[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Sen - lek na Alzheimera?

Do tej pory sądzono, że główną rolą snu jest oszczędność zasobów energetycznych organizmu. Teraz odkryto, że w trakcie snu mózg się oczyszcza, co ma decydujący wpływ na rozwój m.in. choroby Alzheimera.

fot. shutterstock

Niedawno naukowcy odkryli, że system limfatyczny mózgu jest 10 razy bardziej aktywny w trakcie snu, niż na jawie. To nasunęło naukowcom przypuszczenia, że jedną z funkcji snu jest pozbywanie się produktów przemiany materii, jakie się gromadzą w mózgu w ciągu dnia.

Jedną z toksyn produkowanych przez mózg jest białko nazywane beta-amyloidem, które – jeśli się go nie usuwa – gromadzi się w postaci blaszek wokół komórek nerwowych. Właśnie te blaszki są podejrzewane o powodowanie rozwoju choroby Alzheimera. Nie wiadomo jeszcze, czy gromadzenie się amyloidu w mózgu jest powodowane jego nadprodukcją, czy właśnie niewydolnością w samooczyszczanie się mózgu. Badania opublikowane w magazynie „Brain” na początku tego roku, pokazują, że stężenie beta-amyloidu w mózgu maleje podczas snu, a jest najwyższe w ciągu dnia.

Dobrze wiadomo, że cierpiący na Alzheimera mają sen przerywany dużo częściej niż zdrowi. Skoro już wiemy, że mózg się oczyszcza w trakcie snu, czy teza, że brak snu może prowadzić do choroby Alzheimera jest uprawniona? Do odpowiedzi na to pytanie potrzebujemy więcej wyników badań. Gdyby te potwierdziły tę hipotezę, to stąd już krótka droga do nowej metody leczenia. Czy zatem szybka interwencja w leczeniu niedoboru snu może zapobiec rozwojowi choroby lub przynajmniej go spowolnić? Odpowiedź mamy poznać już niebawem.

Czytaj również: Dlaczego Einstein spał 11 godzin, a Tesla 3?

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij