Smartwatche jak laboratorium

Uczeni ze Stanford ustalili, że dane zebrane przez smartwatche potrafią wcześniej wykryć chorobę i pozwalają przewidzieć wyniki podstawowych badań krwi. 

Smartwatch mierzy poziom zdrowia Shutterstock.com

Współczesne smartwatche potrafią o wiele więcej niż tylko mierzyć czas czy tętno. Badania uczonych ze Stanford University wykazały, że potrafią też całkiem dokładnie i szybko wykrywać takie problemy jak spadek czerwonych krwinek czy pierwsze oznaki odwodnienia, co może świadczyć o początku różnych chorób, np anemii czy cukrzycy. Badania uczonych ze Stanford jest jednym z pierwszych na świecie badań porównawczych rezultatów pomiarów smartwatchami i wyników badań laboratoryjnych. 

Uczeni z pracowni profesora Michaela Snydera, szefa genetyki na Stanford, zebrali dane za smartwatchy pacjentów jednego z gabinetów lekarskich. Chcieli sprawdzić, czy odczyty nowoczesnych urządzeń biometrycznych ukrywających się pod postacią zwykłych zegarków, są w stanie ujawnić zmiany fizjologiczne, które zazwyczaj zostają wykryte dopiero w trakcie badań w gabinecie lub w laboratorium. W uproszczeniu - chodziło o to, żeby sprawdzić, czy smartwatche mogą teoretycznie zastąpić klasyczne przychodnie w analizie stanu zdrowia i wykrywaniu wczesnych zmian, które mogą oznaczać początki choroby.

ZOBACZ TEŻ: Test smatrwatcha Fitbit Sense

Smartwatche sprawdzają się jako przenośne laboratorium

I rzeczywiście, tak to działa. Na przykład zmiany w rytmie serca często poprzedzają zmiany w liczbie czerwonych krwinek i hemoglobiny - cząsteczki odpowiedzialnej za transport krwi. Zespół ustalili też, że dane z zegarków dostarczały bardziej spójnych informacji niż odczyty z gabinetu lekarskiego. Odczyty rytmu serca z wielu godzin pozwalają lepiej ocenić stan pacjenta. 

Dane powierzchniowe, wcale nie powierzchowne

W badaniu, które trwało trzy lata, 54 ochotnikom wręczono smartwatche mierzące takie parametry jak: tętno, ilość kroków, temperaturę i akatywność elektryczną skóry, która pozwala ocenić ilość potu. W trakcie badania uczeni wykonywali też pomiary tradycyjnymi metodami - mierzyli tętno, sprawdzali morfologię krwi, poziom natlenowania, poziom glukozy i inne parametry. Po porównaniu wyników wyszło na jaw, że odczyty zegarka dość precyzyjnie korelują z wynikami tradycyjnych testów.

Niektóre zmienne pozwalały przewidywać wyniki testów laboratoryjnych. Np uczeni zauważyli, że u badanych, u których wzrastała temperatura skóry i zmniejszał się poziom aktywności, rosła też ilość komórek układu odpornościowego - co sugerowało chorobę np. grypę lub przeziębienie.

Zmniejszenie skórnego przewodnictwa oznaczało zmniejszenie ilości potu, a to z kolei jest jeden z objawów odwodnienia. Zmiana w częstotliwości rytmu serca sugeruje zmianę w natlenowaniu krwi. 

ZOBACZ TEŻ: Zegharki Suunto 7 i 9 Titanium - jak to działa?

Wiele z tych zmian może być zbyt subtelnych, by skłoniły kogoś do wizyty u lekarza, ale jeśli uda się stworzyć odpowiednie algorytmy, które połączą np wykres częstotliwości tętna na zmiany w aktywności ruchowej i okaże się, że tętno rośnie również gdy wcale się nie ruszasz, zegarek może wysłać Ci alert, że czas odwiedzić kardiologa na długo przed wystąpieniem zauważalnych symptomów, co może przyspieszyć, a więc i ułatwić leczenie.

Będą wiedzieć o nas wszystko

O ile rozpowszechnienie smartwatchy monitorujących stan zdrowia może być gigantycznym krokiem naprzód w dziedzinie prewencji chorób, o tyle jest też potencjalnym zagrożeniem. Ktoś, kto będzie miał dostęp do takich danych, będzie w stanie co do minuty wskazać, kiedy zaczęłaś się denerwować, o której się położyłaś spać, jak spałaś, kiedy miałaś orgazm, a kiedy go jednak nie miałaś. To już mniej radosna perspektywa, prawda?


ŹRÓDŁO: Stanford Medicine
https://med.stanford.edu/news/all-news/2021/05/smartwatch-data-can-predict-blood-test-results.html

REKLAMA