Rozstępy w ciąży

W ciąży ciało zmienia się nie do poznania. Poza brzuchem, szybko powiększają się także piersi, a czasem nawet uda i pośladki. Zmuszona do szybkiego rozciągnięcia się skóra często naznaczona zostaje rozstępami. Jak sobie z nimi radzić? Podpowiadamy.

Rozstępy w ciąży shutterstock.com

Pierwsze rozstępy w ciąży mogą zmartwić przyszłą mamę - wyglądają nieestetycznie i potrafią pokryć spore obszary ciała. W związku z tym defektem pojawia się bardzo wiele pytań: Jak powstają rozstępy? Czy można im zapobiegać? Jak usunąć ciążowe rozstępy? Postanowiłyśmy poprosić eksperta o rozwianie wątpliwości. Wszystko o rozstępach w ciąży znajdziesz w artykule poniżej

REKLAMA

Spis treści:

Czym są rozstępy?

Choć każda z nas potrafi rozpoznać rozstępy po wyglądzie, niewiele osób potrafi zdefiniować to zjawisko. Choć wyglądem przypominają nieco blizny, nie powstają przecież na skutek mechanicznego uszkodzenia skóry. 

"Rozstępy to wrzecionowate pasma na ciele, które wyglądem przypominają blizny, ale nimi nie są. - tłumaczy  Zofia Owczarek, kosmetolog, towaroznawca i ekspert marki Venome. - Powstają, gdy dochodzi do rozpadu podstawowych białek budulcowych skóry, czyli kolagenu i elastyny. W efekcie granica skórno-naskórkowa zostaje spłaszczona, a struktura tkanek zaburzona, co zakłóca transport substancji odżywczych między nimi."

 Jak powstają rozstępy?

"Ogromne znaczenie w tworzeniu rozstępów mają predyspozycje genetyczne – to właśnie od genów w dużej mierze zależy wygląd i kondycja skóry." - mówi kosmetolog. 

Do przyczyn powstawania rozstępów zalicza się także między innymi:

  • zbyt szybkie rozciąganie się skóry spowodowane przybraniem na wadze czy wzrostem,
  • zmiany hormonalne,
  • nieodpowiednia dieta
  • stresujący styl życia.

Zmiany te są wynikiem wewnętrznych reakcji zachodzących w organizmie, a nie mechanicznych urazów, jak to jest w przypadku blizn. Różnica ta jest istotna pod kątem procesów naprawczych skóry i jej pielęgnacji – na rozstępy nie pomogą maści na blizny.

"Przy powstawaniu rozstępów nie dochodzi do uszkodzenia komórek, dlatego skóra się nie regeneruje, nie występują czynniki wzrostu, kolagen nie jest wytwarzany w danym miejscu. W przypadku blizn jest na odwrót – rozcięcie uszkadza komórki, które zaczynają pracować intensywnie i produkować substancje wspomagające odbudowę naskórka." - tłumaczy kosmetolog.

W mechanizmie powstawania rozstępów wyróżnia się dwie fazy – zapalną oraz gojenia. W pierwszej zmiany na ciele są czerwono-fioletowe, może towarzyszyć im pieczenie, swędzenie czy obrzęk. Etap ten trwa do pół roku – po tym czasie rozstępy zaczynają blednąć, stają się atroficzne – zapadają się w skórze oraz nie towarzyszą im już dodatkowe odczucia.

Kiedy pojawiają się rozstępy w ciąży? Jakie są pierwsze oznaki powstawania rozstępów w ciąży?

Pierwszymi oznakami powstawania rozstępów jest swędzenie, pieczenie i suchość skóry, które poprzedzają pojawienie się czerwonych linii na ciele.
Rozstępy w ciąży najczęściej pojawiają się w drugim-trzecim trymestrze, czyli wtedy, kiedy dziecko zaczyna intensywnie rosnąć, a mama przybiera na wadze. Nie oznacza to, że dopiero od tego momentu należy stosować kosmetyki nawilżające i zapobiegające niepożądanym zmianom – wręcz przeciwnie, najlepiej sięgać po nie już od pierwszych dni ciąży. 

Jak zapobiegać rozstępom w ciąży?

Choć wygląd skóry przyszłej mamy zależy głównie od czynników genetycznych, nie oznacza to, że nie możemy zmniejszyć ryzyka powstawania rozstępów.

"Planując ciążę warto wcześniej zadbać o odpowiednią kondycję skóry, tak by była bardziej elastyczna i nawilżona - radzi kosmetolog. - Pod kątem diety dobrze jest wprowadzić produkty bogate w kolagen, kwasy omega oraz witaminy i minerały – szczególnie witaminę C i żelazo, a także pić dużo wody. Należy też zachować umiar w jedzeniu i uprawiać aktywność fizyczną, dzięki czemu uniknie się nagłych skoków wagi."

W kwestii pielęgnacji dobrym rozwiązaniem, jeszcze przed zajściem w ciążę będą zabiegi w gabinetach medycyny estetycznej, które przygotują skórę na zmiany, jakie będą zachodzić w organizmie. Oczywiście nie wykluczą one powstawania rozstępów, ale stworzą dobrą bazę do szybszej regeneracji ciała po porodzie. Jeśli natomiast jest się już w ciąży, najlepiej postawić na domową pielęgnację i skupić się na wnikliwej analizie składów oraz systematycznym stosowaniu preparatów. Uwaga jednak! Czytanie listy składników jest bardzo ważne – nie wszystkie kosmetyki mogą być stosowane przez ciężarne – należy unikać witaminy A, alg, kofeiny, konserwantów czy wyciągu z soi. Niektóre substancje zapachowe i olejki eteryczne również mogą działać drażniąca na skórę i mieć niekorzystny wpływ na rozwój dziecka.

