Rumieńce: skąd się biorą: jak zapobiec czerwienieniu się?

Każda z nas znalazła się kiedyś w krępującej sytuacji, która sprawiła, że policzki pokryły nam się rumieńcami. Wolałybyśmy jednak tego uniknąć. Czy wiesz skąd tak naprawdę bierze się zaczerwienienie twarzy?

rumieńce Shutterstock.com

Biorąc pod uwagę to, że jesteś człowiekiem i masz uczucia, zakładamy, że już nie raz zarumieniłaś się po uszy (jak wtedy, gdy na szkolnej dyskotece Twoja pierwsza miłość poprosiła Cię do tańca). Większość z nas nie lubi spiekać raka, ponieważ nie możemy już wtedy ukryć, jak bardzo dana sytuacja nas onieśmieliła, zawstydziła czy zdenerwowała. Ale co tak naprawdę wiemy o rumienieniu się? Zadaliśmy kilka pytań dotyczących tego tematu naszym ekspertom.

 

Rumienienie się mamy w genach

"Osoby o celtyckich korzeniach i te wywodzące się ze wschodniej Europy są najbardziej podatne na rumieńce i zaczerwienienia – mówi dermatolog Whitney Bowe. – Co więcej, ponieważ ich skóra jest jaśniejsza, to rumieńce są u nich bardziej widoczne". Innymi słowy: osoby o jasnej karnacji mają po prostu pecha.

Zaczerwienienie zwiększa się, gdy jesteś niespokojna lub zestresowana

"Kiedy jesteś zdenerwowana lub niespokojna, Twój organizm uwalnia adrenalinę, czyli hormon stresu – mówi dermatolog z Weill Cornell Medical Center Mitchell Kline. – Adrenalina rozszerza naczynia krwionośne, a to sprawia, że powstaje ​​rumieniec”. A Ty myślałaś, że pokrycie się czerwienią to bezpośrednia reakcja na badawcze spojrzenie Twojego szefa?

Niezdrowe nawyki mogą pogorszyć sprawę

Przesadne wystawianie się na działanie promieni słonecznych i palenie mają podobny wpływ na organizm: powodują redukcję warstwy kolagenu, pod którą ukrywają się naczynia krwionośne. "W rezultacie, kiedy nie mamy już tak grubej warstwy kolagenowej, naczynia krwionośne są bardziej widoczne" – wyjaśnia Bowe.

Co więcej, samo słońce może być wyzwalaczem rumieńców, zwłaszcza jeśli zażywasz niektóre leki. "Porozmawiaj z dermatologiem, aby sprawdził, czy Twoje leki mogą sprawiać, że jesteś bardziej wrażliwa na słońce  – i tym samym – skłonniejsza do rumieńców” – radzi.

Trening sprawia, że jesteś czerwona

Gdy nieco poćwiczysz, robi się gorąco prawda? To wytworzone przez Twój organizm ciepło może wywołać zaróżowienie policzków (i innych części ciała). "W ramach termoregulacji organizm próbuje schłodzić się do standardowej temperatury, poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych, który to proces sprawia, że robisz się czerwona” – tłumaczy Bowe.

ZOBACZ TEŻ: Czerwona na twarzy po biegu.

Produkty spożywcze, które wywołują rumieńce

"Wszystko, co jest ciepłe, jak kawa, herbata a nawet zupy, może powodować że się czerwienisz" – wyjaśnia ekspert. – Tak samo jak alkohol, pikantne potrawy i curry."

Chcesz pożegnać rumieńce? Oto jej rada: zabaw się w detektywa i dowiedz się, które ze spożywanych przez Ciebie potraw działają na Ciebie najmocniej i postaraj się je ograniczyć. "Każda z nas może reagować inaczej na dane potrawy, więc najlepiej jest po prostu obserwować swój organizm" – dodaje.

Jak zapobiec rumieńcom?

"Kiedy czujesz, że jesteś czerwona, weź ściereczkę lub papierowy ręcznik zmoczony zimną wodą. Wszystko co musisz zrobić, to przyłożyć go do twarzy na jedyne 20 sekund, bo zimna woda obkurcza naczynia krwionośne" – przypomina Kline.

Sprawdź też: jak wyglądać świetnie zaraz po treningu?

Medytacja też może pomóc

Oczywiście, nie możesz nagle przerwać stresującej prezentacji w pracy, by sobie chwilę pomedytować. Dlatego kluczem do sukcesu jest znalezienie wolnej chwili tuż przed przyprawiającym o nerwy wydarzeniem.

W piątkowy wieczór czeka Cię randka w ciemno? Nie spalisz raka, jeżeli przed godziną zero, znajdziesz kilka minut na uspokojenie nerwów. "Medytacja naprawdę pomoże Ci się zrelaksować, więc Twój organizm nie wytworzy aż tylu hormonów stresu, które wywołują rumieńce" – mówi Kline.

Lawenda – Twoja tajna broń przeciw rumieńcom

Twoja skóra wyposażona jest w receptory zapachu, które również mogą pomóc Ci się zrelaksować. "Lawenda jest zapachem uspokajającym, więc pomaga złagodzić lęk, który powoduje czerwienienie się" – zdradza amerykańska dermatolog. Spróbuj nałożyć kilka kropli olejku z lawendy na nadgarstki przed czekającą Cię stresującą sytuacją.

Wpływ leków na czerwienienie

Jeśli czerwienisz się zbyt często i bardzo utrudnia Ci to codzienne funkcjonowanie, może powinnaś porozmawiać z lekarzem na ten temat. Zwłaszcza, jeśli zaczerwienienie idzie w parze z trądzikiem różowatym lub łuszczycą.

"Niektóre leki przepisywane na nadciśnienie krwi mogą pomóc zwalczać nadmierne rumienienie się" – mówi Kline. Jeśli zażyjesz je tuż przed stresującym wydarzeniem, możesz zablokować czerwienienie się.

Polecamy też inne sposoby na stres: 4 sposoby na stres w pracy.

 

Zobacz również:
REKLAMA