Ciśnienie tętnicze - jak obniżyć dzięki diecie i ćwiczeniom

Bóle głowy, bezsenność, problemy z koncentracją... To niewinne objawy, które mogą wskazywać na nadciśnienie tętnicze. Nie zwlekaj i dowiedz się, jak obniżyć ciśnienie krwi za pomocą aktywności fizycznej i diety.

fot. Catalin Petolea 2014/shutterstock.com fot. Catalin Petolea 2014/shutterstock.com
fot. Catalin Petolea 2014/shutterstock.com

Objawy nadciśnienia

Podstawowe badania – takie jak ogólne badanie krwi, moczu oraz pomiar ciśnienia – zwykle wskazują, z jakiego powodu czujesz się gorzej. Możesz mieć infekcję wirusową lub bakteryjną, na którą lekarz przepisze odpowiednie leki. Może być jednak tak, że masz nadciśnienie – to coraz częstsze u młodych osób.

 

Grupa ryzyka

Ten „cichy zabójca” działa niemal bezobjawowo. Nie musisz czuć, że mocniej bije Ci serce. To mogą być bóle głowy, bezsenność lub brak koncentracji. Ponieważ jednym z czynników, który sprzyja nadciśnieniu u młodych kobiet, jest stosowanie tabletek antykoncepcyjnych (zobacz też inne wady i zalety tabletek antykoncepcyjnych), lepiej profilaktycznie – raz w roku – zmierzyć ciśnienie u lekarza.

Nadciśnienie kojarzy Ci się pewnie z babcią, która prosiła Cię, żebyś pomogła jej zrobić pomiar. To prawda, że choroba zwykle pojawia się w podeszłym wieku. Jednak badania pokazują, że coraz częściej dotyka również ludzi tuż po 30. roku życia.

Głównym powodem jest brak ruchu, złe odżywianie, nadwaga i palenie papierosów. To winowajcy, przez których naczynia krwionośne stają się mniej elastyczne. Taki stan zmusza serce do bardziej intensywnej pracy. Naturalnie, ciśnienie krwi mocno wzrasta m.in. pod wpływem wysiłku fizycznego. Problem pojawia się, gdy okazuje się, że w czasie spoczynku nie spada.

Żeby stwierdzić nadciśnienie, lekarz musi dokonać 2 pomiarów w jednym dniu i 2 w innym. Jeśli okaże się, że ciśnienie skurczowe wynosi za każdym razem około 140 mmHG, a rozkurczowe około 90 mmHG, prawdopodobnie masz nadciśnienie.

Ruch vs. nadciśnienie

Najlepiej, jeśli będziesz wykonywała różne ćwiczenia: raz kardio, innym razem ćwiczenia siłowe. Te ostatnie możesz robić z użyciem piłki. Zacznij od przysiadów. Między dolną część pleców a ścianę wciśnij piłkę i wykonaj 3 serie po 10 powtórzeń. Możesz również wykonywać brzuszki w oparciu o piłkę (2 serie po 10 powtórzeń). Takie ćwiczenia rozszerzają naczynia krwionośne. W ćwiczeniach kardio zmieniaj dyscypliny: raz niech będzie to intensywny bieg, raz rower, a innym razem szybki marsz. Po 10 tygodniach wynik ciśnienia powinien być lepszy.

Dieta

Tego unikaj: w pierwszej kolejności zapomnij o fast foodach – taka żywność zawiera dużo soli, która podnosi ciśnienie. Unikaj również słodyczy, które są bogate w tłuszcze trans.

Nie przesadzaj też z alkoholem, który także podnosi ciśnienie. O paleniu papierosów nawet nie wspominamy, bo wiadomo: nie ograniczasz, tylko definitywnie rzucasz! W innym artykule podpowiadamy Ci, jak rzucić palenie. Warto też wiedzieć, jak pożegnać się z papierosami i nie przytyć.

To jedz: zmiany na talerzu to pierwszy krok do wyregulowania ciśnienia krwi. Wprowadź do diety tłuste ryby. Łosoś, makrela czy sardynki mają dużo kwasów omega-3, które korzystnie wpływają na elastyczność arterii (zobacz, ile ryb możesz jeść tygodniowo). Znajdziesz je też w awokado i orzechach.

Jedz też dużo warzyw (bogatych w błonnik) i owoców cytrusowych. Banany i pomarańcze zawierają dużo potasu, który reguluje poziom wody w organizmie.

Kontroluj ciśnienie

Jeśli jesteś w grupie ryzyka (np. od dawna stosujesz hormonalne tabletki antykoncepcyjne lub masz na sumieniu fast foodowe grzeszki), powinnaś systematycznie badać ciśnienie. Jeśli chcesz zainwestować, kup urządzenie, które robi pomiar na przedramieniu, a nie na nadgarstku. Wydasz trochę więcej, ale badanie będzie dokładniejsze. Mierz ciśnienie na ręce, której rzadziej używasz.

WH 05/2014

Zobacz również:
REKLAMA