Co stosować na rozstępy w ciąży? 

Walkę z rozstępami można podzielić na trzy etapy – profilaktykę, reagowanie w trakcie powstawania oraz niwelowanie zmian na skórze. Należy podkreślić, że nie jesteśmy w stanie w 100% zapobiec rozstępom czy zlikwidować je całkowicie, ale pracując nad skórą zminimalizujemy ich wielkość oraz widoczność.

Etap profilaktyki obejmuje zarówno działania przed zajściem w ciążę jak i w jej pierwszych miesiącach, kiedy skóra jeszcze nie jest narażona na intensywne rozciąganie.

Zabiegi zapobiegające rozstępom w ciąży

"Przed ciążą świetnie sprawdzają się zabiegi medycyny estetycznej zwiększające gęstość i jędrność skóry - mówi Zofia Owczarek. - Zalicza się do nich m.in. mezoterapię z hydrolizowanym kolagenem, który skutecznie wzmacnia i naprawia strukturę skóry. Stosuje się do niej również aktywne peptydy, stymulujące produkcję głównych białek budujących skórę oraz aminokwasy, które odbudowują włókna białkowe. Wszystkie te składniki stosuję się także w zabiegach niwelujących rozstępy."

Dla podtrzymania efektów kuracji przeciwdziałającej warto na początku ciąży stosować balsamy o właściwościach napinających, odżywiających i regenerujących ciało.

Kremy na rozstępy w ciąży

Po zajściu w ciążę powinno się przejść na pielęgnację domową kosmetykami przeznaczonymi dla przyszłych mam, posiadającymi odpowiednie atesty i certyfikaty. Najczęściej są to odżywcze olejki, balsamy i masła, w których znajdziemy składniki nawilżająco-natłuszczające jak naturalne oleje np. z jojoba, oliwek lub orzechów makadamia, masło shea, kwas hialuronowy czy wyciąg z wąkrotki azjatyckiej. Warto też wprowadzić do codziennej rutyny delikatne masaże strategicznych miejsc lub szczotkować ciało na sucho, dzięki czemu poprawi się krążenie i ogólny wygląd skóry. Najczęściej rozstępy pojawiają się w okolicach piersi, brzucha ud i pośladków, dlatego należy je smarować nawet kilka razy dziennie, co wzmocni naskórek i zmniejszy dolegliwości typu pieczenie czy swędzenie.

Usuwanie rozstępów - zabiegi po ciąży

Intensywną walkę z rozstępami z pomocą zabiegów medycyny estetycznej można zacząć dopiero po zakończeniu okresu laktacji. Im wcześniej zostanie wprowadzona odpowiednia terapia, tym lepsze efekty osiągniemy – zmiany w fazie zapalnej są bardziej podatne na kuracje, niż w fazie gojenia, ale zabiegi przeprowadza się na każdym etapie.

"Najpopularniejszymi zabiegami po ciąży są: mezoterapia, dermapen oraz peelingi chemiczne, czyli kwasy. Stosowane do nich preparaty mają za zadanie pobudzić syntezę białek w skórze, stymulować wzrost jędrności skóry oraz wzmacniać jej strukturę - tłumaczy kosmetolog. - W przypadku mezoterapii stosuje się preparaty zawierające m.in. kwas bursztynowy i hialuronowy, retinol z DMAE, czy kwas trójchlorooctowy (TCA). Ten ostatni jest niezwykle ciekawą substancją – wykorzystuje się go także zarówno do peelingów chemicznych czy dermapenu. Składnik ten, znany z działania anti-aging, doskonale wpływa także na rozstępy – pobudza odnowę komórkową naskórka i produkcję kolagenu oraz elastyny. Jego połączenie z kwasem kojowym nie tylko poprawi wygląd i sprężystość skóry, ale znacznie zmniejszy widoczność zmian, dzięki właściwościom rozjaśniającym tego drugiego."

Maksymalne rezultaty osiągniemy dopiero po poddaniu się pełnej serii zabiegów, tak samo zresztą jak w przypadku kuracji laserowych, które również wykonuje się w przypadku rozstępów.

Rozstępy na piersiach - jak je leczyć?

Rozstępy na piersiach leczy się tak samo, jak i na pozostałych częściach ciała, natomiast jest to bardziej wymagający i trudniejszy obszar z perspektywy specjalisty wykonującego zabieg. Kuracja w okolicach biustu, na który silnie oddziałuje grawitacją, może wymagać większej częstotliwości wizyt w gabinecie – skóra w tym obszarze wymaga intensywniejszego napięcia i wzmocnienia jej struktury.

Ekspertka

”” ZOFIA OWCZAREK
Kosmetolog, towaroznawca i ekspert marki Venome, produkującej preparaty z zakresu medycyny estetycznej.
O problemach skórnych i sposobach ich leczenia wie wszystko.
REKLAMA