Seks po porodzie - co się zmienia?

Seks po porodzie to już nie to samo. Tak było wam fajnie w łóżku, a teraz na samą myśl o seksie coś Ci się kurczy w środku i zaciskasz odruchowo kolana. Czy można coś na to poradzić? Można. 

TAKAY / TRUNK ARCHIVE

Jeszcze się goi

Z powodu naciągnięcia i uszkodzenia tkanek krocza albo z powodu rany po cesarce możesz odczuwać ból. Dlatego najlepiej wybierać pozycje, w których to Ty kontrolujesz akcję i partner nie uciska Twojego brzucha.

Cieknie

Piersi są, jak wiemy, fabryką mleka i to jest ich podstawowa funkcja. Drażnienie i pieszczoty kojarzą im się z karmieniem i nic na to nie poradzisz. Niestety, możesz być nieszczelna również z drugiej strony ze względu na osłabione mięśnie dna miednicy. Przydadzą się ręcznik, poczucie humoru i dużo czułości.

Libido?

Czekaj, czekaj, coś pamiętam... Ale jesteś zmęczona, niewyspana, nie masz siły ogolić nóg ani umyć głowy. A jeszcze ten brzuch... Mimo to nie pozwól, aby Twój miły czuł się odrzucony. Dużo przytulania i pieszczot może jakoś mu to zrekompensuje.

Hormony

Jeżeli wciąż karmisz, obniżony poziom estrogenów sprawia, że Twoja wagina jest mniej elastyczna i mniej nawilżona. Musisz się zaopatrzyć w mnóstwo lubrykantu. Koniecznie takiego na bazie wody

Seks po porodzie

Lekarze zalecają około sześciu tygodni abstynencji, czyli tyle, ile trwa połóg. Ale to bardzo indywidualna sprawa. Pęknięcia krocza podczas porodu naturalnego zdarzają się często. Seks po porodzie, zanim rany się zagoją, a ewentualne szwy wchłoną, jest po prostu bolesny dla kobiety. Istnieje prosta zależność – im trudniejszy był poród, tym dłużej trwa niechęć do seksu, a właściwie lęk przed ewentualnym bólem. Kobiety czują się nieatrakcyjne, nie mają czasu, aby zadbać o siebie, co też nie sprzyja erotycznemu nastrojowi. Pierwszy seks po porodzie może być odczuwany trochę inaczej ze względu na rozciągnięcie mięśni. Jeśli poczekasz, aż skończysz karmienie, wtedy poziom hormonów się unormuje, pochwa wróci do dawnego rozmiaru i estrogeny znów zadbają o prawidłowe nawilżenie.

ZOBACZ TEŻ: Karmienie piersią: to powinnaś wiedzieć

Zobacz również:
REKLAMA