[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.4

Przeziębienie czy grypa? Objawy i leczenie

Senność, apatia, bóle mięśni, gorączka, kaszel… Zastanawiasz się, czy wystarczy aspiryna i jeden dzień w łóżku czy czas iść do lekarza? Lepiej sprawdź, jak odróżnić objawy grypy od zwykłego przeziębienia.

fot. Stokkete 2014/shutterstock.com fot. Stokkete 2014/shutterstock.com

 Diagnoza

Grypa i przeziębienie przebiegają bardzo podobnie. O ile jednak „przechodzone” przeziębienie nie powinno wyrządzić Twojemu organizmowi większych szkód, o tyle nieleczona grypa może mieć powikłania niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Na szczęście jest kilka symptomów, które pozwolą Ci odróżnić te schorzenia i w porę wybrać strategię obrony.

REKLAMA

 

Grypa czy przeziębienie?

To, na co powinnaś zwrócić szczególną uwagę, to gorączka i katar. W przypadku grypy gorączka jest bardzo wysoka: nawet ponad 40 °C i towarzyszą jej silne bóle mięśni.

Inaczej w przeziębieniu, w czasie którego masz zwykle stan podgorączkowy (37-37,5 °C), a zdecydowanie silniejszym objawem jest katar, który w grypie może w ogóle się nie pojawić. Z grypą lepiej idź do lekarza, z przeziębieniem poradzisz sobie domowymi sposobami.

Dieta podczas choroby

Organizm ludzki jest tak doskonale skonstruowany, że zwykle sam podpowiada Ci, co powinnaś jeść, a czego unikać. Zauważyłaś, że w czasie przeziębienia lub grypy masz mniejszą ochotę na kawę, słodycze i smażone potrawy, a większą np. na zupy i herbatę z cytryną? Dobrze jest wykorzystać te podpowiedzi, bo one wyznaczają właściwy kierunek.

W czasie choroby organizm jest mocno osłabiony i to, co możesz dla niego zrobić, to wesprzeć go w walce z wirusami. Twoim sprzymierzeńcem jest witamina C. Ale odpuść sobie kolorowe tubki z musującymi tabletkami. W warzywniaku znajdziesz więcej dobrze przyswajalnych witamin niż w aptece.

Zielona pietruszka to po prostu bomba z witaminą C. Koktajl ze zblendowanych owoców banana, kiwi i natki pietruszki to przepotężny zastrzyk nie tylko witaminy C, ale i potasu, który reguluje poziom wody w organizmie, co ma niemałe znaczenie, gdy w czasie gorączki mocno się pocisz.

Ruch – nie biegaj, spaceruj

Pokutuje przekonanie, że chorobę trzeba spędzić w łóżku. Jest to konieczne tylko w przypadku bardzo silnych objawów: bólów mięśni lub wysokiej gorączki. Jednak jeśli masz dokuczliwy katar, drapie Cię w gardle i masz lekko podwyższoną temperaturę, spacer na świeżym powietrzu powinien zadziałać terapeutycznie – 20 minut w parku poprawi krążenie i dotleni organizm, nie eksploatując go zbyt mocno.

Odpuść sobie większy wysiłek (jogging), nie wychodź też z domu, gdy na dworze mocno wieje, pada, albo jest silny mróz. Wzmacniaj się kwasami omega-3, które znajdziesz w tłustych rybach (np. w łososiu). Zdrowe tłuszcze podnoszą odporność organizmu. Mają też wiele innych zalet, więc grzechem byłoby z nich nie korzystać. Dowiedz się, które tłuszcze jeść, a których unikać.

Leczenie

Grypy i przeziębienia nie leczy się antybiotykami. Lekarz przepisuje te leki na choroby bakteryjne, np. takie jak angina czy zapalenie płuc. Wirusa grypy organizm musi zwalczyć sam, m.in. wysoką gorączką. Dlatego zbijaj ją dopiero wtedy, gdy przekroczy 38 °C.

Jak wiadomo, lepiej zapobiegać niż leczyć. Zobacz, jak nie zachorować zimą i zainwestuj w profilaktykę.

WH 06/2014

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij