Twój brzuch nie wraca do formy po ciąży, chociaż od porodu minęło sporo czasu? Zanim zaczniesz kolejny program treningowy albo nową dietę, sprawdź, czy nie masz rozstępu mięśni prostych brzucha. Zobacz, jak zrobić autobadanie, które pomaga wykryć rozejście kresy białej.
Nawet jeśli płaski brzuch nie jest Twoim priorytetem po ciąży, to możesz się niepokoić jeżeli mimo zdrowej diety i aktywności w trakcie, długo po porodzie wciąż wygląda jakbyś była w ciąży. Zwłaszcza jeżeli ćwiczysz, nawet bardzo intensywnie, a efektów nie widzisz miesiącami. Wszystkiemu winne może być rozejście kresy białej. Jeżeli lekarz ani fizjoterapeuta po ciąży nie rozwiali Twoich wątpliwości w tym temacie, możesz w prosty sposób sprawdzić sama czy rozstęp mięśni prostych brzucha (diastasis recti) dotyczy Ciebie.
Jak powstaje rozstęp mięśni prostych brzucha?
Kresa biała to kolagenowe pasma (rozcięgna mięśni), które rozciągają się od najniższej części mostka do spojenia łonowego, między mięśniami prostymi brzucha (tymi, które tworzą u niektórych tzw. „sześciopak” - to znaczy tworzą u wszystkich, ale nie u wszystkich jest on widoczny :). U wielu kobiet w czasie ciąży na skórze w miejscu kresy białej powstaje ciemna kreska – u tych o ciemnej karnacji często bardziej widoczna, biegnąca pionowo przez środek brzucha. To macica powiększająca swoje rozmiary w ciąży, powoduje rozciąganie m.in. właśnie mięśni i rozcięgien.
Rozejście kresy białej jest czymś normalnym i występuje u wszystkich ciężarnych, natomiast nie u wszystkich wraca potem do swojej formy sprzed ciąży. Wpływ na to mają różne czynniki. Jedno jest pewne - nawet jeżeli jesteś „fit”, to nie znaczy, że ten problem Cię nie dotyczy. Silne mięśnie brzucha przed ciążą nie chronią przed rozstępem, a czasami jest wręcz przeciwnie, bo włókna mogą być wtedy mniej elastyczne. Nieodpowiednie ćwiczenia w trakcie ciąży też mogą pogłębiać rozejście.
Więcej o ciąży znajdziesz w naszym dziale poświęconym i przyszłym i świeżo upieczonym mamom.