Rogowacenie okołomieszkowe: przyczyny, leczenie, domowe sposoby

Drobne krostki pojawiające się głównie w okolicach ud i ramion mogą świadczyć o dermatologicznym schorzeniu nazywanym rogowaceniem okołomieszkowym, które w wielu przypadkach nasila się w okresie zimowym. O objawach, przyczynach oraz sposobach leczenia porozmawiałyśmy z dermatologiem dr n. med. Anną Krajewską-Wojtyś.

rogowacenie okołomieszkowe Shutterstock.com

Co to jest rogowacenie okołomieszkowe?

 Rogowacenie okołomieszkowe (Keratosis pilaris) to zaburzenie dermatologiczne, które w większości przypadków przebiega łagodnie. Charakteryzuje się drobnymi krostkami i zaczerwieniem w obrębie mieszków włosowych, które występują najczęściej w okolicy ramion oraz ud. Krostki, które wyglądają jak znana nam wszystkim „gęsia skóra”, powstają w wyniku nadmiernie wytworzonej ilości kreatyny, która osadza się w mieszkach i jest głównym składnikiem naskórka.

Poza drobnymi krostkami do objawów rogowacenia okołomieszkowego można także zaliczyć:

  • szorstką skórę
  • zaczerwienienia w miejscu tworzących się czopów rogowych, czyli pogrubiałych mieszków
  • świąd i pieczenie

 Krostki powstałe w wyniku rogowacenia lokalizują się w bardzo charakterystycznych miejscach. Pojawiają się najczęściej na ramionach oraz w okolicach ud. Rzadziej na przedramionach, łydkach czy twarzy i okolicy grzbietowej. „Tak naprawdę może być wiele lokalizacji, ale znacznie częściej są to miejsca twarzowo-kończynowe niż okolice tułowia” – tłumaczy dermatolog.

 Rogowacenie okołomieszkowe – przyczyny

 Przyczyny pojawienia się rogowacenia okołomieszkowego nie są potwierdzone naukowo, chociaż za jedną z głównych przyczyn uznaje się genetykę. Rogowacenie może pojawić się np. u osób z rybią łuską, czyli chorobą uwarunkowaną genetycznie. „Obserwujemy także związek rogowacenia okołomieszkowego z niektórymi schorzeniami. Najczęściej z atopowym zapaleniem skóry, ale także z różnego rodzaju zaburzeniami endokrynologicznym, np. w zespole Cushinga, czyli chorobie związanej z nieprawidłową czynnością nadnerczy. Ponadto rogowacenie często występuje także u osób z zespołem Downa lub niedoczynnością tarczycy” – mówi doktor Krajewska-Wojtyś.

ZOBACZ TEŻ: Skóra zimą - jak o nią zadbać?

 Rogowacenie okołomieszkowe może pojawić się w różnym wieku. Często występuje u osób w wieku wczesno nastoletnim, które mają skórę trądzikową lub zmagają się z problemem nadmiernego wydzielania łoju. Niewykluczone jest jednak pojawienie się rogowacenia okołomieszkowego u osób dorosłych, szczególnie tych, którzy cierpią na wymienione wyżej schorzenia.

Rogowacenie okołomieszkowe – leczenie

 Niestety rogowacenia okołomieszkowego nie można w pełni wyleczyć. Można natomiast łagodzić jego objawy. Najważniejszym elementem, o którym mówi nasza ekspertka, jest intensywne nawilżanie skóry „dobrze sprawdzają się preparaty na bazie mocznika” – dodaje.

Należy zadbać również o odpowiednie nawodnienie organizmu. Ponadto poleca się stosowanie suplementów z witaminą A, C i E, czyli podstawowych witamin potrzebnych w celu zachowania zdrowej i odżywionej skóry. Takie składniki odżywcze powinny znaleźć się również w Twojej codziennej diecie. Zawierają je przede wszystkim owoce i warzywa takie jak: cytrusy, porzeczki i truskawki, natka pietruszki, jarmuż, szpinak, czerwona papryka itp. Dodatkowo powinnaś także wzbogacić swoją dietę w kwasy omega-3, czyli tłuste ryby morskie, jaja i włoskie orzechy.

SPRAWDŹ SIĘ: Ile lat ma Twoja skóra?

