Koty za nic mają sobie nasze ludzkie zakazy czy prośby, dlatego jeśli jesteś kocią mamą, nie ryzykuj i nie trzymaj w domu niebezpiecznych roślin. Na szczęście nie brakuje gatunków, które będą bezpieczne dla Twojego pupila, nawet jeśli zacznie je podgryzać.
Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota
- bananowiec
- calathea
- fiołek afrykański
- fitonia
- palma areka (areca dypsis)
- paprotka (nefrolepsis)
- storczyk falenopsis
- trzykrotka
- zielistka
Zalety posiadania roślin doniczkowych
Kwiaty to ten element dekoracyjny, który ożywi każde wnętrze. Większość roślin nie zrujnuje Ci budżetu, a odpowiednio pielęgnowany maluch po jakimś czasie może się rozrosnąć do imponujących rozmiarów.
Rośliny doniczkowe w procesie fotosyntezy pobierają dwutlenek węgla i wydalają życiodajny tlen, jednocześnie nawilżając powietrze w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Niektóre słyną z właściwości oczyszczających – sprawdź listę roślin oczyszczających powietrze z toksyn – ale tak naprawdę każda roślina doniczkowa ma właściwości oczyszczające.
Rośliny bezpieczne dla zwierząt
Popularne rośliny doniczkowe, np. skrzydłokwiaty czy monstery mogą zaszkodzić naszym pupilom. Objawy zatrucia mogą być różne: od wymiotów czy biegunek aż po drgawki lub arytmię serca. Warto mieć też na uwadze to, że rośliny bezpieczne dla kota nie mogą mieć kolców ani cierni, bo zwierzak mógłby się skaleczyć. Oto lista roślin bezpiecznych dla kotów i innych zwierząt.
Bananowiec
Nim zdecydujesz się na bananowca, zastanów się, czy aby na pewno masz na niego wystarczająco miejsca. Ta imponująca roślina stosunkowo szybko rośnie i może osiągać nawet 2-3 metry wysokości. Bananowiec wymaga stanowiska słonecznego i ciepłego, ale należy uważać, by bezpośrednie promienie słońca nie poparzyły jego liści.
Calathea (kalatea)
Calathea to wyjątkowa roślina doniczkowa, której liście zwijają się w nocy i rozwijają za dnia (dlatego nazywana jest czasem rośliną „modlącą się”). Istnieje wiele gatunków calathei, a wszystkie charakteryzują wielobarwne piękne liście. Lubi miejsca bez przeciągów, stanowiska półcieniu lub jasne z rozproszonym światłem. Należy pamiętać o zraszaniu jej liści, a odwdzięczy się szybkim wzrostem i pięknym wyglądem.
Calathea to bezpieczna dla zwierząt roślina doniczkowa o imponujących liściach.
Fiołek afrykański (sępolia)
Ta urocza roślina doniczkowa jest bezpieczna dla Twojego kota. Fiołek afrykański (łac. Saintpaulia ionantha) swoją nazwę zawdzięcza baronowi Walterowi von Saint Paul St Claire, który odkrył ją pod koniec XIX wieku w Afryce Południowej. Osiąga maksymalnie 10-15 cm wysokości, co sprawia, że zmieści się w każdym, nawet najmniejszym mieszkanku. Jego piękne kwiaty kwitną przez cały rok. Zarezerwuj dla niego stanowisko jasne z rozproszonym światłem. Uwaga: fiołek afrykański nie znosi spryskiwania wodą liści i kwiatów.
Fitonia
To kolejna mała roślina doniczkowa w zestawieniu – osiąga do ok. 15 cm wysokości. Jej ozdobą są dekoracyjne, lekko „owłosione” liście. Fitonia najlepiej czuje się w lekko zacienionych stanowiskach. Bezpośrednie słońce mogłoby poparzyć i wybarwić jej liście. Lubi ciepło i wilgoć. Ziemia w doniczce nie może być jednak stale mokra – gdy tak się stanie, roślinka może zacząć gnić.
ZOBACZ KONIECZNIE: Lista trujących roślin)
Palma areka (areca dypsis)
Palmy to bezpieczne dla kotów rośliny doniczkowe, które należą raczej do większych roślin. To uniwersalna ozdoba, która wygląda dobrze zarówno w nowoczesnych, ajk i tradycyjnych wnętrzach. Nie ma zbyt wielkich wymagań pielęgnacyjnych. Areka lubi wilgotne powietrze, a na zbyt suche powietrze reaguje zasychaniem końcówek liści. Dlatego należy regularnie zraszać jej liście (nawet co 2-3 dni).
Paprotka (nefrolepsis)
Istnieje wiele gatunków paprotek i wiele z nich nie przypomina tych „babcinych”. Paprotki są bezpieczne dla zwierzaków. Te rośliny dobrze czują się w półcienistych stanowiskach. Należy dbać, by miały stale lekko wilgotne podłoże. Mogą rosnąć nawet w miejscach, w których dla wielu innych roślin światła jest zbyt mało. Z kolei nie znoszą wystawiania na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi.