Co wiesz o COVID-19? [QUIZ]

Przeszłaś chorobę, wirus zniknął, ale to może nie być koniec problemów. Czy wiesz, jakie ślady może zostawić w Twoim organizmie COVID-19? Punkt za prawidłową odpowiedź.

COVID-19 fot. shutterstock.com

1. Czy wiesz, jaki procent osób odczuwa skutki uboczne po pokonaniu choroby?

A. 5%

B. 20%

C. 80%

B: COVID-19 może zostawiać po sobie ślady nawet u tych, którzy przeszli go w miarę łagodnie. Według Office for National Statistics u 20% chorych objawy utrzymują się dłużej niż miesiąc, a u 10% ponad trzy miesiące.

2. Co może Ci sprawiać trudność?

A. siedzenie

B. spanie

C. chodzenie

C: Aż 70% skarży się na bóle mięśni, u połowy występują bóle stawów, a u 30% skurcze mięśni.

ZOBACZ TEŻ: 7 sposobów na maskne, czyli trądzik od maseczki ochronnej

3. Może Cię zaniepokoić:

A. biegunka

B. zaparcia

C. brak apetytu

A, B, C: Problemy z układem trawiennym to standard. Na biegunkę skarży się 60% pacjentów, a co czwarty odwrotnie – cierpi na zaparcia. Połowa badanych zgłosiła też brak apetytu.

4. Po chorobie możesz czuć...

A. kłębek waty w gardle

B. swędzenie skóry

C. pieczenie oczu

A: Niemal 80% badanych nawet kilka miesięcy po przejściu COVID-19 wciąż ma duszności, 65% skarży się na suchy, męczący kaszel, a 60% nie może zrobić głębokiego wdechu.

5. Kto jeszcze poniesie konsekwencje Twoich powikłań:

A. pracodawca

B. partner

C. ZUS

B: Możesz być wredna albo trudna. U 60% ludzi cierpiących na long COVID-19 występują stany lękowe, połowa ma depresję, niemal co drugi pacjent skarży się na drażliwość i wahania nastrojów. Rzadziej występują skłonność do płaczu i wybuchy agresji.

6. Sporo czasu może zająć Ci:

A. czytanie

B. sprzątanie

C. szukanie kluczy

C: Problemy z pamięcią miało ponad 70% ozdrowieńców. Najczęściej (64%) skarżyli się na pamięć krótkotrwałą, ponad 30% miało kłopot z długotrwałą.

Wynik

5-6: świadoma

Chcesz wrócić do biegania? Stopniowo wydłużaj spacery, by pod koniec piątego tygodnia dojść do 30 minut nieprzerwanego marszu lub nawet delikatnego truchtu.

3-4: uważaj

Prawie 100% ozdrowieńców cierpi na uczucie zmęczenia. Dlatego nawet jeśli choroba była łagodna, to powrót do zdrowia zajmie o wiele więcej czasu. Bądź dla siebie łagodna.

0-2: słabo

Ponieważ najbardziej narażone są płuca, dlatego lekarze radzą ozdrowieńcom wykonywanie kilka razy dziennie ćwiczeń oddechowych. To pomaga płucom, ale i uspokaja.

ZOBACZ TEŻ: Test wiedzy o „Przyjaciołach"

REKLAMA