Skurcze mięśni: recepta WH

Trenujesz i odżywiasz się racjonalnie, a mimo to często łapią Cię skurcze łydek, choć zdarza się również ból w okolicy ud. Jest nagły i bardzo dotkliwy. Rozciągasz się i rozmasowujesz mięśnie. Bardzo dobrze. Problem w tym, że ból powraca. Sprawdź, jak temu zapobiec.

ból, skurcz, łydka, bieganie, kontuzja fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Diagnoza

Silne i nagłe bóle, które pojawiają się głównie w mięśniach łydek, mogą wynikać zarówno z siedzącego trybu życia, jak i z przetrenowania. Mogą być też efektem złej diety, odchudzania czy odwodnienia organizmu. Niestety, czasami zwiastują poważniejsze problemy: zapalenie żył lub miażdżycę.

Rozwiązanie

Jeśli ból pojawia się systematycznie i występuje nie punktowo, lecz na całej łydce, a dodatkowo towarzyszy mu opuchlizna stóp, może być zwiastunem poważnej choroby żył, np. zapalenia żył głębokich, z którą powinnaś zgłosić się do lekarza.

Jeśli jednak pojawia się nagle, jest paraliżujący i boli w jednym, konkretnym miejscu, prawdopodobnie przyczyną jest zła dieta, brak ruchu lub jego nadmiar. Zobacz, co rozluźni mięśnie i zlikwiduje ból.

Dieta: to jedz

Mięśnie, by prawidłowo działać – kurczyć i rozluźniać się dokładnie wtedy, kiedy tego chcesz – potrzebują sygnałów elektrycznych. A to, czy prąd płynie przez Twoje ciało swobodnie, zależy w dużym stopniu od tego, co jesz. Pod wpływem silnego stresu, odchudzania, zbyt dużej ilości kawy i małej ilości wody w organizmie może zabraknąć potasu i magnezu – wtedy przepływ impulsów nerwowych jest zaburzony.

Bogatym źródłem tych pierwiastków są suszone morele: 10 owoców zaspokaja całodzienne zapotrzebowania na potas. Sporo mają go też banany i ziemniaki.

Orzechy, kasze i fasola to z kolei źródła magnezu. Kasza gryczana ma go znacznie więcej niż ciemna czekolada. Sałatka z fasoli szparagowej z kaszą z dodatkiem włoskich orzechów orzechów to potężny zastrzyk pierwiastków, które pomogą rozprawić się ze skurczami. Sprawdź też proste przepisy na dania z duża dawką magnezu.

Ogranicz też nieco picie kawy. Zobacz, kiedy kofeina szkodzi i ile filizanek kawy dziennie możesz pić. Zastąp ją sokiem z buraka – to również kopalnia mikroelementów.

fitness, rozciąganie, streczing fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Rozciągaj się

Ćwiczenia fizyczne wprawdzie poprawią krążenie i pomogą lepiej odżywić mięśnie, jednak zbyt intensywny wysiłek, zwłaszcza jeśli ćwiczysz tylko od czasu do czasu, może wywoływać nagłe, trwające około minuty, bolesne skurcze.

Gdy Cię złapie – rozciągnij skurczony mięsień, łapiąc się za stopę i prostując kolano. Masuj bolący mięsień, śmiało uciskając. Bez względu na to, co trenujesz, nie zapominaj, że Twoje mięśnie potrzebują rozgrzewki przed treningiem i rozciągania po nim.

Jeśli skurcze łapią Cię często, pomyśl o pilatesie lub jodze (poznaj zalety ćwiczenia jogi). Te dyscypliny poprawiają elastyczność.

Memo WH

Za silnymi skurczami mięśni zwykle stoją zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Kluczem do jej prawidłowego utrzymania jest odpowiednia ilość wody. Wystarczy, że będziesz pić źródlaną. Jednak gdy ból da już o sobie znać, lepiej przez jakiś czas pić wodę wysokomineralizowaną.

WH 07-08/2015

Zobacz również:
REKLAMA