Przepis na dobry sen: pokonaj wszystkich wrogów i śpij słodko

Oto najwięksi wrogowie Twojego snu. Pokonaj ich i śpij słodko.

zdrowy sen fot. Getty Images

Gdy przeszkadza Ci sypialnia

Za gorąco

Temperatura jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o jakości snu. Idealna to – uwaga zmarzluchy! – między 15 a 19 °C! Ciało podczas snu obniża temperaturę – im cieplej jest w sypialni, tym trudniej mu to zrobić.

Wybierz poduszkę puchową

Puch wypełniający poduszkę zapewnia doskonałą cyrkulację powietrza, dzięki czemu pod Twoją głową nigdy nie zrobi się za gorąco.

ZOBACZ TEŻ: Wygodne łóżko, mocniejszy sen!

Umyj włosy wieczorem

Jeśli położysz się spać z wilgotnymi włosami, Twoja głowa będzie chłodniejsza, a badania uczonych z University of Pittsburgh School of Medicine wykazały, że chłodna skóra na głowie przyspiesza zasypianie. Boisz się, że rano będziesz wyglądać, jakby piorun strzelił w sosnę? Zrób dwa kucyki i zabezpiecz je gumkami.

Za ciekawie

Uczeni z Harvardu wyliczyli, że bawienie się telefonem przed pójściem do łóżka opóźnia wydzielanie odpowiedzialnej za senność melatoniny aż o 90 minut i obniża później jej poziom o połowę. Nie tylko będzie Ci trudniej zasnąć, ale i się wyspać. Tylko jak się oderwać wieczorem od telefonu?

Kup budzik

Wiadomo, budzik w telefonie jest wygodny, ale przez to musisz mieć telefon blisko łóżka. A wtedy trudno się powstrzymać, żeby jeszcze raz nie sprawdzić, kto napisał, kto dał lajka, kto wysłał snapa...

Tryb samolotowy

Możesz korzystać z budzika w telefonie (funkcja powtarzania jest genialna!), pod warunkiem że włączysz tryb samolotowy. Powiadomienia nie będą Cię kusić.

Za jasno

Twój organizm jest najbardziej wrażliwy na światło, gdy się go nie spodziewa. To dlatego, gdy ktoś zapali górne światło o 2 w nocy, zrywasz się jak oparzona.

Zasłoń szparę

Jeśli kładziesz się najwcześniej, zamknij za sobą drzwi sypialni i zasłoń szparę pod drzwiami, np. kocykiem.

Załóż rolety

W sypialni zamontuj rolety nieprzepuszczające światła, zwłaszcza jeżeli za oknami są latarnie albo neony.

Zmień żarówki

Żarówki LED i świetlówki emitują więcej niebieskiego światła niż tradycyjne. Godzinę przed snem zostaw włączone tylko te klasyczne z wolframowymi żarnikami.

Zobacz: Jak sen wpływa na jakość treningu?

Gdy przeszkadza Ci stres

Kalendarz

Wieczorem, przed snem, wypisz sobie trzy największe problemy i wpisz, co możesz z nimi zrobić jutro. Taki prosty trik sprawi, że się uspokoisz. Przynajmniej trochę.

Orgazm

Wiesz, dlaczego na filmach faceci zawsze po osiągnięciu orgazmu zasypiają? To wpływ wydzielającej się po orgazmie oksytocyny, dopaminy i prolaktyny. Wszystkie te hormony działają relaksująco, zapewniając błogostan. Dowcip polega na tym, że te same hormony działają też na nas. Pod jednym warunkiem: że osiągniemy orgazm. To dlatego warto o niego zawalczyć i nie zwalać całej roboty (i ewentualnych pretensji) na partnera. Jeśli masz kłopoty ze szczytowaniem, wypróbuj masturbację – osiągania orgazmu można się nauczyć.

Ciężka kołdra

Gdy Twoje ciało jest w uścisku (w tym przypadku – grawitacji), wydziela neuroprzekaźniki, które pomagają Ci się uspokoić. To dlatego maluchy przestają płakać, gdy są przytulane lub... ciasno zawinięte w kocyk.

Kołysanka

Włącz cichą muzykę. Ale nie dowolną. Wg Mindlab International najlepiej uspokaja muzyka w tempie 50-60 bpm, trwająca dłużej niż 5 minut i bez chwytliwego refrenu. Tempo ulubionych piosenek możesz sprawdzić na stronie tempotap.com. Włącz utwór i wystukuj tempo spacją lub palcem na ekranie.

Sprawdź też: Czy gorąca kąpiel pomaga zasnąć? [opinia eksperta]

Gdy przeszkadza Ci ciało

Poduszka

Ból karku i pleców: Spróbuj spać na wyprofilowanej poduszce z tzw. pianki memory, dostosowującej się do kształtu. Ona najlepiej podtrzyma Twoją głowę i da odpocząć kręgosłupowi. W sklepach Ikei można ją kupić za 49 zł.

Objawy alergii: Wymień poduszki na lateksowe. Roztocza nie cierpią lateksu, uwielbiają natomiast puch. Wcześniej pisałyśmy, że puch lepiej odprowadza ciepło, ale gdy leci Ci z nosa, temperatura przestaje być tak istotna.

Zgaga: Wybierz najgrubszą, jaką znajdziesz. Dzięki temu kwas z żołądka będzie miał dosłownie „pod górkę” i przestanie się cofać do przełyku. Ale bez przesady – stos poduszek może sprawić, że zacznie Cię boleć kręgosłup.

Materac

Ból karku i pleców: Wybierając materac, połóż się na nim na boku z ugiętymi nogami. Niech Twój chłopak popatrzy z boku na Twój kręgosłup. Im bardziej będzie on przypominał linię prostą, tym materac lepszy. Uwaga! Za miękki jest gorszy niż za twardy.

Objawy alergii: Wybierz piankowy lub lateksowy bez sprężyn. Roztocza, bakterie i grzyby nie będą miały gdzie się schować. Niestety, dobre lateksowe materace są drogie. Ale ta inwestycja się opłaci, zobaczysz. Wersja ekono: hipoalergiczne pokrycie.

Zgaga: Ulgę przynosi też jednostronne podniesienie całego materaca. Podłóż z jednej strony kliny pod dno łóżka. Zdaniem otolaryngologa dr. Christophera Changa różnica w wysokości powinna się mieścić w granicach 15-20 cm. Wersja ekono/próbna – podłóż pod dwie nogi łóżka po dwie cegłówki.

Inne

Ból karku i pleców: Żeby wzmocnić tzw. gorset mięśniowy, zapisz się na pilates. Jeśli ból jest naprawdę dokuczliwy, poszukaj lekarza specjalizującego się w terapii manualnej – bardzo często pomaga.

Objawy alergii: W sezonie pylenia zawsze po przyjściu z ulicy wskocz pod prysznic i zmień ubranie – alergeny osadzają się na ciuchach, skórze i włosach.

Zgaga: Przed snem wypij filiżankę herbatki anyżowej (kilka gwiazdek anyżu wrzuconych do zwykłej też się sprawdzi) lub soku z aloesu. Nie pij mięty – ona nasila zgagę!

ZOBACZ TEŻ: Jak sypiają Polacy - co przeszkadza nam w łóżku?

REKLAMA