Przyspiesz metabolizm w blasku słońca

Wiosna za pasem, więc najwyższy czas zadbać o zgrabną sylwetkę. Okazuje się, że nie tylko dieta i ćwiczenia pomagają w odchudzaniu. Zobacz, jak poranne słońce wpływa na metabolizm i BMI.
fot. PEPPERSMINT 2015/shutterstock.com fot. PEPPERSMINT 2015/shutterstock.com
fot. PEPPERSMINT 2015/shutterstock.com

Chciałabyś rozpoczynać każdy poranek naładowana pozytywną energią? Okazuje się, że kąpiele słoneczne zaraz po wstaniu z łóżka skutecznie poprawiają nastrój i sprawiają, że chudniemy.

Badania naukowców z Northwestern University potwierdzają wiarygodność tej tezy. Przez siedem kolejnych dni osoby w wieku około 30 lat zostały poddane działaniu porannych promieni słonecznych. Prowadziły na bieżąco notatki dotyczące tego, co jedzą i ile kalorii dziennie przyjmują, śpiąc jednocześnie średnio po 6 godzin.

Jak się okazało, ludzie poddani ekspozycji na światło słoneczne, mieli niższy wskaźnik BMI i byli mniej podatni na jego wahania – bez względu na wiek, aktywność fizyczną i sposób odżywiania. Zdziwiona? Istnieją dwie racjonalne przesłanki, które uzasadniają takie wyniki.

Po pierwsze ekspozycja na słońce o wczesnych godzinach porannych synchronizuje nasz zegar biologiczny. Jest to równoznaczne z naturalnym i stabilnym okresem spoczynku. W rezultacie wyregulowany cykl snu pomaga naszemu metabolizmowi pracować bardziej wydajnie, co jak wiesz, prowadzi do utraty kilogramów (przy okazji: zobacz, jak przyspieszyć przemianę materii w bardziej konwencjonalny sposób).

Drugim powodem, dla którego warto korzystać ze słońca zaraz po przebudzeniu, jest duża ilość zawartego w nim światła niebieskiego o krótszej długości fal. Poranne słońce jest dużo mocniejsze niż to popołudniowe albo wieczorne. Niebieskie światło ma największy wpływ na nasz rytm okołodobowy oraz skutecznie pomaga walczyć ze stresem, ponieważ zwiększa ilość kortyzolu w organizmie. Wystarczy już 20-30 minut kąpieli słonecznej pomiędzy 8 rano a południem (przy czym kąpiel słoneczna nie oznacza konieczności leżenia plackiem na ręczniku), aby przekonać się o zbawiennym wpływie promieni słonecznych na nasz organizm.

Nie przepadasz za aktywnością fizyczną o poranku? Spróbuj wstać nieco wcześniej, usiądź z kawą na tarasie i poczuj zbliżającą się wiosnę na własnej skórze. Pamiętaj jednak, że zanim wystawisz twarz na słońce, powinnaś zadbać o odpowiednią pielęgnację swojej cery. Regeneracja skóry po zimie może okazać się całkiem prosta dzięki naszym wskazówkom.Wypróbuj też 9 patentów na wiosenne pobudzenie, dzięki którym szybko odzyskasz formę i energię.

Tekst: Annie Daly, Katarzyna Kupczyk

WH

REKLAMA