Smog - jak go zwalczyć? Nowy sposób od naukowców.

Olejek z rozmarynu łagodzi ból głowy, poprawia pamięć, oczyszcza krew, polepsza sen, zabija bakterie - zalety rozmarynu można by mnożyć w nieskończoność. Niedawno naukowcy odkryli jeszcze jedną - to świetna broń w walce ze smogiem.

rozmaryn1 Shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Już w średniowiecznej Hiszpanii i Włoszech palono gałązki rozmarynu przy łóżku chorego dla – jak wówczas wierzono - odpędzenia złych duchów. We francuskich szpitalach istniał zwyczaj palenia rozmarynu i jałowca przy łóżku chorego, aby oczyścić powietrze i zapobiec szerzeniu się infekcji.

Badacze, znając antyseptyczne działanie tego krzewu, postanowili zrobić eksperyment. Grupie myszy najpierw podano wyciąg z rozmarynu, a potem umieszczono w pojemniku wypełnionym spalinami diesla. Drugą grupę poddano działaniu spalin bez kontaktu z ziołem. W pierwszej wystąpiło znacznie mniej zatruć i przypadków zapalenia płuc niż w drugiej.

ZOBACZ TEŻ: Jak pozbyć się migreny

Naukowcy podejrzewają, że sprawcą jest kwas karnozowy, główny przeciwutleniacz rozmarynu, ten sam, który w połączeniu z witaminą D hamuje rozprzestrzenianie się komórek białaczki.

Co zatem możemy zrobić? Posadzić rozmaryn w doniczce i dodawać go do potraw jak najczęściej. Dobrym sposobem na oczyszczenie płuc jest parówka z rozmarynu: gałązkę posiekać, włożyć do miseczki, zalać wrzątkiem, nakryć głowę ręcznikiem nad miseczką i wdychać (cudownie likwiduje ból głowy!).

Kupić olejek rozmarynowy i trzymać go na biurku w pracy. Otwarty szybko wietrzeje, więc lepiej kilka kropel strząsnąć na wacik i wdychać. Uwaga: udowodniono, że zapach rozmarynu poprawia pamięć. Można taki nasączony wacik trzymać w puzderku w torebce i wąchać od czasu do czasu stojąc w długim korku.

Zioła mają wiele zaskakujących, zdrowotnych i urodowych właściwości.  Zebraliśmy je dla Ciebie w jednym miejscu. Poznaj TOP 10 ziół.

Zobacz również:
REKLAMA