Rak skóry: czy jesteś w grupie ryzyka?

Wskaźnik zachorowań na raka skóry rośnie, dlatego szczególnie latem nie powinnaś zapominać o kremie z filtrem. Nie tylko solarium, oparzenia słoneczne i geny mogą podnosić ryzyko rozwinięcia się choroby. Zobacz, co jeszcze ją powoduje i zareaguj w porę.

wakacje fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Historia

REKLAMA

Jeżeli Twoja mama, ojciec lub któreś z rodzeństwa chorowało na czerniaka złośliwego, Twoje zagrożenie tą chorobą jest o 50% większe od przeciętnego. Jeżeli na nowotwór skóry chorował ktoś z dalszej rodziny (dziadkowie, ciotki czy kuzyni), zagrożenie jest minimalnie wyższe, ale w dalszym ciągu nie do zlekceważenia. Przepytaj rodzinę i weź to pod uwagę, wybierając się na Costa del Sol.  

Solarium

Miłośniczki solarium są o 74% bardziej narażone na rozwój melanomy (czerniak) niż ich blade koleżanki. Wśród nich występuje też o 69% więcej zachorowań na raka podstawnokomórkowego skóry. Niebezpieczne znamiona charakteryzują się asymetrią, mają nieregularne brzegi, zawierają więcej niż jedną barwę (czerwień, brąz), są większe niż 6 mm, wystają nad powierzchnię skóry.  

Jeśli i Ty w pogoni za ciemniejszą skórą chodzisz opalać się do gabinetów, koniecznie przeczytaj, czym jeszcze ryzykujesz. 

Oparzenia

Zdarzyło Ci się kiedyś zasnąć na słońcu i obudzić się czerwona jak burak? Albo spalić się, wiosłując na kajaku, gdy atak promieni słonecznych był jeszcze spotęgowany promieniami odbijającymi się od tafli wody? Niedobrze. Wszystkie oparzenia, nawet jeżeli zdarzyły się zaledwie kilka razy w życiu i to dawno temu, podwajają ryzyko rozwoju nowotworu skóry w późniejszym okresie.

Dlatego zawsze gdy się opalasz, w zasięgu Twojej ręki powinien być krem z filtrem UV. Zobacz, jaki faktor stosować i ile razy dziennie go aplikować, aby uniknąć raka skóry i zachować młody wygląd cery. Nasza twarz i ciało potrzebują latem fachowej ochrony, więc ważne jest także to, aby zakup kosmetyku do opalania był przemyślany. Oto nasze propozycje kremów z filtrem UV.

Jasne oczy

Posiadaczki pięknych, błękitnych lub zielonych oczu są bardziej narażone na raka (szczególnie oka i powieki) niż te z nas, które mają oczy brązowe. Pamiętaj o noszeniu okularów przeciwsłonecznych między godziną 10 rano a 16, gdy promienie słoneczne są najbardziej inwazyjne. I wiedz, że woda, śnieg i piasek doskonale odbijają światło i są podwójnym zagrożeniem dla oczu.  

WH 05/2015

Zobacz również:
Jedno ćwiczenie, a potrójna korzyść: świetne pośladki, solidny core i lepsza postawa.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA