[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.7

Podwyższony cholesterol: poznaj sposoby, jak go obniżyć

Jeśli pracujesz za biurkiem i rzadko trenujesz, zagraża Ci zły cholesterol. Na szczęście zdrowa dieta i regularne ćwiczenia mogą szybko i w naturalny sposób zapobiec temu problemowi. Zobacz nasze wskazówki.

fot. shutterstock.com fot. shutterstock.com

Pracujesz więcej i masz mniej czasu na ćwiczenia fizyczne. Do tego podjadasz za biurkiem i częściej jesz na mieście. Zastanawiasz się, czy oprócz wyższej wagi grozi Ci podwyższony cholesterol? A jeśli tak, to jak sprowadzić go do właściwego poziomu?

 

REKLAMA

Diagnoza

Jeśli taki okres wytężonej pracy nie trwa długo, nie powinien wyrządzić większych szkód Twojemu zdrowiu. Ale gdy się przedłuża, a przy okazji masz wahania wagi, bierzesz tabletki antykoncepcyjne i w rodzinie ktoś chorował na miażdżycę, lepiej zrobić badanie. Jeśli poziom cholesterolu okaże się za wysoki, będziesz musiała parę rzeczy w życiu zmienić.

Rozwiązanie

Pewnie już wiesz, że istnieją dwa rodzaje cholesterolu: tzw. dobry HDL i zły LDL. Pierwszy chroni Cię m.in. przed chorobami serca, a drugi – odwrotnie – może prowadzić do miażdżycy. Choć kobiety naturalnie mają wyższy poziom HDL, nie oznacza to, że niebezpieczny LDL nam nie grozi. Gdy nie po drodze będzie Ci ze zdrowym stylem życia, najprawdopodobniej przypomni o sobie. Jak go uniknąć?

Dieta

Bądź ze sobą szczera i zapisuj przez kilka dni wszystko, co zjadłaś i wypiłaś w ciągu każdego dnia: nawet jedną coca-colę czy też porcję ciasta. Dzięki temu łatwiej będzie ustalić, skąd w Twoim organizmie mógł się wziąć zły cholesterol.

Będzie to też wskazówka, jak wielkie zmiany musisz wprowadzić na talerzu. Rezygnacja z przyjemności mogłaby być frustrująca, dlatego nie rezygnuj, lecz zamieniaj: ciastka na orzechy (nie mogą być prażone i solone!), tłuszcze trans na jedno- i wielonienasycone.

Polej sałatę surową oliwą z oliwek, dodaj awokado i orzechy. To bogactwo zdrowych tłuszczów zredukuje stężenie lipidów we krwi. Jesteś ciekawa innych przepisów z awokado w roli głównej? Z WH przekonasz się, że ten zielony owoc to zdrowe i smakowite źródło kwasów tłuszczowych.

Jedz więcej zielonych i żółtych warzyw, a dostarczysz witamin A i D, które ochronią naczynia krwionośne przed miażdżycą. Pamiętaj również, że oprócz zmian składników w diecie trzeba nieco ograniczyć kalorie. Wyższy cholesterol zwykle idzie w parze z wyższą wagą. Pozbądź się za jednym zamachem całego niepotrzebnego balastu.

Ruch

Ćwicz regularnie. Ćwiczenia poprawią przepływ krwi w układzie krwionośnym i pomogą obniżyć zły cholesterol tylko wówczas, jeśli wykonujesz je regularnie. Na nic zda się trening w poniedziałek i wtorek, z przerwą do końca tygodnia. Ćwicz 3-4 razy w tygodniu, z najwyżej dwudniowym odpoczynkiem. Pamiętaj także o tym, że ćwiczenia skutecznie obniżają poziom hormonów stresu, który wpływa na podwyższenie LDL.

Jeśli trening w siłowni połączysz z 30-minutowym basenem dwa razy w tygodniu, przyspieszysz metabolizm i szybciej wyregulujesz cholesterol, nie obciążając nadmiernie stawów.

Memo WH

Tabletki antykoncepcyjne zwiększają ryzyko powstawania zakrzepów i zatorów w naczyniach krwionośnych. Jeśli je stosujesz i masz stwierdzony wyższy poziom cholesterolu, powinnaś porozmawiać z lekarzem o innej metodzie zabezpieczenia przed niepożądaną ciążą. Poznaj też inne wady i zalety tabletek antykoncepcyjnych.

WH 02/2015

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij