Problemy ze skórą: skąd się biorą i jak je rozwiązać?

Cellulit, wąsiki, trądzik, "tarka" na ramionach, pajączki, rozstępy. Wszystkie chciałybyśmy, aby te problemy dla nas nie istniały. Niestety, mimo naszych starań czasem skóra odmawia współpracy. Na szczęście niedoskonałości można zwalczyć - jeśli nie na własną rękę - to z pomocą lekarza lub kosmetyczki.

fot. shutterstock.com fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Gdyby kobiety nie miały w domu luster, prawdopodobnie byłyby szczęśliwsze, bo oglądałyby się tylko w oczach zachwyconych mężczyzn. A tak wszystkie mają i codziennie rano dołują się drobnymi niedoskonałościami na skórze. Jeśli Ty też znalazłaś u siebie coś, co Ci się nie podoba, zobacz, jak się tego pozbyć.

Skaza 1: cellulit

Cellulit, zwany potocznie skórką pomarańczową, jest powszechny. Dotyka 80-90% kobiet, więc jest właściwie stanem normalnym, jeśli uznamy, że normą jest to, co ma większość populacji. Chociaż często mówi się, że faceci nie mają cellulitu („bo to brzydko wygląda”), to nieprawda. Efekt skórki pomarańczowej występuje u mniej więcej 2% mężczyzn.

Skąd to się bierze?

W dużym uproszczeniu cellulit to skutek powiększenia komórek tłuszczowych, które zwiększają swoją objętość i „podchodzą” coraz bliżej naskórka. Ta zrazikowa struktura sprawia, że po ujęciu skóry dotkniętej cellulitem w palce na powierzchni skóry widoczne są zagłębienia i wzgórki.

O tym, czy cellulit się pojawi (i czy wcześniej, czy później), decydują takie czynniki, jak: skłonność genetyczna, zaburzenia krążenia i zmiany hormonalne, dlatego cellulit często ujawnia się podczas dojrzewania, w ciąży i u kobiet, które zaczynają stosować antykoncepcję hormonalną. Na geny nie masz wpływu, ale to nie znaczy, że nie możesz się bronić.

Co możesz zrobić sama?

„Przede wszystkim zminimalizuj ryzyko” – radzi dr n. med. Ewa Szpringer z kliniki Laser Medic w Lublinie. Wiele możesz zdziałać, zmieniając tryb życia. Jedz regularnie, spożywaj mniej węglowodanów, unikaj soli i nie pal papierosów. Dowiedz się, co jeść, by mieć zdrową, piękną cerę.

Ruszaj się, bo w im lepszym stanie będzie Twój układ krwionośny, tym mniejsze ryzyko cellulitu.Pisząc „ruszaj się”, mamy na myśli nie tylko aktywność typu rower, bieganie czy fitness, ale również taką codzienną. Im mniej będziesz siedzieć w jednej pozycji, tym lepiej będzie ukrwiona Twoja skóra. Regularny masaż również poprawi krążenie krwi i chłonki. Nie noś też zbyt obcisłych ubrań, bo taka ściśle przylegająca dżinsowa zbroja sprawia, że krew słabiej krąży w wierzchnich warstwach skóry.

Unikaj długich, gorących kąpieli, długich pobytów w solarium i trzymania nóg koło kaloryfera w zimie. Zbytnie przegrzanie także zwiększa ryzyko cellulitu. Pomóc może peeling kawowy: zmieszaj 10 łyżeczek kawy, 1 łyżeczkę imbiru mielonego, 2 paczki cynamonu oraz oliwkę. Nałóż na skórę pokrytą cellulitem i zawiń w folię spożywczą na godzinę. Zabieg warto powtarzać co 2 dni.

Co może zrobić lekarz?

Najmniej inwazyjnym zabiegiem jest mezoterapia. Polega ona na wstrzykiwaniu tuż pod skórę substancji, które normalizują metabolizm tkanki tłuszczowej i mikrokrążenie. Popularnym sposobem walki z cellulitem jest lipoliza laserowa.

„Promień lasera uszkadza błony komórek tłuszczowych (adipocytów) i dochodzi do uwolnienia zawartych w nich trójglicerydów. Dodatkowo niszczy on adipocyty, zaczynając od położonych najbliżej powierzchni skóry, a kończąc na głębokości 4-5 cm. Prowadzi to do lipolizy, czyli rozpuszczenia tkanki tłuszczowej.Uszkodzenie tkanek jest minimalne i nie dochodzi do niszczenia innych struktur” – wyjaśnia dr Szpringer. Podobny mechanizm ma lipoliza chemiczna. Dr Szpringer przestrzega jednak, że cellulit ma tendencje do powracania i nie da się go zlikwidować na stałe.

wąsik, kobieta, uroda, depilacja Vladimir Gjorgiev / shutterstock.com
fot. Vladimir Gjorgiev 2015/shutterstock.com

Skaza 2: wąsiki

To prawda: istnieją faceci, którzy uważają, że ciemny meszek nad górną wargą dziewczyny jest bardzo sexy i świadczy o jej temperamencie. Niestety, należą oni do mniejszości. Większość na widok wąsika nad najbardziej nawet kształtnymi ustami reaguje umiarkowanym entuzjazmem.

Skąd to się bierze?

Nadmierne owłosienie typu męskiego u kobiet ma dwie główne przyczyny. Najczęściej jest to spowodowane nadmierną wrażliwością mieszków włosowych na androgeny – wówczas właśnie pojawia się wąsik, pojedyncze włosy na policzkach czy na piersiach. Ten problem jest jedynie kosmetyczny.

Rzadziej zdarza się, że w ciele kobiety krąży za dużo androgenów – wtedy mówimy o hiperandrogenizmie. Oznacza to, że owłosienie w miejscach, w których u kobiet go zasadniczo nie powinno być, jest silniejsze i warto wybrać się do lekarza, bo przyczyną nadmiaru androgenów mogą być źle pracujące nadnercza albo np. zespół policystycznych jajników.

Co możesz zrobić sama?

Najprostszy sposób to, oczywiście, depilacja woskiem. Możesz ją zrobić sama, chociaż wygodniej wykonać to w gabinecie kosmetycznym. Dowiedz się więcej na temat różnych sposobów depilacji.

Co może zrobić lekarz?

Skuteczną metodą jest laserowe usuwanie zbędnego owłosienia. Musisz się jednak przygotować, że zabieg trzeba będzie powtórzyć kilka, a czasem nawet kilkanaście razy. Laser jest skuteczny tylko w przypadku ciemnych włosów. Jeśli masz jasne, zapytaj lekarza o krem Vaniqa. Nie jest tani, ale bardzo skuteczny. Dostępny jedynie na receptę.

twarz, lustro, uroda Evgeny Atamanenko / shutterstock.com
fot. Evgeny Atamanenko 2015/shutterstock.com

Skaza 3: trądzik

Pojedynczy pryszcz można zamaskować kosmetykami, ale jeśli cała Twoja twarz pokryta jest krostami, zaskórnikami i wrzodami, nawet najlepszy makijaż nic nie pomoże. Dobra wiadomość jest taka, że w większości przypadków można sobie z trądzikiem poradzić. Trzeba tylko poszukać pomocy u fachowca, a nie u koleżanek.

Skąd to się bierze?

Trądzik powstaje wtedy, gdy dochodzi do nadprodukcji łoju i nadmiernego rogowacenia, a w konsekwencji zatkania ujścia gruczołu łojowego. Wtedy w takim porze zaczynają się namnażać bakterie, a stan zapalny powoduje zaczerwienienie skóry; może też pojawić się ropa, czyli ten charakterystyczny biały punkcik.

Co możesz zrobić sama?

Pierwsza zasada: nie wyciskaj sama. O ile trądzik nie jest bardzo uciążliwy, możesz stosować preparaty dostępne w drogeriach, ale nie przesadzaj z tonikami oczyszczającymi. „Mycie twarzy dwa razy dziennie w zupełności wystarczy” – radzi dr Whitney Bowe, dermatolog z Nowego Jorku.

Nadmierne przesuszenie skóry paradoksalnie pobudza gruczoły łojowe do zwiększonej produkcji łoju. Pamiętaj, by nie narażać skóry twarzy na dodatkowe bakterie. Czyli np. regularnie czyść swój telefon, bo często przykładasz go do policzka.

Co może zrobić lekarz?

Jeśli trądzik nie znika, nie kombinuj dalej sama, tylko idź do dermatologa. Większość odmian trądziku da się wyleczyć antybiotykami. Kuracja jest długa, ale zwykle skuteczna. Najcięższą artylerią w wojnie z trądzikiem są preparaty z izotrytenoiną – to nie jest antybiotyk, lecz pochodna wit. A.

Leczenie trwa kilka miesięcy i wymaga comiesięcznych badań, ale udaje się dzięki niemu zwalczyć ok. 80-90% przypadków ciężkiego trądziku – w 6 na 10 przypadków na stałe.

ramiona Africa Studio / shutterstock.com
fot. Africa Studio 2015/shutterstock.com

Skaza 4: „tarka” na ramionach

Chropawa skóra na ramionach nie jest – z punktu widzenia medycyny — wielkim problemem. Natomiast bywa poważnym kłopotem dla każdej kobiety, która chciałaby chodzić w bluzkach z krótkim rękawem, być przytulana i obejmowana przez swojego mężczyznę nie tylko w pasie.

Skąd to się bierze? Przyczyna rogowacenia mieszkowego, bo tak fachowo nazywa się ta przypadłość, nie jest do końca jasna. Często jest to cecha dziedziczna, to znaczy, że jeśli Twoja mama miała szorstkie ramiona, ryzyko, że Ty też nie będziesz miała jedwabistych, jest duże.

Co możesz zrobić sama?

„Dobrym sposobem na pozbycie się tarki na ramionach, udach i pośladkach są peelingi mechaniczne” – mówi dr Joanna Suseł z Well– Dermu. Nie trzeba ich kupować: cukrowy czy kawowy też się sprawdzi. Rób je sobie co 2-3 dni. Pomóc mogą także emolienty, czyli preparaty z mocznikiem nawilżające skórę.

Te słabsze (5-10%) możesz stosować codziennie, a mocniejsze raz w tygodniu, żeby złuszczyć skórę. Przebywaj też jak najwięcej na słońcu. „W okresach wiosenno-letnich stan skóry będzie ulegał poprawie. Nawet po niewielkiej ekspozycji na UV, mimo czasem początkowego zaczerwienienia, skóra zrobi się gładsza” – mówi dr Suseł. Jedz marchewkę i brokuły – one zawierają dużo witaminy A. Co jeszcze powinnaś jeść, aby poprawić stan swojej skóry, dowiesz się z artykułu „10 kosmetyków prosto z talerza”.

Co może zrobić lekarz?

Szukaj gabinetów oferujących peelingi chemiczne i tzw. jet peel.

balsam, uroda, ciało Kamil Macniak / shutterstock.com
fot. Kamil Macniak 2015/shutterstock.com

Skaza 5: rozstępy

Rozstępy, podobnie zresztą jak cellulit, są bardzo powszechne. Dotykają, według różnych badań, od 40 do nawet 90% kobiet. Są też litościwe: najgorzej wyglądają na początku, gdy są jeszcze czerwone. Później jest już tylko lepiej.

Skąd to się bierze?

„Popularna teoria, jakoby rozstępy były skutkiem »rozciągnięcia « skóry, jest mitem – wyjaśnia dr Ewa Szpringer z kliniki Laser Medic w Lublinie. – Gdyby takie mechanicystyczne wyjaśnienie było prawdziwe, to każda kobieta po ciąży miałaby rozstępy, a przecież nie wszystkie mają”.

