Na drugim miejscu listy najczęstszych błędów jest noszenie soczewek za długo. Chodzi tu o sytuację, kiedy soczewki o dłuższym terminie przydatności, np. tygodniowe, nosisz dłużej niż zostało to przewidziane przez producenta. 

Przyczyną tego może być fakt, że soczewki, nawet gdy są noszone za długo, nadal są wygodne i łatwo jest przegapić moment wymiany. Niestety, mimo pozornie dobrego stanu, powyżej daty ważności szkła tracą już właściwości, które zapewniają ich bezpieczne użytkowanie - przepuszczają mniej tlenu, mogą też stracić elastyczność.

Czasami takie przedłużanie używania wynika ze zwykłego lenistwa - nie chce nam się jechać po nowe, sklep akurat zamknęli, „załatwię to jutro”... Jednocześnie, jeżeli np. teoretycznie miesięczne soczewki po dwóch tygodniach zaczynają być niewygodne, lepiej jest je wymienić niż nosić do końca terminu i narazić się na podrażnienia oka, zapalenie spojówek czy zespół suchego oka. 

ZOBACZ TEŻ: Jak chronić wzrok przed słońcem?

Dolewanie płynu

Zdaniem specjalistów, bardzo powszechnym, a jednocześnie bardzo groźnym błędem jest dolewanie pływu do płukania soczewek zamiast jego całkowita wymiana za każdym razem. 
Stary płyn może stracić właściwości bakteriobójcze, a jeśli rozcieńczysz nim nowy, jakieś drobnoustroje mogą przetrwać na soczewkach. A rano trafić do oka, gdzie mają idealne warunki do rozwoju. 

Lekarze radzą, by po każdym użyciu opróżnić pojemnik, a następnie wysuszyć go i uzupełnić nowym płynem za każdym razem. Tylko w ten sposób można zapewnić sterylność soczewkom. Co kilka miesięcy warto też wymienić pojemnik na nowy. 

Niewłaściwa higiena rąk

Kolejnym błędem przy używaniu soczewek jest zapominanie o solidnym umyciu rąk przed operacją nakładania. Jeśli nie umyjesz ich naprawdę solidnie, tak jak nauczyliśmy się na początku pandemii, ze szczególnym uwzględnieniem koniuszków palców i okolic paznokci, możesz pozostawić na soczewkach bakterie, których tam być nie powinno.   

Pływasz lub bierzesz prysznic w soczewkach

CDC nadal radzi, by unikać kontaktu soczewek z wodą - czy to z tą w jeziorze, czy w basenie, czy nawet z taką z kranu. Jeśli nie potrafisz pływać bez soczewek, zaopatrz się w okulary pływackie korekcyjne - to bezpieczniejsze rozwiązanie. W soczewkach jednodniowych można pływać, ale po wyjściu z basenu trzeba je wyrzucić i założyć nowe.

SPRAWDŹ TEŻ: Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

Zobacz również:
REKLAMA