Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota – lista TOP 10

Moda na rośliny doniczkowe to trend, który bardzo nam się podoba. Zieleń we wnętrzach nie tylko cieszy oko, ale niesie też wiele korzyści zdrowotnych. Sprawdź tylko, jakie kwiaty są bezpieczne dla kotów, psów i innych zwierzaków domowych.

rośliny bezpieczne dla kota Fot. shutterstock

Koty za nic mają sobie nasze ludzkie zakazy czy prośby, dlatego jeśli jesteś kocią mamą, nie ryzykuj i nie trzymaj w domu niebezpiecznych roślin. Na szczęście nie brakuje gatunków, które będą bezpieczne dla Twojego pupila, nawet jeśli zacznie je podgryzać.

Rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota

Zalety posiadania roślin doniczkowych

Kwiaty to ten element dekoracyjny, który ożywi każde wnętrze. Większość roślin nie zrujnuje Ci budżetu, a odpowiednio pielęgnowany maluch po jakimś czasie może się rozrosnąć do imponujących rozmiarów.

Rośliny doniczkowe w procesie fotosyntezy pobierają dwutlenek węgla i wydalają życiodajny tlen, jednocześnie nawilżając powietrze w pomieszczeniu, w którym się znajdują. Niektóre słyną z właściwości oczyszczających – sprawdź listę roślin oczyszczających powietrze z toksyn – ale tak naprawdę każda roślina doniczkowa ma właściwości oczyszczające.

Rośliny bezpieczne dla zwierząt

Popularne rośliny doniczkowe, np. skrzydłokwiaty czy monstery mogą zaszkodzić naszym pupilom. Objawy zatrucia mogą być różne: od wymiotów czy biegunek aż po drgawki lub arytmię serca. Warto mieć też na uwadze to, że rośliny bezpieczne dla kota nie mogą mieć kolców ani cierni, bo zwierzak mógłby się skaleczyć. Oto lista roślin bezpiecznych dla kotów i innych zwierząt.

Bananowiec

Nim zdecydujesz się na bananowca, zastanów się, czy aby na pewno masz na niego wystarczająco miejsca. Ta imponująca roślina stosunkowo szybko rośnie i może osiągać nawet 2-3 metry wysokości. Bananowiec wymaga stanowiska słonecznego i ciepłego, ale należy uważać, by bezpośrednie promienie słońca nie poparzyły jego liści.

Calathea (kalatea)

Calathea to wyjątkowa roślina doniczkowa, której liście zwijają się w nocy i rozwijają za dnia (dlatego nazywana jest czasem rośliną „modlącą się”). Istnieje wiele gatunków calathei, a wszystkie charakteryzują wielobarwne piękne liście. Lubi miejsca bez przeciągów, stanowiska półcieniu lub jasne z rozproszonym światłem. Należy pamiętać o zraszaniu jej liści, a odwdzięczy się szybkim wzrostem i pięknym wyglądem.

Calathea to bezpieczna dla zwierząt roślina doniczkowa o imponujących liściach.

Fiołek afrykański (sępolia)

Ta urocza roślina doniczkowa jest bezpieczna dla Twojego kota. Fiołek afrykański (łac. Saintpaulia ionantha) swoją nazwę zawdzięcza baronowi Walterowi von Saint Paul St Claire, który odkrył ją pod koniec XIX wieku w Afryce Południowej. Osiąga maksymalnie 10-15 cm wysokości, co sprawia, że zmieści się w każdym, nawet najmniejszym mieszkanku. Jego piękne kwiaty kwitną przez cały rok. Zarezerwuj dla niego stanowisko jasne z rozproszonym światłem.  Uwaga: fiołek afrykański nie znosi spryskiwania wodą liści i kwiatów.

Fitonia

To kolejna mała roślina doniczkowa w zestawieniu – osiąga do ok. 15 cm wysokości. Jej ozdobą są dekoracyjne, lekko „owłosione” liście. Fitonia najlepiej czuje się w lekko zacienionych stanowiskach. Bezpośrednie słońce mogłoby poparzyć i wybarwić jej liście. Lubi ciepło i wilgoć. Ziemia w doniczce nie może być jednak stale mokra –  gdy tak się stanie, roślinka może zacząć gnić.

ZOBACZ KONIECZNIE: Lista trujących roślin)

 

Palma areka (areca dypsis)

Palmy to bezpieczne dla kotów rośliny doniczkowe, które należą raczej do większych roślin. To uniwersalna ozdoba, która wygląda dobrze zarówno w nowoczesnych, ajk i tradycyjnych wnętrzach. Nie ma zbyt wielkich wymagań pielęgnacyjnych. Areka lubi wilgotne powietrze, a na zbyt suche powietrze reaguje zasychaniem końcówek liści. Dlatego należy regularnie zraszać jej liście (nawet co 2-3 dni).

Paprotka (nefrolepsis)

Istnieje wiele gatunków paprotek i wiele z nich nie przypomina tych „babcinych”. Paprotki są bezpieczne dla zwierzaków. Te rośliny dobrze czują się w półcienistych stanowiskach. Należy dbać, by miały stale lekko wilgotne podłoże. Mogą rosnąć nawet w miejscach, w których dla wielu innych roślin światła jest zbyt mało. Z kolei nie znoszą wystawiania na bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi.

Storczyk falenopsis

Falenopsis to najpopularniejszy gatunek storczyków. Jego piękne kwiaty kwitną długo i nawet kilka razy w roku, a mimo to ta roślina doniczkowa nie wymaga zbyt wiele zabiegów pielęgnacyjnych. Storczyklubi ciepło, rozproszone świtało i wilgotne powietrze. Jeśli chodzi o podlewanie, to najlepiej jest zanurzyć doniczkę w wodzie na kilka minut. Należy jedna uważać aby kwiatka nie przelać.

Trzykrotka

Istnieje wiele rodzajów trzykrotek, niektóre z nich mają wyjątkowo atrakcyjne (różowe lub fioletowe) liście. Ta bezpieczna dla zwierząt roślinka jest stosunkowo łatwa w uprawie, lubi słoneczne stanowiska i dosyć szybko się rozrasta. Może osiągnąć maksymalną wysokość do około 20-30 centymetrów, ale jeśli będziesz uprawiać ją jako roślinę zwisającą, długość jej pędów może osiągnąć nawet 100 cm. Uwaga: nie lubi zraszania. Najlepiej podlewać ją od dołu.

Zielistka 

Zielistka należy do najskuteczniejszych roślin oczyszczających powietrze z trujących substancji: formaldehydu, ksylenu, toluenu czy amoniaku. Jest bardzo łatwa w uprawie, szybko rośnie i nie wymaga wiele zachodu. Najlepiej czuje się w stanowisku z półcieniem, ale poradzi sobie także w słonecznych warunkach. Podlewa się ją umiarkowanie i za bardzo nie przejmuje. Idealna dla niedzielnych ogrodników.

REKLAMA