Pryszcze, włókniaki, kaszaki i kłykciny - jak poradzić sobie z nimi tam, na dole?

Poznaj 9 przyczyn powstawania pryszczy w okolicach intymnych i metody radzenia sobie z problemem.

pryszcze na pupie Shutterstock.com
Pryszcze wyskakują nam często w najmniej odpowiednim momencie...

Czasami los bywa wyjątkowo złośliwy. Masz randkę, wizytę na basenie lub w salonie depilacji, a tu pryszcz. I to gdzie? Tam! W okolicy bikini! Jest zaogniony, bolesny i wyjątkowo nieestetyczny. Czy jest niebezpieczny? Czy musi obejrzeć go lekarz? Czy mogę go jakoś zamaskować?

„Większość moich pacjentów boi się, że wyprysk musi oznaczać opryszczkę lub początek jakiejś poważnej choroby. Ale w większości przypadków zmiany są niegroźne i same ustępują po krótkim czasie – mówi dermatolog, dr n. med. Danuta Nowicka.

Sprawdź: Trądzik u kobiet - objawy i skuteczne leczenie

1. Masz pryszcza

Tak, tak, pryszcze wyskakują nie tylko na twarzy, a trądzik dotyczy nie tylko nastolatek. Odkąd jemy przetworzoną żywność, oddychamy coraz mniej czystym powietrzem i używamy coraz więcej detergentów, nasza skóra przestała sobie radzić z równowagą wodno-tłuszczową. I jak do tego pakietu dołożymy stres i co miesięczną grę hormonów, wypryski na skórze mamy jak w banku. A gdy pryszcz wyskoczy w okolicach bikini jest dodatkowo drażniony przez ubranie. Co robić? Jeżeli sytuacja powtarza się często, idź do dermatologa, który przepisze ci specjalną maść z antybiotykiem. Musisz działać szybko? Biegnij do apteki i kup Trybiotyk (saszetka kosztuje kilka złotych). Odkaź pryszcza (np. Octenisept), gdy skóra wyschnie, nałóż maść i zaklej miejsce plastrem z opatrunkiem.

2. Masz podrażnioną skórę po depilacji

Niestety, zdarza się to przy wszystkich metodach usuwana włosków. Najmniej inwazyjną, ale też najmniej skuteczną metodą jest golenie. Przed zabiegiem zawsze nakładaj żel lub piankę zmiękczającą włoski i poprawiającą poślizg. Nie używaj jednego ostrza częściej niż 2-3 razy – to właśnie tępe i brudne nożyki są najczęstszą przyczyną powstawania pryszczy. Jeżeli po wosku lub depilatorze elektrycznym wrastają ci włoski (bolesne czerwone okolice mieszków włosowych) zastanów się nad zmianą metody depilacji na laser. „Podrażnioną skórę trzeba potraktować łagodnym peelingiem enzymatycznym, który usunie martwy naskórek i odblokuje mieszki włosowe. Następnie przetrzyj te miejsca środkiem odkażającym i posmaruj preparatem łagodzącym zawierającym np. alantoinę czy pantenol” – radzi nasz ekspert dr Danuta Nowicka. Potem daj skórze odpocząć przez kilka dni.

Zobacz też: Depilacja woskiem - jak zrobić to dobrze?

3. Masz włókniaka

Włókniak to taki pieprzyk, tylko wystający ponad powierzchnię skóry. Nie jest niebezpieczny, chociaż urody nie dodaje. Jeżeli ma jednolity kolor, wyraźne granice i nie swędzi – najprawdopodobniej to tylko defekt estetyczny. Ale jeśli się rozlewa, ma kilka odcieni i go czujesz (swędzi, piecze, boli) – pokaż go jak najszybciej dermatologowi. Lekarz pomoże ci go również usunąć – skalpelem lub laserem.

4. Masz kaszaka

Zarówno siedzenie po kilka godzin dziennie za biurkiem, jak i pocenie się w siłowni w obcisłych legginsach nie stwarza komfortowych warunków dla skóry pachwin. Zdarza się, że powstają na niej kaszaki, czyli cysty, w których gromadzi się łój i resztki zrogowaciałego naskórka. Kaszak w pachwinie może mieć kilka milimetrów średnicy. Z czasem twardnieje i nie da się go usunąć bez fachowej pomocy kosmetyczki. Ona go odpowiednio nakłuje, usunie treść cysty i odpowiednio zdezynfekuje. Czasami wokół kaszaka powstaje stan zapalny - wówczas bez wizyty u dermatologa się nie obejdzie. Lekarz najpewniej przepisze płyn lub maść z antybiotykiem a jeśli będzie trzeba skieruje do chirurga na nacięcie zmiany.

