Co to jest rogowacenie okołomieszkowe?
Rogowacenie okołomieszkowe (Keratosis pilaris) to zaburzenie dermatologiczne, które w większości przypadków przebiega łagodnie. Charakteryzuje się drobnymi krostkami i zaczerwieniem w obrębie mieszków włosowych, które występują najczęściej w okolicy ramion oraz ud. Krostki, które wyglądają jak znana nam wszystkim „gęsia skóra”, powstają w wyniku nadmiernie wytworzonej ilości kreatyny, która osadza się w mieszkach i jest głównym składnikiem naskórka.
Poza drobnymi krostkami do objawów rogowacenia okołomieszkowego można także zaliczyć:
- szorstką skórę
- zaczerwienienia w miejscu tworzących się czopów rogowych, czyli pogrubiałych mieszków
- świąd i pieczenie
Krostki powstałe w wyniku rogowacenia lokalizują się w bardzo charakterystycznych miejscach. Pojawiają się najczęściej na ramionach oraz w okolicach ud. Rzadziej na przedramionach, łydkach czy twarzy i okolicy grzbietowej. „Tak naprawdę może być wiele lokalizacji, ale znacznie częściej są to miejsca twarzowo-kończynowe niż okolice tułowia” – tłumaczy dermatolog.
Rogowacenie okołomieszkowe – przyczyny
Przyczyny pojawienia się rogowacenia okołomieszkowego nie są potwierdzone naukowo, chociaż za jedną z głównych przyczyn uznaje się genetykę. Rogowacenie może pojawić się np. u osób z rybią łuską, czyli chorobą uwarunkowaną genetycznie. „Obserwujemy także związek rogowacenia okołomieszkowego z niektórymi schorzeniami. Najczęściej z atopowym zapaleniem skóry, ale także z różnego rodzaju zaburzeniami endokrynologicznym, np. w zespole Cushinga, czyli chorobie związanej z nieprawidłową czynnością nadnerczy. Ponadto rogowacenie często występuje także u osób z zespołem Downa lub niedoczynnością tarczycy” – mówi doktor Krajewska-Wojtyś.
ZOBACZ TEŻ: Skóra zimą - jak o nią zadbać?
Rogowacenie okołomieszkowe może pojawić się w różnym wieku. Często występuje u osób w wieku wczesno nastoletnim, które mają skórę trądzikową lub zmagają się z problemem nadmiernego wydzielania łoju. Niewykluczone jest jednak pojawienie się rogowacenia okołomieszkowego u osób dorosłych, szczególnie tych, którzy cierpią na wymienione wyżej schorzenia.
Rogowacenie okołomieszkowe – leczenie
Niestety rogowacenia okołomieszkowego nie można w pełni wyleczyć. Można natomiast łagodzić jego objawy. Najważniejszym elementem, o którym mówi nasza ekspertka, jest intensywne nawilżanie skóry „dobrze sprawdzają się preparaty na bazie mocznika” – dodaje.
Należy zadbać również o odpowiednie nawodnienie organizmu. Ponadto poleca się stosowanie suplementów z witaminą A, C i E, czyli podstawowych witamin potrzebnych w celu zachowania zdrowej i odżywionej skóry. Takie składniki odżywcze powinny znaleźć się również w Twojej codziennej diecie. Zawierają je przede wszystkim owoce i warzywa takie jak: cytrusy, porzeczki i truskawki, natka pietruszki, jarmuż, szpinak, czerwona papryka itp. Dodatkowo powinnaś także wzbogacić swoją dietę w kwasy omega-3, czyli tłuste ryby morskie, jaja i włoskie orzechy.
SPRAWDŹ SIĘ: Ile lat ma Twoja skóra?
Rogowacenie okołomieszkowe nawet, jeżeli nie objawia się dokuczliwym pieczeniem czy swędzeniem, które spowodowane są stanem zapalnym, przez występowanie krost nie wygląda estetycznie, co dla wielu może okazać się bardzo uciążliwym elementem. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne, które wygładzają skórę i na pewien czas usuwają zrogowacenie. Są to m.in. peelingi chemiczne czy zabiegi laserowe np. laser frakcyjny. „Jak najbardziej polecam tego typu zabiegi. Jednak należy pamiętać, że jeżeli pacjent chce utrzymać efekt gładkiej skóry uzyskany podczas zabiegu, musi go regularnie powtarzać” – podkreśla dermatolog oraz specjalistka medycyny estetycznej.
Komentarze