Składniki krwi - jakie są ich funkcje i jak utrzymać odpowiedni poziom

Gdybyś miała przyrządzić drinka dla Roberta Pattinsona, oto główne składniki ulubionego napoju wampirów.

krew fot. Getty Images

Gdyby układ krążenia miał swoje profile na FB, prawdopodobnie to serce miałoby najwięcej polubień. W końcu serce to symbol miłości. Ale przecież serce, choć medyczny celebryta, jest tylko – nomen omen – sercem większej całości. W gruncie rzeczy to zwykła pompa, która przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu tłoczy przez tętnice i żyły życiodajną krew do wszystkich zakątków Twojego ciała. Gdzie więc te wszystkie lajki i (znowu!) serduszka na profilach krwi, tętnic i żył? Oto masz okazję dodać do znajomych pozostałe elementy tego genialnego układu. Poznać je i polubić.

Zobacz: Badanie krwi - jakie choroby wykrywa

Osocze

ILE TEGO Mniej więcej 55% objętości.

FUNKCJA Baza. Słomkowa (zazwyczaj, bo u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną może też być zielonkawa) ciecz zawierająca białka, sole i hormony. To ona rozprowadza krwinki po całym ciele.

ZADBAJ Osocze składa się głównie z wody, więc pamiętaj, żeby się nie odwadniać. Gdy jesteś spragniona – pij.

Czerwone krwinki (erytrocyty)

ILE TEGO Około 40-45% objętości krwi.

FUNKCJA Dzięki hemoglobinie rozprowadzają tlen z płuc do wszystkich komórek Twojego ciała. Tlen, który jest niezbędny do procesów spalania (czytaj – ruchu, trawienia, myślenia).

ZADBAJ Jedz produkty zawierające żelazo: wątróbki, zielone warzywa, fasole i orzechy. Patent: wit. C ułatwia wchłanianie żelaza.

Białe krwinki (leukocyty)

ILE TEGO Mniej niż 1%.

FUNKCJA Chronią przed infekcjami.

ZADBAJ Bardzo dobrze robi im kwas foliowy. Jedz więcej kalafiora i brokułów.

Płytki krwi (trombocyty)

ILE TEGO Poniżej 1% objętości.

FUNKCJA Coś w rodzaju malutkich biologicznych plasterków – gdy się zatniesz, to trombocyty uszczelniają naczynie, tworząc skrzep. Gdy płytek jest za mało, zaczynasz mieć siniaki bez powodu – idź wtedy czym prędzej do lekarza.

ZADBAJ Palisz? To rzuć. Palenie zwiększa ryzyko powstawania złogów tłuszczowych w Twoich naczyniach krwionośnych, a to może sprowokować płytki krwi do budowania zakrzepów, które mogą zablokować światło tętnicy i – nie owijając w bawełnę – zabić Cię.

Sprawdź, jaki związek istnieje między grupą krwi, a ryzykiem zachorowania na nowotwór, choroby serca oraz cukrzycę.

ZOBACZ TEŻ: Sikasz krwią? Nie próbuj leczyć się sama. Krwiomocz to nie przelewki.

Zobacz również:
REKLAMA