Ślady krwi: co oznaczają?

Pojawia się w różnych miejscach, czasami zaskakujących. Sprawdź, co może oznaczać krew w moczu, mleku z piersi czy katarze i kiedy powinnaś koniecznie iść do lekarza.

krew z nosa fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Krew w moczu

Jeśli dodatkowo czujesz pieczenie, prawdopodobnie jest to zakażenie układu moczowego. Niestety, kobiety cierpią na to częściej niż mężczyźni, bo mają krótszą cewkę moczową. Bolą Cię też plecy i masz gorączkę? To może być odmiedniczkowe zapalenie nerek. Idź do lekarza, bo mogą być potrzebne antybiotyki.

ZOBACZ TEŻ: Co płynie w Twoich żyłach.

Krew w kupie

Delikatne, czerwone ślady na papierze toaletowym, gdy masz zaparcie, mogą świadczyć o tym, że pękło Ci jakieś drobne naczynko krwionośne koło odbytu. Jasnoczerwona krew w muszli klozetowej może oznaczać stosunkowo łatwe w leczeniu hemoroidy.

Ale jeśli krew widzisz bezpośrednio w stolcu, zwłaszcza ciemnoczerwoną, koniecznie idź do lekarza: to może (może, nie musi!) świadczyć o poważnym problemie w jelitach.

Krew w mleku z piersi

Gdy dzidziuś jest zbyt żarłoczny, na brodawkach sutkowych mogą pojawić się pęknięcia, zwłaszcza przez kilka pierwszych tygodni karmienia. Nie musisz rezygnować z karmienia, w końcu do niedawna odżywiałaś go swoją krwią. Ranki goją się zwykle w ciągu tygodnia. Żeby przyspieszyć gojenie, smaruj sutki kremem z lanoliną.

SPRAWDŹ: Czego można się dowiedzieć z krwi menstruacyjnej?

Krew w wymiocinach

Podczas wymiotów ciśnienie w przewodzie pokarmowym jest tak duże, że może doprowadzić do pęknięcia małych naczynek w gardle. Ale jeśli zwymiotowałaś głównie jasnoczerwoną krew albo coś, co przypomina fusy po kawie, szybko wezwij pogotowie. Możesz mieć groźne krwawienie z żołądka, dwunastnicy lub przełyku.

Krew w katarze

Katar, suche powietrze lub uraz (nie dłub w nosie!) mogą doprowadzić do uszkodzenia delikatnej śluzówki. Jeśli krew leci ciurkiem, pochyl głowę do przodu (nie do tyłu!) i zaciśnij nozdrza palcami na kilka minut. Jeśli krwotoki zdarzają Ci się częściej niż dwa razy w miesiącu – idź do lekarza.  

Sprawdź także, jakie choroby wykrywa badanie krwi i jaki wpływ na zdrowie ma grupa krwi.

WH 05/2016

REKLAMA