Siniaki na nogach – przyczyny, leczenie

Siniaki na nogach powstają zwykle w wyniku uderzenia i znikają po 7-10 dniach. Co robić, jeśli pojawiają się samoistnie lub częściej niż u innych? Czy można mieć skłonność do powstawania siniaków? Czy siniaki mogą być objawem choroby? Co stosować na siniaki? Jak się ich pozbyć? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź tutaj.

siniaki Shutterstock.com

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Czym są siniaki?
  2. Samoistne siniaki na nogach – przyczyny
  3. Siniaki na nogach a hemofilia
  4. Siniaki na nogach a choroba von Willebranda
  5. Siniaki na nogach a weganizm
  6. Siniaki na nogach a starzenie się
  7. Siniaki na nogach a choroba nerek
  8. Siniaki a choroby wątroby
  9. Siniaki a cukrzyca
  10. Siniaki bez przyczyny – konieczne badania
  11. Jak pozbyć się siniaków na nogach?
  12. Siniaki na nogach – czym zamaskować?

Czym są siniaki?

Siniaki powstają w wyniku przerwania drobnych naczyń krwionośnych i wylania się krwi do sąsiadujących z nimi tkanek. Powstają najczęściej w wyniku tępego uderzenia, nie powodującego rozcięcia skóry i otwartej rany. Zwykle nie pojawiają się od razu, tylko po kilku, kilkunastu godzinach, bo krew potrzebuje czasu, żeby dostać się do wyższych warstw skóry. Siniaki powinny zniknąć samoistnie po 7-10 dniach, ale najpierw zmienią kolor z fioletowego na żółty, co jest spowodowane rozpadem hemoglobiny z czerwonych ciałek krwi.

Samoistne siniaki na nogach – przyczyny

Siniaki powstałe na skutek urazu są niegroźne – znikają po kilku dniach i nie powinny być powodem do niepokoju. Co innego, jeśli zaczynają się pojawiać bez przyczyny – nie pamiętamy uderzenia, nie zaliczyliśmy upadku, nic ciężkiego nie spadło nam na nogę, a siniak jest. To może oznaczać, że w naszym organizmie dzieje się coś niedobrego. Niektórzy sądzą, że mają skłonność do siniaków, że „już taka ich uroda” i nie idą z tym problemem do lekarza pozwalając, żeby choroba się rozwijała. Jakie mogą być przyczyny siniaków?

Siniaki na nogach a hemofilia

Hemofilia, zwana inaczej skazą krwotoczną, to choroba genetyczna, która objawia się słabym krzepnięciem krwi. Istnieje kilka rodzajów hemofilii (A, B, i C) w zależności od tego, którego czynnika krzepnięcia brakuje, ale objawia się ona zawsze w ten sam sposób – w razie zranienia musi upłynąć sporo czasu, zanim krew stężeje na powierzchni skóry i utworzy się strup. W 2/3 przypadków choroba jest dziedziczona po rodzicach, w 1/3 – związana z samoistną mutacją genu odpowiedzialnego za krzepnięcie krwi.

U chorych na hemofilię siniaki robią się bardzo łatwo, są rozległe i utrzymują się długo. Najczęściej u chorego występuje również częste krwawienie z nosa i dziąseł. Hemofilii nie można nabawić się z czasem – podobne objawy muszą występować od wczesnego dzieciństwa. To choroba nieuleczalna, ale odpowiednia opieka lekarza hematologa może spowodować, że hemofilia będzie mało uciążliwa.

Siniaki a choroba von Willebranda

To skaza osoczowa, która też objawia się nieprawidłowym krzepnięciem krwi. Do częstych objawów tej choroby należą częste i długo utrzymujące się siniaki na nogach i innych częściach ciała, obfite miesiączki, które trwają 7 dni i dłużej, długie krwawienia po wyrwaniu zęba itp. Choroba von Willebranda ma podłoże genetyczne, ale może też być chorobą nabytą – niektóre nowotwory czy choroby autoimmunologiczne mogą powodować niedobór czynnika vWF (von Willebrand Factor). Osoby, u których zdiagnozowano tę chorobę mają zakaz zażywania leków zmniejszających krzepliwość krwi, jak aspiryna czy ibuprofen, nie powinny przyjmować zastrzyków domięśniowych, wszelkie zabiegi chirurgiczne muszą być przeprowadzane w szpitalach, gdzie można oznaczyć czynnik vWF i podać leki na krzepliwość, no i trzeba być pod opieką lekarza hematologa.

Siniaki na nogach a weganizm

Łatwość w pojawianiu się siniaków może oznaczać anemię lub poważne niedobory kwasu foliowego i witaminy B12. Witamina B12, czyli kobalamina, odpowiada m.in. za prawidłowe tworzenie się czerwonych krwinek. Do naturalnych bogatych źródeł tej witaminy należy mięso i podroby, dlatego osoby na diecie wegańskiej powinny ją suplementować. Czy witamina B12 nie występuje w  roślinach? Występuje, ale w śladowych ilościach, albo w postaci słabo przyswajalnej pseudokobalaminy. Jeżeli od jakiegoś czasu jesteś na diecie wegańskiej i zauważyłaś, że częściej niż wcześniej pojawiają się u ciebie siniaki – idź na badania krwi z zaznaczeniem, że chcesz również sprawdzić poziom witaminy B12.

