Samobadanie piersi - dlaczego jest tak ważne i jak je wykonać?

Nawoływania do badania piersi brzmią jak banał. Ale, z ręką na sercu, ile z Was robi to regularnie? Dziewczyny, nie ma żartów. Tu chodzi o życie!

samobadanie piersi fot. Shutterstock.com

Co roku w Polsce na raka piersi umiera około 5000 kobiet. To tak jakby jedno małe miasteczko znikało z powierzchni Ziemi. Możemy mówić wiele o stanie medycyny, ale prawda jest taka, że same możemy też dużo zrobić, aby zmniejszyć tę liczbę.

ZOBACZ: Rak piersi - fakty, o których mogłaś nie wiedzieć

W zasięgu ręki

Ludzie mają tendencję do lekceważenia prostych zasad, a tymczasem to one właśnie stoją na pierwszej linii walki z chorobami. Do profilaktyki raka piersi – najczęściej występującego nowotworu u kobiet – oprócz zdrowego trybu życia (nie musimy przypominać czytelniczkom, co to znaczy) zalicza się także regularne badanie piersi. Nasze palce oraz nasze oczy są bezcenną, a w dodatku dostępną dla każdej z nas aparaturą do wczesnej diagnostyki. Bo właśnie wczesne wykrycie zmian w piersi daje największe szanse na wyleczenie choroby. Wczesne stadia raka nie dają żadnych objawów, dopiero w późniejszym stadium pojawiają się guzki, które są możliwe do wymacania podczas rutynowej samokontroli piersi. Jeśli guzek ma nie więcej niż 2 cm i nie ma przerzutów do węzłów chłonnych, jest szansa na pełne wyleczenie.

Regularność

Zbadano, że kobiety w Polsce, które nie są w grupie ryzyka, mają 6% szansy na zachorowanie na raka piersi. U kobiet, które są w grupie ryzyka, czyli głównie  tych, które są nosicielkami nieprawidłowej mutacji genu BRC1 lub genu CHEK2 (jest ich około 500 tys.), ryzyko zapadnięcia na ten nowotwór jest od pięciu do dziesięciu razy wyższe. Jak często badać piersi? „Najważniejsze, by badać się regularnie, najlepiej raz w miesiącu. Należy zapewnić sobie komfort i przeprowadzić badanie najlepiej zaraz po miesiączce, do dziesiątego dnia cyklu. Większość wykrywalnych zmian kobieta jest w stanie wyczuć sama, co powinno stanowić bodziec do konsultacji lekarskiej” – mówi lek. Krzysztof Janowiec, ginekolog-położnik z Centrum Medycznego Superior z Krakowa. Istotny jest ten czas cyklu, bo wtedy piersi są najbardziej miękkie i dlatego najłatwiej wyczuć jakieś zmiany. Idealnie byłoby wydrukować sobie taką rozpiskę ze schematem badania z sieci, zalaminować i przyczepić w łazience. 

Samobadanie piersi

Jak wspominaliśmy, Twoim narzędziem są oczy i palce. Jak wykonać takie badanie? „Pierwszym krokiem jest oglądanie. Należy stanąć przed lustrem i zapleść ręce nad głową, ponieważ w ten sposób lepiej zauważymy ewentualne zmiany. Piersi trzeba obejrzeć pod kątem symetrii, zniekształceń, wgłębień czy zaciągnięć. Następnie należy przyjrzeć się brodawkom sutkowym, również pod względem symetrii i zmian ogniskowych. Takie objawy, jak »skórka pomarańczowa«, obrzęki, guzki, wykwity skórne, zaczerwienienia czy wycieki z brodawek sutkowych są sygnałem do obowiązkowej konsultacji z lekarzem.

Drugi etap badania należy wykonać opuszkami palców, stojąc lub Namów na regularne badania mamę, siostrę i przyjaciółki. Niech to stanie się rutyną, tak jak mycie zębów. leżąc, gdy piersi są zrelaksowane, np. po kąpieli. Dotyk powinno się rozpocząć od brodawki i poruszać okrężnym ruchem zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Nie można też zapominać o dołach pachowych i okolicach podobojczykowych, ponieważ część nowotworów zaczyna się od węzłów chłonnych” – tłumaczy Krzysztof Janowiec.

SPRAWDŹ: Rak szyjki macicy, czyli cichy zabójca kobiet

Badanie piersi u lekarza

A jeśli coś nas zaniepokoi, jakie badania powinnyśmy przeprowadzić? Wszystko zależy od grupy wiekowej, w której się znajdujesz. Według Polskiego Towarzystwa Onkologicznego przed 40. rokiem życia zalecane jest głównie USG, a mammografia jako badanie uzupełniające. Po 40. roku życia mammografię warto przeprowadzać co dwa lata, a dodatkowo USG raz na rok. Po 50. roku życia wykonujemy mammografię raz na rok. „Czasami wykonuje się również rezonans magnetyczny. Czynnikiem decydującym jest budowa piersi – dodaje lek. Krzysztof Janowiec. – Kobiety młode charakteryzuje gruczołowa budowa piersi, przy której badanie USG jest wystarczające. Pacjentkom o tłuszczowej budowie piersi, co jest cechą głównie osób starszych, wykonuje się mammografię, która umożliwia dokładniejszą diagnozę. Przed pięćdziesiątym rokiem życia nie zaleca się jednak powtarzania tego badania zbyt często. Pierwszym krokiem zawsze powinno być USG i stosowanie się do zaleceń lekarza”.

Stojąc i leżąc

Dopiero wtedy, gdy badasz się regularnie, możesz dostrzec drobne, ale niepokojące zmiany w wyglądzie i strukturze piersi.

samobadanie piersifot. Shutterstock.com

1. Aby nie opuścić żadnego miejsca, badaj pierś kolistymi ruchami od brodawki...

2. ...promieniście palcami od brodawki do krawędzi piersi po obojczyki i pachwiny...

3. ...przesuwaj palcami w górę i w dół piersi.

ZOBACZ TEŻ: Nowotwór - jak przechytrzyć raka

REKLAMA