Skanowanie składu ciała - Czy warto poddać się badaniu? Czego można dowiedzieć?

skanowanie ciała co ci da fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Czy warto poddać się skanowaniu składu ciała? Czego można dowiedzieć się z takiego badania?

Sprawdzanie składu ciała to obecnie obok monitorowania wagi jedna z najbardziej popularnych metod wykorzystywanych przez osoby dbające o linię oraz sportowców. Najczęściej wykonywany jest pomiar impedancji bioelektrycznej, który polega na mierzeniu oporu elektrycznego organizmu za pomocą prądu o niskim natężeniu.

„W dużym uproszczeniu należy to rozumieć w ten sposób, że mięśnie ze sporą zawartością wody i zawartych w niej elektrolitach przewodzą prąd bardzo dobrze, a tym samym stawiają mały opór, a tkanka tłuszczowa, która zawiera znacznie mniej wody, przewodzi prąd gorzej i stawia większy opór” - wyjaśnia dr Marek Szołtysik.

Podstawową informacją, jaką uzyskujemy z takiego badania, jest poziom otłuszczenia organizmu. To bardzo dobry sposób do monitorowania efektów prawidłowego odchudzania czy budowania masy mięśniowej. W odróżnieniu od klasycznego pomiaru wagi uzyskujemy bowiem bardziej precyzyjne informacje, które np. pozwalają na odchudzanie z jednocześnie niewielką redukcją tkanki mięśniowej.

Warto zaznaczyć, że obecnie na rynku dostępnych jest wiele aparatów. W tych najprostszych poziom błędu sięga kilku procent, w tych zaawansowanych nawet poniżej jednego. Wykonując takie badanie, trzeba stosować się do podstawowych zasad. „Jeśli aparat ma elektrody do umieszczania w różnych częściach ciała, to za każdym badaniem przylepiaj je w tych samych miejscach.

Badanie najlepiej wykonuj na czczo lub nie wcześniej niż 4 godz. po posiłku, a ok. 30 min przed badaniem skorzystaj z toalety i opróżnij pęcherz. Badanie rób zawsze przed treningiem, a jeśli po, to dopiero po 12 godzinach. Również picie alkoholu, który odwadnia organizm, zaburza wynik, dlatego w tym przypadku pomiar wykonuj przynajmniej po 48 godz. od wytrzeźwienia.

Błędem jest też przeprowadzanie badania, jeśli przyjmujesz leki moczopędne czy napary ziołowe wykazujące podobne działanie. Podczas badania nie można mieć telefonów komórkowych czy innych urządzeń elektronicznych, bo mogą zaburzyć pomiar” - wylicza doktor Szołtysik. 

WH 09/2017

ZOBACZ TEŻ: Trening z pulsometrem: zalety, wskazówki, sprzęt

REKLAMA