Rozstęp mięśni prostych brzucha

Wystający brzuch po ciąży? Sprawdź, czy nie masz rozstępu mięśni prostych brzucha.

shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Twój brzuch nie wraca do formy po ciąży, chociaż od porodu minęło sporo czasu? Zanim zaczniesz kolejny program treningowy albo nową dietę, sprawdź, czy nie masz rozstępu mięśni prostych brzucha. Zobacz, jak zrobić autobadanie, które pomaga wykryć rozejście kresy białej.

Nawet jeśli płaski brzuch nie jest Twoim priorytetem po ciąży, to możesz się niepokoić jeżeli mimo zdrowej diety i aktywności w trakcie, długo po porodzie wciąż wygląda jakbyś była w ciąży. Zwłaszcza jeżeli ćwiczysz, nawet bardzo intensywnie, a efektów nie widzisz miesiącami. Wszystkiemu winne może być rozejście kresy białej. Jeżeli lekarz ani fizjoterapeuta po ciąży nie rozwiali Twoich wątpliwości w tym temacie, możesz w prosty sposób sprawdzić sama czy rozstęp mięśni prostych brzucha (diastasis recti) dotyczy Ciebie.

Jak powstaje rozstęp mięśni prostych brzucha?

Kresa biała to kolagenowe pasma (rozcięgna mięśni), które rozciągają się od najniższej części mostka do spojenia łonowego, między mięśniami prostymi brzucha (tymi, które tworzą u niektórych tzw. „sześciopak” - to znaczy tworzą u wszystkich, ale nie u wszystkich jest on widoczny :). U wielu kobiet w czasie ciąży na skórze w miejscu kresy białej powstaje ciemna kreska – u tych o ciemnej karnacji często bardziej widoczna, biegnąca pionowo przez środek brzucha. To macica powiększająca swoje rozmiary w ciąży, powoduje rozciąganie m.in. właśnie mięśni i rozcięgien.

Rozejście kresy białej jest czymś normalnym i występuje u wszystkich ciężarnych, natomiast nie u wszystkich wraca potem do swojej formy sprzed ciąży. Wpływ na to mają różne czynniki. Jedno jest pewne - nawet jeżeli jesteś „fit”, to nie znaczy, że ten problem Cię nie dotyczy. Silne mięśnie brzucha przed ciążą nie chronią przed rozstępem, a czasami jest wręcz przeciwnie, bo włókna mogą być wtedy mniej elastyczne. Nieodpowiednie ćwiczenia w trakcie ciąży też mogą pogłębiać rozejście.

Więcej o ciąży znajdziesz w naszym dziale poświęconym i przyszłym i świeżo upieczonym mamom. 

Po czym poznać rozejście kresy białej i jak to sprawdzić?

Wystający brzuszek, stożkowata wypukłość pojawiająca się w okolicy pępka (zwłaszcza przy napinaniu mięśni - przy czynnościach przypominających klasyczne „brzuszki” - jak siadanie), zauważalne ruchy jelit to objawy widoczne (lub wyczuwalne) na pierwszy rzut oka. Mniej dostrzegalnymi mogą być też bóle dolnej części pleców czy nietrzymanie moczu. Idealnie jeśli stan powłok brzucha oceni Twój lekarz podczas wizyty po zakończonym połogu. Rozejście kresy białej i ewentualne występowanie przepukliny brzusznej powinien on ocenić za pomocą USG.

Dobrze jest wybrać się do fizjoterapeuty specjalizującego się w pracy z kobietami po porodach. „Najlepiej skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym, który wykona odpowiednie badanie, przeprowadzi szczegółowy wywiad, wykona terapię oraz dobierze właściwe ćwiczenia domowe” - mówi Izabela Ślęzak-Walczybok, trener kobiet w ciąży i po porodzie oraz właśnie terapeuta uroginekologiczny. Jeśli masz wątpliwości czy zdecydować się na taką wizytę, możesz najpierw wykonać autobadanie.

shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Autobadanie – jak zrobić test?

Połóż się na plecach, zegnij nogi i oprzyj stopy płasko – pozycja jak do „brzuszków” i właśnie podobnie jak podczas tego ćwiczenia, z wydechem unieś głowę i górną część tułowia, tak jakbyś chciała zrobić brzuszek. Dwoma palcami (wskazującym i środkowym) jednej ręki przesuwaj się między mięśniami prostymi brzucha, od mostka do pępka i dalej, do spojenia łonowego. Jeżeli 2 (lub więcej) palce zapadają się na jakimś odcinku między mięśnie proste, możesz podejrzewać u siebie rozstęp mięśni brzucha. Zwykle rozejście jest największe w okolicy pępka.

Jak pozbyć się diastasis recti?

Jeżeli podejrzewasz u siebie ten problem lub masz jakieś wątpliwości, najlepiej skonsultuj się z terapeutą okołoporodowym. Popularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha nie rozwiążą tego problemu, a wręcz mogą go pogłębić. Najskuteczniejsze będą wtedy ćwiczenia angażujące mięśnie poprzeczne, inne mięśnie głębokie - chociaż są to treningi mało spektakularne, to dają świetne efekty w przywracaniu brzucha po ciąży do formy. Potem możesz wspomóc powrót brzucha do formy np. pilatesem (taki trening na płaski brzuch znajdziesz na naszej stronie internetowej).

REKLAMA