Śmiech to zdrowie – 5 faktów

Wiemy: powiedzonko, że śmiech to zdrowie, jest już tak wyświechtane, że na nikim nie robi wrażenia. Ale... tak właśnie jest. Zobacz, jaki wpływ na Twoje ciało ma dobry dowcip albo komedia.

śmiech to zdrowie shutterstock.com
shutterstock.com

1. Śmiech rozluźnia mięśnie

Gdy się śmiejesz, mięśnie brzucha i przepona napinają się, mięśnie twarzy rozciągają, a plecy i ramiona prostują. Solidna dawka śmiechu jest jak dobry masaż.

2. Śmiech dotlenia tkanki

Śmiejąc się, dostarczasz płucom więcej tlenu, co może pomóc w przypadku przewlekłych chorób dróg oddechowych. Japońscy uczeni odkryli, że oglądanie śmiesznych filmów pomaga na dwie godziny złagodzić objawy alergii. Twoje mięśnie i mózg też będą lepiej dotlenione.

Oglądanie horrorów raczej nie rozbawi cię do łez (chyba że to produkcje klasy B albo i C), ale okazuje się, że także może wyjść Ci na dobre.

ZOBACZ TEŻ: 10 strasznych filmów, przy których spalisz najwięcej kalorii.

3. Śmiech zwiększa odporność

Śmiech zwiększa produkcję limfocytów NK i T – główną linię obrony przed wirusami i nowotworami. Te pierwsze przyspieszają także gojenie się ran.

4. Śmiech wzmacnia serce

Śmiech może Cię uchronić nawet przed zawałem serca, ponieważ zapobiega zapaleniu śródbłonka naczyń krwionośnych w Twoim sercu. Śmiech zwiększa ciśnienie krwi i tętno, jest więc świetnym treningiem dla całego układu.

ZOBACZ TEŻ: 6 nieoczywistych objawów chorób serca i zawału

5. Śmiech zwiększa kreatywność

Naukowcy udowodnili, że śmiech potrafi nawet podnieść Twoje zdolności umysłowe i sprawić, że będziesz zdecydowanie bystrzejsza. Dr Ron Berk z Johns Hopkins Medical School, aby utrzymać uwagę studentów podczas zajęć akademickich opowiadał krótkie żarty. Okazało się, że jego podopieczni nie tylko uważniej słuchają, ale i osiągają lepsze wyniki podczas testów. Tezę o pozytywnym wpływie śmiechu na zdolności umysłowe potwierdziły późniejsze eksperymenty.

REKLAMA