Siniaki a starzenie się

Z wiekiem spada ilość kolagenu i elastyny w skórze, zmniejsza się jej gęstość i naczynia krwionośne są bardziej narażone na urazy. Z czasem rośnie również kruchość naczyń krwionośnych. Co ciekawe, siniaczą się zwykle miejsca wystawiane na słońce, co lekarze wiążą z negatywnym wpływem promieni UV na wzrost przepuszczalności naczyń krwionośnych. Mechanizm ten widać w leczeniu oparzeń słonecznych – w tych miejscach prawie zawsze obserwuje się większą przepuszczalność naczyń. Nie chcesz mieć wybroczyn na skórze w podeszłym wieku, opalaj się rozsądnie.

Siniaki na nogach a choroba nerek

Łatwe siniaczenie się może być objawem przewlekłej choroby nerek, ale zwykle jest to objaw późny – zanim zaczną pojawiać się siniaki chory zwykle już wie, że jego nerki poważnie szwankują. Przy niedomagających nerkach zwykle dochodzi do zwiększonej przepuszczalności naczyń krwionośnych, które łatwiej ulegają uszkodzeniu. Jednak to jest długotrwały proces.

Siniaki na nogach a choroby wątroby

Podobnie jest z chorobami wątroby. To w wątrobie są wytwarzane czynniki krzepnięcia krwi. Przy długotrwałej niewydolności tego organu ich synteza może być zaburzona, jednak choroba musi trwać naprawdę długo, żeby do tego doszło. Przy niedomagającej wątrobie tworzą się tzw. pajączki w okolicach twarzy i dekoltu, jak również sine plamy na nogach. Powtórzmy raz jeszcze: siniaki nie należą do pierwszych objawów choroby wątroby, zwykle chory wie, że ma chorą wątrobę zanim pojawią się pajączki i wybroczyny.

Siniaki a cukrzyca

Zachodzi tu ta sama zależność co w przypadku chorób nerek i wątroby – choroba musi być zaawansowana, żeby doszło do zwiększonej podatności na siniaki. Wysokie poziomy glikemii prowadzą do uszkodzeń naczyń krwionośnych, dochodzi do zastojów w krążeniu krwi i chorzy są podatni na siniaki bez urazu. Jednak siniaki nie należą do wczesnych objawów cukrzycy.

Siniaki bez przyczyny – konieczne badania

Jeżeli zauważyłaś, że siniaki zaczynają się pojawiać nawet po lekkich urazach czy zwykłym masażu, a do tego są rozległe i gorzej się wchłaniają, idź do lekarza po skierowanie na morfologię krwi z rozmazem lub zrób takie badanie prywatnie. To koszt 20-30 zł, a pozwoli upewnić się, że w organizmie nie dzieje się nic złego. Jeżeli wyniki są w porządku pomyśl o suplementacji kwasu foliowego i witaminy K i zacznij jeść więcej zielonych warzyw. Jeśli odbiegają od normy, koniecznie zapisz się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, on zleci kolejne badania i w razie potrzeby skieruje do specjalisty

Jak pozbyć się siniaków na nogach

Natychmiast po uderzeniu przyłóż zimny okład i powtarzaj go często w pierwszej dobie po urazie. Chłodzenie okolicy urazu powoduje obkurczenie się przerwanych naczyń krwionośnych i zmniejsza wylew krwi do tkanek. Z kolei po 24 godzinach, kiedy krwiak przestaje narastać, należy stosować ciepłe okłady, bo one rozszerzają naczynia i wspomagają jego wchłanianie. Mogą w tym pomóc maści i żele z wyciągu kasztanowca lub arniki, bo one pomagają uszczelniać śródbłonek naczyń i wspomagają krążenie. Przy większych i rozleglejszych urazach można stosować maści z heparyną.

Siniaki na nogach – czym zamaskować

Ulubionym produktem profesjonalnych wizażystów pracujących przy filmach jest Dermacolor Body Camuflage firmy Kryolan. Ma bardzo dobre krycie, świetnie wyrównuje koloryt skóry, nie trzeba go pudrować, nie brudzi, jest wodoodporny. Maskuje nawet tak widoczne przebarwienia jak bielactwo. Kosztuje sporo, ale jego skuteczność i wydajność usprawiedliwiają tę cenę.

Dermacolor Body Camuflage -  Kryolan

Do zakrycia niewielkich siniaków nadaje się również Dermablend Vichy. To mocno kryjący fluid o przedłużonej trwałości, ładnie kryje, nie brudzi, jednak dla uzyskania zadowalających efektów trzeba odpowiednio dobrać kolor do odcienia skóry. Jest przeznaczony do twarzy, ale z niezbyt rozległymi siniakami na nogach poradzi sobie doskonale.

Dermablend Vichy

Pajączki na nogach i żółknące zasinienia zakamuflują rajstopy w sprayu Sally Hansen Airbrush Legs. Bardzo szybko zasychają na nogach, nie brudzą ubrań, są wodoodporne, nie zmywają się nawet podczas deszczu. Do ich usunięcia potrzebny jest środek z dodatkiem substancji oleistych. Pięknie wyrównują koloryt nóg i dodatkowo optycznie je wyszczuplają.

Sally Hansen Airbrush Legs

REKLAMA