5. Masz kłykciny

To takie nieregularne wyrostki w kolorze jasnoróżowym, które pojawiają się na ścianie waginy, często też w okolicach odbytu. U mężczyzn – na żołędzi, środkowej części penisa, rzadziej na mosznie. Ich źródłem jest wirus HPV 6 i HPV 11. To najczęstsza choroba przenoszona drogą płciową. Ich rozwojowi sprzyja wilgoć i ciepło oraz… ciąża – prawdopodobnie pod wpływem progesteronu namnażają się i rosną bardzo szybko, utrudniając poród. Koniecznie idź do lekarza. Im szybciej, tym leczenie będzie mniej dokuczliwe. Przy niewielkich zmianach lekarz może przepisać środek do smarowania, gdy kłykciny są duże i liczne trzeba je wymrozić, wypalić lub usunąć przy pomocy kwasu. I – co oczywiste – leczenie musi dotyczyć obojga partnerów.

6. Masz zapalenie gruczołu Bartholina

Jeżeli bolesna dziwna kulka pojawi się przy samym wejściu do waginy, może to być zapalenie gruczołu Bartholina. Gruczoły znajdują się symetrycznie po obu stronach przedsionka pochwy. Ich zadaniem jest wydzielanie śluzu i nawilżanie miejsc intymnych. Niestety, do ich infekcji dochodzi dosyć często, zwłaszcza u aktywnych seksualnie młodych kobiet. „Objawem zapalenia gruczołu jest ból w okolicach sromu, czasami ostry, który nasila się przy siadaniu” – podpowiada dr Danuta Nowicka – „Tu potrzebna jest wizyta u ginekologa. Żeby nie doszło do zapalenia gruczołu trzeba zwracać uwagę na kierunek podmywania się. Gruczoły występują blisko odbytu i przy niewłaściwej higienie łatwo jest o infekcję”.

7. Masz mięczaka zakaźnego

A raczej mięczaki, bo one lubią występować grupowo. To takie wystające nad powierzchnię skóry bladoróżowe kulki wielkości od 2 do 6 mm, błyszczące, sprawiające wrażenie prześwitujących, które często pojawiają się w okolicach pach i pachwin. „Wywołuje je wirus z grupy wirusów ospy” – wyjaśnia nasza ekspertka – “Często ustępuje samoistnie, ale w przypadku nasilonych zmian stosuje się wymrożenie grudek lub podaje się leki przeciwwirusowe. O terapii powinien zdecydować lekarz”.

8. Masz zapalenie gruczołów potowych

Gruczoły potowe występują na całej skórze, łącznie z pachwinami, o czym sama mogłaś się przekonać, trenując w obcisłych legginsach. Te, które występują w okolicach mieszków włosowych muszą pracować wyjątkowo intensywnie. Kobiety, które są trenerkami i spędzają długie godziny w obcisłych strojach gimnastycznych, są bardziej narażone na ten rodzaj infekcji. Dlatego jeżeli po treningu, przy którym się spociłaś zostajesz potem w tych samych spodenkach lub stroju kąpielowym (zwłaszcza, gdy jest wykonany z nieoddychającej tkaniny) przez cały dzień, sama prosisz się o kłopot. W pachwinach powstają wówczas idealne warunki do rozwoju bakterii. Ta może dostać się do organizmu drogą kropelkową, przez kontakt z wodą lub zanieczyszczonym przedmiotem. Jeżeli jest to bakteria z rodziny gronkowca, ropne bolesne pryszcze masz jak w banku. Wówczas konieczna jest wizyta u dermatologa i leczenie antybiotykiem.

9. Masz kiłę

Jeszcze sto lat temu nazywano ją chorobą artystów, bo cierpieli na nią i Wyspiański, i Bethoven, i Baudelaire, I Oscar Wilde. Przed dobą antybiotyków rozprzestrzeniała się dosyć szeroko, prowadząc do zaburzeń psychicznych, kalectwa, a nawet śmierci. Choć zbierała swe żniwo od XV wieku, jej przyczynę odkryto dopiero w 1905 roku. Jest nią krętek blady, bakteria bardzo wrażliwa na suche powietrze i wysoką temperaturę, dlatego poza organizmem ludzkim może przeżyć tylko kilka godzin. Zarazić się nią można prawie wyłącznie przez stosunek seksualny. „Obecnie odnotowujemy wzrost zakażeń – warto być czujnym!” – ostrzega dr Nowicka.

W pierwszym etapie pojawiają się wrzody w okolicach pachwin, odbytu, ust i gardła. Potem kiła atakuje inne narządy i układ nerwowy. Pierwsze objawy choroby pojawiają się po 3 tygodniach od kontaktu seksualnego. Jeżeli zdarzyła ci się jakaś głupota i właśnie po takim czasie zaobserwowałaś zmiany na skórze w okolicach intymnych – biegnij do ginekologa. „Nawet jeśli nie widzisz zmian skórnych (mogą być głębiej np. w przedsionku pochwy, a masz skłonność do przygodnych stosunków bez zabezpieczeń, dbaj o siebie i raz na kilka miesięcy wykonaj badania – te w kierunku kiły to VDRL (czyli WR) – radzi nasz ekspert – „ Na wczesnym etapie choroba jest szybko i całkowicie wyleczalna. Skończy się na pojedynczej dawce antybiotyku i nauczce na przyszłość” - konkluduje dr Danuta Nowicka.

Zobacz też: Wyciskanie pryszczy: 10 pytań i odpowiedzi

Zobacz również:
REKLAMA