1. Jedz mniej
Ewolucyjnie jemy więcej niż potrzebujemy, bo kiedyś nie mieliśmy pewności, kiedy trafi się następna okazja. Uczucie głodu pojawia się mniej więcej godzinę, zanim rzeczywiście musimy uzupełnić paliwo. Badanie polskich stulatków wykazało, że praktycznie wszyscy przeżywali w swoim życiu okresy głodu. Jeśli chcesz żyć długo, jedz dopiero wtedy, gdy naprawdę jesteś głodna, a od czasu do czasu urządzaj sobie głodówkę. Głód aktywuje gen długowieczności Sir2.
2. Pij czerwone wino
Jednym z aktywatorów genu długowieczności Sir 2 jest resweratrol, występujący w dużych ilościach w czerwonym winie. W białym winie jest go znacznie mniej.
ZOBACZ TEŻ: Alkohol - ile to za dużo i jak pić?
3. Więcej warzyw i owoców
Badania wykazały, że dieta bogata w te produkty sprawia, iż na starość zachowujemy lepsze zdolności poznawcze. Prawdopodobnie jest to kwestia dużej zawartości antyoksydantów. Najwięcej antyoksydantów jest w produktach intensywnie kolorowych. Szczególnie dużo jedz jagód, borówek i jeżyn. Uzupełniaj też witaminę D3 i kwasy omega-3.
4. Ruszaj się
Możesz ćwiczyć intensywnie, ale zdaniem prof. Vetulaniego wystarczy pół godziny dziennie 5 dni w tygodniu, żeby utrzymać formę i zwiększyć produkcję osłaniającego neurony czynnika BDNF.
5. Ćwicz mózg
Korzystaj z każdej okazji, żeby wysilić mózg, by zachować jego nauroplastyczność, czyli zdolność do przyswajania nowych informacji.
ZOBACZ: Modelowanie mózgu - jak zmienić swoje nawyki oraz Ikigai - przepis na długie i szczęśliwe życie