Spis treści – refleksologia
- Refleksologia - co to jest?
- Refleksologia – historia
- Mapa stopy
- Refleksologia – przeciwwskazania
- Refleksologia – dla kogo?
- Refleksologia samemu
Refleksologia - co to jest?
Refleksologia, znana także jako terapia zonowa lub meridianowa to rodzaj masażu, który polega na stymulacji konkretnych punktów na stopach, dłoniach, czy twarzy w celu pobudzenia organizmu do samoleczenia. Oznacza to, że poprzez ucisk odpowiednich receptorów na ciele, wpływamy na funkcjonowanie przypisanego do tego punktu narządu. Na przykład: poprzez poprawny technicznie masaż śródstopia, oddziałujemy na pracę nerek, a dzięki uciskaniu opuszków palców, możemy niwelować ból głowy. Zerknij na poniższą mapę stóp i dłoni, która przedstawia poszczególne miejsca – zakończenia przewodów nerwowych. Refleksolodzy uważają, że ciało człowieka dzieli się na pięć, połączonych ze sobą stref, które łączą się z zakończeniami nerwów na stopach czy dłoniach.
W skrócie: założeniem refleksologii jest, tak jak w tradycyjnej medycynie chińskiej, samoleczenie organizmu, które jest możliwe poprzez przywrócenie energetycznej równowagi w ciele i duszy.
Refleksologia – historia
Podobnie jak wiele holistycznych metod leczenia, refleksologia pochodzi z Azji, a konkretnie z Chin. Jej początki sięgają aż do starożytności, bo narodziła się około 5000 lat temu. Uważa się, że jednym z dowodów na wykorzystanie w tamtych czasach refleksologii jest płaskorzeźba mieszcząca się w egipskiej Sakkarzena grobowcu Ankhmabora, która przedstawia scenę, gdzie dwaj mężczyźni masują innym mężczyznom stopy.
Jednak terapię zonową znamy dziś nie tylko dzięki starożytnym symbolom i znachorom. Refleksologią naukowcy interesują się od lat. Uważa się, że pierwsza książka na ten temat powstała już w 1582 roku. W późniejszych latach badano reakcje odruchowe mózgu (stąd znamy teorię ruchów warunkowych), wrażliwość receptorów, a dopiero później skupiono się na masażu stref refleksorcznych.
Za przełomowy moment uznaje się lata 1915-1917, kiedy to dr Wiliam Fitzgerald i dr Edwina Bowers przygotowali publikację noszącą tytuł „Zona Therapy”. Między innymi to badanie stało się inspiracją do napisania przez amerykańską fizjoterapeutkę Eunice Ingham, książek „Stories the Feet can Tell”(1938) i „Stories Feet Have Told” (1963), która została przetłumaczona aż na siedem języków. Niedługo po tym powstała pierwsza szkoła refleksologii, a masaże zonowe szybko zyskały na popularności.
Obecnie refleksologia znajduje się na oficjalnej liście zawodów w Polsce i owszem osoba, która wykonuje masaż zgodnie z zasadami terapii strefowej, musi zdać specjalny egzamin i posiadać dyplom zawodowy. Pamiętaj jednak, że taki certyfikat nie czyni danej osoby lekarzem, który może wypisywać recepty i podawać leki. Refleksolog może, poprzez masaż, wspomagać konwencjonalną kurację oraz naprowadzić Cię na odpowiedniego specjalistę, który zajmie się leczeniem. W wielu krajach na świecie, refleksologia uznawana jest za terapię wspomagającą, dlatego tego typu masaże często spotyka się w szpitalach czy domach spokojnej starości.
Mapa stopy
Masaż refleksologiczny polega na uciskaniu poszczególnych punktów (receptorów), na stopie lub dłoni, które z założenia połączone są z konkretnymi narządami i częściami ciała. Jeżeli podczas masażu odczujesz ból lub dyskomfort, powiedz od razu, bo osoba przeprowadzająca zabieg będzie w stanie określić miejsce problemu w ciele, a następnie doradzi do jakiego lekarza specjalisty powinnaś się udać. Zobacz, jak wygląda mapa receptorów na stopie i dłoniach.
Sprawdź: Badaj się, bo oślepniesz!