Sikasz krwią? Nie próbuj leczyć się sama.

Dla kobiety widok krwi w muszli nie jest tak szokujący jak dla mężczyzny. Co miesiąc mamy okres, okres to krwawienie i tyle. Ale niech to nie uśpi Twojej czujności. Krew w moczu to niepokojący objaw.

Krwiomocz może być niebezpieczny Shutterstock.com
Krew w moczu? Idź do lekarza.

Jeśli krew, czy to w muszli, czy na papierze toaletowym różni się od tej, do której jesteś przyzwyczajona, na przykład gdy mocz jest różowawy, czerwonawy albo brązowawy, albo taki kolor pojawia się w dni, w których nawet nie myślisz o spakowaniu tamponów, potraktuj to jako sygnał ostrzegawczy.

Zdarzyło Ci się coś takiego? Nie panikuj, ale tez nie lekceważ. Krew w moczu nigdy nie jest czymś normalnym, więc zwyczajnie musisz się udać do lekarza, żeby sprawdzić, co jest przyczyną.

Skąd może się wziąć krew w moczu?

Lekarze nazywają ten stan hematurią albo krwiomoczem. Krwiomocz może być albo makroskopowy - wtedy widoczna jest zmiana koloru moczu na jakiś odcień czerwonego, albo mikroskopowy - wówczas krew, a dokładnie erytrocyty w moczu można wykryć jedynie w laboratorium. 

Najczęściej przyczyną pojawienia się czerwonych krwinek w moczu jest kamica nerkowa. W nerkach gromadzą się różne substancje, które normalnie występują w moczu, tyle, że w formie rozpuszczonej. Niestety, czasami tych substancji jest za dużo i tworzą drobne  kryształki - wówczas mówi się o „piasku” w nerkach. Z czasem jednak kryształki mogą się zbijać w większe masy i powstają tzw kamienie. Kamica nerkowa jest bardzo bolesna. Gdy taki sporej wielkości kamień próbuje się wydostać z nerki do moczowodu, towarzyszy temu ból tak silny, że porównywany do bólu porodowego.

Sprawdź: 5 zaskakujących faktów na temat moczu.

Przyczyną krwiomoczu często bywa też infekcja dróg moczowych, mówi  prof. Jennifer Linehan, urolog z John Wayne Cancer Institute w Kalifornii.

Czasami bardzo intensywny wysiłek fizyczny (mowa tu raczej o przebiegnięciu maratonu niż o zajęciach zumby) również może sprawić, że do moczu przedostaną się czerwone krwinki. Jednak, jak mówi prof. Linehan, zdarza się to zazwyczaj jedynie u profesjonalnych sportowców.

Niekiedy krwiomocz może być spowodowany endometriozą (kiedy śluzówka macicy narasta na pęcherzu), zapaleniem pęcherza lub nerek albo (w przypadku mężczyzn) prostaty. Niestety bywa też tak, chociaż bardzo rzadko, że czerwony mocz jest skutkiem raka pęcherza lub nerek - dodaje prof. Linehan.

Zobacz też: 3 zaskakujące skutki odwodnienia organizmu.

Czyli muszę iść do lekarza?

Owszem. „Sikanie krwią zawsze jest powodem do niepokoju – przypomina prof. Linehan. Niezależnie od tego, czy to jedyny objaw, czy też towarzyszą mu inne objawy, np. pieczenie podczas sikania albo ból dołu pleców.

Szybka wizyta u lekarza może zapobiec pogorszeniu stanu. Np w przypadku infekcji dróg moczowych szybka interwencja może ustrzec Cię przed dotarciem bakterii do nerek, a wierz nam, że odmiedniczkowe zapalenia nerek to nie jest coś, co chciałabyś przeżyć.

Gdy zgłosisz się do lekarza, (to nie musi być specjalista - lekarz rodzinny zazwyczaj jest w stanie sobie poradzić) prawdopodobnie zbada dokładnie Twój brzuch, żeby sprawdzić, czy i gdzie boli, może też stuknąć Cię z tyłu w okolicach nerek, oraz zapewne zleci zbadanie moczu, które może wykazać obecność w nim białka, białych lub czerwonych krwinek albo bakterii. 

Lekarz może też zlecić rezonans lub tomografię, żeby przekonać się, czy nie masz kamicy lub (pamiętaj - bardzo rzadko!) jakiegoś guza.

Nie bądź Zosią Samosią

Gdybyś miała pomysł na sięgnięcie po domowe sposoby, wybij to sobie z głowy. Wszelki porady typu - więcej pij, rób nasiadówki, załóż na nerki skórę kota - odłóż na potem, gdy już będziesz wiedziała, co ci dolega. Najlepsze i jedyne, co możesz zrobić, to sięgnąć od razu po telefon i umówić się na wizytę. Im wcześniej, tym lepiej. 

Jeżeli nie chcesz przegapić żadnych niepokojących objawów, zobacz, jak się oglądać, żeby wykryć problem jak najszybciej.

Zobacz również:
REKLAMA