Co Ty wiesz o zdrowiu? [QUIZ]

Czy wiesz, co robić, jeśli nagle dopadnie Cię albo kogoś bliskiego ból brzucha lub dostaniesz wysokiej gorączki? Lepiej być przygotowaną na takie sytuacje.

Quiz o zdrowiu fot. shutterstock.com

1. Kiedy Cię mdli, sięgasz po...

A. imbir

B. gorzką kawę

C. coś kwaśnego

 

A - Imbir ma działanie przeciwwymiotne. Ukrój kawałek świeżego imbiru i pożuj przez chwilę.

ZOBACZ TEŻ: Test wiedzy o serialu Przyjaciele

2. Po posiłku robisz się senna. To może być objaw...

A. wrzodów

B. cukrzycy

C. nadkwasoty

 

B - Sprawdź poziom cukru we krwi, ale bez paniki. Uczucie senności po obfitej kolacji to nic niezwykłego: trzustka wyrzuca więcej insuliny i poziom glukozy spada, a wraz z nim energia

3. Masz suchy kaszel, więc sięgasz po...

A. jakiś syrop

B. syrop wykrztuśny

C. przeciwkaszlowy

 

C - Jeśli kaszel jest suchy i nic Ci się w środku nie odrywa, nie ma sensu brać środków wykrztuśnych. Lepiej zastosować coś zawierającego np. kodeinę – hamuje odruch kaszlu.

4. Masz biegunkę. Bierzesz...

A. węgiel

B. loperamid

C. miętę

 

A i B - Jeżeli dopadła Cię w domu, sięgnij po węgiel – pomoże zneutralizować toksyny. Jeśli w podróży, loperamid – hamuje perystaltykę jelit i działa natychmiast.

5. Na wysoką gorączkę najlepszy jest...

A. antybiotyk

B. paracetamol

C. ibuprofen

 

B i C - Oba leki mają właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, więc przyniosą ulgę. W przypadku wysokiej gorączki może też pomóc chłodny okład. Samodzielnie nie ordynuj sobie antybiotyków.

6. Wyrostek robaczkowy znajduje się...

A. po lewej stronie brzucha

B. gdzieś pośrodku

C. po prawej stronie brzucha

 

C - Nieco powyżej pachwiny po prawej stronie brzucha. Jeśli czujesz tam ból, na dodatek jeśli nasila się, gdy kaszlesz – idź do lekarza, bo przegapione zapalenie może być niebezpieczne.

Wynik

0-2: słabo

W dzisiejszych czasach teleporad i utrudnionego dostępu do lekarzy warto mieć pewną wiedzę o udzielaniu sobie i innym pierwszej pomocy.

3-4: nieźle

W razie czego poradzisz sobie, jeśli będziesz miała dostęp do Google’a. Uwaga: nawet w sytuacji kryzysowej, jeśli już sprawdzasz, co robić, w internecie wybieraj strony godne zaufania.

5-6: super

Wiesz naprawdę sporo o swoim organizmie i o tym, jak go naprawić, gdy coś mu dolega. Pamiętaj, żeby nie przeceniać swoich możliwości – studia medyczne nie trwają 6 lat bez powodu.

ZOBACZ TEŻ: Masz szansę na sukces w życiu? Zrób test i sprawdź!

Zobacz również:
REKLAMA