Rogowacenie okołomieszkowe nawet, jeżeli nie objawia się dokuczliwym pieczeniem czy swędzeniem, które spowodowane są stanem zapalnym, przez występowanie krost nie wygląda estetycznie, co dla wielu może okazać się bardzo uciążliwym elementem. Z pomocą przychodzą różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne, które wygładzają skórę i na pewien czas usuwają zrogowacenie. Są to m.in. peelingi chemiczne czy zabiegi laserowe np. laser frakcyjny. „Jak najbardziej polecam tego typu zabiegi. Jednak należy pamiętać, że jeżeli pacjent chce utrzymać efekt gładkiej skóry uzyskany podczas zabiegu, musi go regularnie powtarzać” – podkreśla dermatolog oraz specjalistka medycyny estetycznej.

Jak leczyć rogowacenie okołomieszkowe w domu?

 Poza odpowiednią dietą, intensywnym nawilżeniem skóry oraz zabiegami kosmetycznymi, możesz wykorzystać kilka domowych sposobów w celu złagodzenia objawów rogowacenia okołomieszkowego.

Zacznij od zadbania o swoje najbliższe otoczenie i pozbądź się czynników, które mogą niekorzystnie wpływać na kondycję Twojej skóry. Są to m.in.:

  • kurz
  • dym tytoniowy
  • ubrania ze sztucznych, nieprzepuszczających powietrza tkanin
  • silne substancje chemiczne (zadbaj o odpowiedni dobór detergentów myjących i piorących)

Złuszczanie naskórka w domu

W przypadku pielęgnacji skóry warto stosować peelingi gruboziarniste, które zetrą i usuną zrogowaciały naskórek. Do złuszczenia naskórka możesz także zastosować masaż suchą szczotką lub ostrą gąbką. Ponadto poleca się także kąpiele z wykorzystaniem soli kuchennej.

Ocet jabłkowy

W złuszczeniu skóry ma pomóc Ci nacieranie jej wacikiem namoczonym octem jabłkowym (ocet pozostaw na skórze na około 15 min, następnie zmyj go i nawilż odpowiednim balsamem). „Myślę, że ocet ma tutaj chyba być czymś podobnym do peelingu chemicznego, bo jest to kwas, który teoretycznie ma wywołać złuszczenie naskórka. Uważam, że można spróbować, ale na ile to jest efektywne to trudno mi powiedzieć. Na pewno będzie dużo mniej efektywne niż typowe zabiegi w salonie kosmetycznym czy u dermatologa” – ocenia dr n. med. Anna Krajewska-Wojtyś.

Olej kokosowy

Smarowanie skóry olejem kokosowym (około 3 razy dziennie) ma na celu złagodzić stan zapalny skóry, a także zmniejszenie gromadzenia się keratyny. Olej kokosowy ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. „Oleje sprawiają, że na skórze pojawia się powłoka, która powoduje, że skóra wydaje nam się gładsza i zmiękczona. Natomiast nie dają one efektu mocnego i głębokiego nawilżenia skóry” – tłumaczy lekarka.

Zdaniem doktor Krajewskiej-Wojtyś, skuteczność działania wyżej wymienionych domowych sposobów jest raczej dyskusyjna. Niemniej jednak domowe sposoby możesz śmiało stosować jako dodatek np. do kosmetyków emolientowych, czyli takich, które przeznaczone są do skór atopowych, a także do specjalistycznych zabiegów.

Jeżeli zaobserwujesz u siebie jakiekolwiek zmiany skórne, które mogłyby wskazywać na rogowacenie okołomieszkowe, zmień kosmetyki na te do skóry atopowej, ponieważ z założenia służą one do pielęgnacji skóry suchej i wymagającej. Nie zapomnij o odpowiedniej diecie i codziennym piciu dużych ilości wody. Każdy wymieniony w tym artykule element jest bardzo ważny do utrzymania odpowiedniej kondycji skóry.

Kiedy iść do lekarza?

Kiedy zaobserwujesz u siebie zmiany skórne, dobrze jest niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Przede wszystkim w celu indywidualnego dobrania odpowiedniej pielęgnacji. Dzięki temu unikniesz dotkliwych objawów, np. uporczywego swędzenia. „Z punktu widzenia dermatologa praktyka, najczęstszym powodem, dla którego zgłaszają się do mnie pacjenci, jest jednak kwestia estetyczna, a dopiero na drugim miejscu plasuje się świąd i inne objawy” – dodaje ekspertka.

Zobacz również:
REKLAMA