[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Smog - jak go zwalczyć? Nowy sposób od naukowców.

Olejek z rozmarynu łagodzi ból głowy, poprawia pamięć, oczyszcza krew, polepsza sen, zabija bakterie - zalety rozmarynu można by mnożyć w nieskończoność. Niedawno naukowcy odkryli jeszcze jedną - to świetna broń w walce ze smogiem.

rozmaryn1 fot. shutterstock.com

Już w średniowiecznej Hiszpanii i Włoszech palono gałązki rozmarynu przy łóżku chorego dla – jak wówczas wierzono - odpędzenia złych duchów. We francuskich szpitalach istniał zwyczaj palenia rozmarynu i jałowca przy łóżku chorego, aby oczyścić powietrze i zapobiec szerzeniu się infekcji.

Badacze, znając antyseptyczne działanie tego krzewu, postanowili zrobić eksperyment. Grupie myszy najpierw podano wyciąg z rozmarynu, a potem umieszczono w pojemniku wypełnionym spalinami diesla. Drugą grupę poddano działaniu spalin bez kontaktu z ziołem. W pierwszej wystąpiło znacznie mniej zatruć i przypadków zapalenia płuc niż w drugiej.

REKLAMA

Naukowcy podejrzewają, że sprawcą jest kwas karnozowy, główny przeciwutleniacz rozmarynu, ten sam, który w połączeniu z witaminą D hamuje rozprzestrzenianie się komórek białaczki.

Co zatem możemy zrobić? Posadzić rozmaryn w doniczce i dodawać go do potraw jak najczęściej. Dobrym sposobem na oczyszczenie płuc jest parówka z rozmarynu: gałązkę posiekać, włożyć do miseczki, zalać wrzątkiem, nakryć głowę ręcznikiem nad miseczką i wdychać (cudownie likwiduje ból głowy!).

Kupić olejek rozmarynowy i trzymać go na biurku w pracy. Otwarty szybko wietrzeje, więc lepiej kilka kropel strząsnąć na wacik i wdychać. Uwaga: udowodniono, że zapach rozmarynu poprawia pamięć. Można taki nasączony wacik trzymać w puzderku w torebce i wąchać od czasu do czasu stojąc w długim korku.

Zioła mają wiele zaskakujących, zdrowotnych i urodowych właściwości.  Zebraliśmy je dla Ciebie w jednym miejscu. Poznaj TOP 10 ziół.

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij