Refleksologia - na czym polega?

O jedności ciała, umysłu i duszy prawdopodobnie słyszałaś już wiele razy. Ten pewnie nie będzie ostatni, bo holistyczne podejście do zdrowia to nie tylko sezonowy trend, a forma leczenia, która zdobywa coraz więcej zwolenników (sceptyków też jej nie brakuje). Do całej listy holistycznych praktyk zalicza się również refleksologia. Czy poprzez uciskanie poszczególnych punktów na stopie można stymulować działanie innych narządów?

refleksologia fot.shutterstock.com

Spis treści – refleksologia

 1. Refleksologia - co to jest?
 2. Refleksologia – historia
 3. Mapa stopy
 4. Refleksologia – przeciwwskazania
 5. Refleksologia – dla kogo?
 6. Refleksologia samemu

Refleksologia - co to jest?

Refleksologia, znana także jako terapia zonowa lub meridianowa to rodzaj masażu, który polega na stymulacji konkretnych punktów na stopach, dłoniach, czy twarzy w celu pobudzenia organizmu do samoleczenia. Oznacza to, że poprzez ucisk odpowiednich receptorów na ciele, wpływamy na funkcjonowanie przypisanego do tego punktu narządu. Na przykład: poprzez poprawny technicznie masaż śródstopia, oddziałujemy na pracę nerek, a dzięki uciskaniu opuszków palców, możemy niwelować ból głowy. Zerknij na poniższą mapę stóp i dłoni, która przedstawia poszczególne miejsca – zakończenia przewodów nerwowych. Refleksolodzy uważają, że ciało człowieka dzieli się na pięć, połączonych ze sobą stref, które łączą się z zakończeniami nerwów na stopach czy dłoniach.

W skrócie: założeniem refleksologii jest, tak jak w tradycyjnej medycynie chińskiej, samoleczenie organizmu, które jest możliwe poprzez przywrócenie energetycznej równowagi w ciele i duszy.

Refleksologia – historia

Podobnie jak wiele holistycznych metod leczenia, refleksologia pochodzi z Azji, a konkretnie z Chin. Jej początki sięgają aż do starożytności, bo narodziła się około 5000 lat temu. Uważa się, że jednym z dowodów na wykorzystanie w tamtych czasach refleksologii jest płaskorzeźba mieszcząca się w egipskiej Sakkarzena grobowcu Ankhmabora, która przedstawia scenę, gdzie dwaj mężczyźni masują innym mężczyznom stopy.

Jednak terapię zonową znamy dziś nie tylko dzięki starożytnym symbolom i znachorom. Refleksologią naukowcy interesują się od lat. Uważa się, że pierwsza książka na ten temat powstała już w 1582 roku. W późniejszych latach badano reakcje odruchowe mózgu (stąd znamy teorię ruchów warunkowych), wrażliwość receptorów, a dopiero później skupiono się na masażu stref refleksorcznych.

Za przełomowy moment uznaje się lata 1915-1917, kiedy to dr Wiliam Fitzgerald i dr Edwina Bowers przygotowali publikację noszącą tytuł „Zona Therapy”. Między innymi to badanie stało się inspiracją do napisania przez amerykańską fizjoterapeutkę Eunice Ingham, książek „Stories the Feet can Tell”(1938) i „Stories Feet Have Told” (1963), która została przetłumaczona aż na siedem języków. Niedługo po tym powstała pierwsza szkoła refleksologii, a masaże zonowe szybko zyskały na popularności.

Obecnie refleksologia znajduje się na oficjalnej liście zawodów w Polsce i owszem osoba, która wykonuje masaż zgodnie z zasadami terapii strefowej, musi zdać specjalny egzamin i posiadać dyplom zawodowy. Pamiętaj jednak, że taki certyfikat nie czyni danej osoby lekarzem, który może wypisywać recepty i podawać leki. Refleksolog może, poprzez masaż, wspomagać konwencjonalną kurację oraz naprowadzić Cię na odpowiedniego specjalistę, który zajmie się leczeniem. W wielu krajach na świecie, refleksologia uznawana jest za terapię wspomagającą, dlatego tego typu masaże często spotyka się w szpitalach czy domach spokojnej starości.

Mapa stopy

Masaż refleksologiczny polega na uciskaniu poszczególnych punktów (receptorów), na stopie lub dłoni, które z założenia połączone są z konkretnymi narządami i częściami ciała. Jeżeli podczas masażu odczujesz ból lub dyskomfort, powiedz od razu, bo osoba przeprowadzająca zabieg będzie w stanie określić miejsce problemu w ciele, a następnie doradzi do jakiego lekarza specjalisty powinnaś się udać. Zobacz, jak wygląda mapa receptorów na stopie i dłoniach.

Sprawdź: Badaj się, bo oślepniesz!

refleksologia fot. shutterstock.com

Refleksologia – przeciwwskazania

Chociaż mogłoby się wydawać, że zabieg refleksologii jest bezpieczny dla każdego, okazuje się jednak, że lista przeciwwskazań wcale nie jest krótka.

Przeciwwskazania do zabiegu refleksologii:

 • świeże rany i zmiany skórne
 • grzybica stóp
 • ciężkie choroby zakaźne
 • złamania i inne stany pourazowe
 • chłoniak
 • cukrzyca
 • zagrożona ciąża
 • okres bezpośrednio po zabiegu chirurgicznym
 • okres zarówno przed i po przeszczepie narządów
 • choroby psychiczne z objawami nadpobudliwości

Refleksologia – dla kogo?

Na zabieg refleksologii może udać się prawie każdy (najpierw zerknij na powyższą listę przeciwwskazań), ale szczególnie polecany jest przy problemach takich jak:

 • migrenowe (i nie tylko) bóle głowy
 • sztywność mięśni
 • bóle kręgosłupa
 • egzema
 • zespół jelita drażliwego
 • bezsenność
 • choroby układu pokarmowego
 • infekcje górnych dróg oddechowych
 • zapalenie pęcherza moczowego
 • trądzik u osób dorosłych

Refleksologia samemu

Masaż stóp w domu może wykonać sobie każdy, ale nie każdy może samodzielnie przeprowadzić zabieg refleksoterapeutyczny. W końcu terapeuta refleksologii musiał w jakimś celu zdać odpowiedni egzamin. Jeżeli zainteresował Cię temat refleksologii i chciałabyś spróbować stymulacji receptorów, zacznij od wizyty u doświadczonego refleksologa, który pokaże Ci poprawną technikę masażu i doradzi, w jaki sposób możesz robić to sama w domu. Pamiętaj, że stopy możesz także masować samodzielnie przy użyciu specjalnych mat do akupresury z ostrymi wypustkami, o których więcej przeczytasz tutaj.

ZOBACZ TEŻ: Masaż twarzy bańką chińską (facial cupping): efekty, przeciwskazania

REKLAMA