W rzeczywistości rozstępy to zwyrodnienia tkanki łącznej, spowodowane najczęściej zaburzeniami równowagi hormonalnej. Zmienia się ona w czasie ciąży, zmienia się podczas dorastania, zmienia się też u mężczyzn intensywnie trenujących sporty siłowe.

Co możesz zrobić sama?

Będąc w ciąży, możesz próbować zapobiegać rozstępom. Dr Joanna Suseł z wrocławskiej kliniki WellDerm radzi, by stosować naprzemienne prysznice (ciepło-zimno). Można też starannie masować najbardziej narażone na rozstępy miejsca (czyli pośladki, boki ud i brzuch) rękawicą z wypustkami.

Pamiętaj również o miejscu nad pośladkami – tam gdzie kończą Ci się plecy. Możesz też stosować kremy zapobiegające powstawaniu rozstępów, jednak pamiętaj, że ich skuteczność nie została w pełni udowodniona. Według raportu niezależnych badaczy z Cochrane Collaboration, nie ma wyników rzetelnie przeprowadzonych badań, które by wskazywały na ich skuteczność.

Co może zrobić lekarz?

Doktor Suseł ma dobre wieści: „Jeśli kobieta zgłosi się do gabinetu medycyny kosmetycznej w momencie, gdy rozstępy są świeże, jest duża szansa, że uda się je usunąć całkowicie.W naszym centrum stosujemy opracowany na podstawie własnych badań cykl sześciu zabiegów laserowych, przeplatnych mezoterapią z osoczem krwi pacjantki. Efekty są znakomite”. Starych, białych rozstępów nie da się całkowicie usunąć, ale na pewno laserem i mezoterapią można znacznie zmniejszyć ich widoczność.

łydki, nogi Violanda / shutterstock.com
fot. Violanda 2015/shutterstock.com

Skaza 6: pajączki

Zimą można je nakryć spodniami lub rajstopami, jednak lato sprawia, że nagle na ulicach zaczyna się roić od pajączków. Według statystyk ma je co druga dorosła kobieta i prawie co drugi facet, chociaż przed 35. rokiem życia proporcje są zdecydowanie na niekorzyść pań. Charakterystyczne błękitne żyłki na udach i pod kolanami występują u dziewczyn aż sześciokrotnie częściej i prawdopodobnie 100 razy częściej spędzają im sen z powiek.

Skąd to się bierze?

Teleangiektazje, bo tak nazywają pajączki medycy, to wcale nie tylko problem kosmetyczny. To pierwszy objaw niewydolności żylnej – choroby, która w zaawansowanym stadium może być nawet niebezpieczna dla życia. Ale bez paniki: droga od pajączka do zakrzepicy jest długa i trzeba się naprawdę postarać, żeby przejść ją w całości.

Co możesz zrobić sama?

„Nogi lubią leżeć i chodzić— mówi doktor Paweł Remiszewski, chirurg i flebolog (specjalista leczenia żył). – Bardzo nie lubią natomiast długiego stania i siedzenia, bo wtedy krew musi wędrować pod górę bez wsparcia ze strony mięśni.Gdy chodzisz, biegasz, jeździsz na rowerze czy pływasz, Twoje mięśnie wspomagają żyły, tłocząc krew w górę; gdy siedzisz lub stoisz, żyły rozszerzają się i słabną” – wyjaśnia.

Jeśli masz pracę, która zmusza Cię do stania lub siedzenia przez wiele godzin, a pajączki już zaczęły się pojawiać, możesz kupić w sklepie z zaopatrzeniem ortopedycznym specjalne rajstopy uciskowe. Odpowiednio dobrać je pomoże Ci lekarz.Nawet jeśli nie masz jeszcze pajączków, ale często pod wieczór masz spuchnięte nogi, Twój facet skarży się, że w nocy „wierzgasz” albo często łapią Cię nocne skurcze – zachowaj szczególną ostrożność, bo to mogą być znaki, że z Twoim krążeniem jest coś nie tak. „Oprócz chodzenia i leżenia, żyły lubią też chłód” – dodaje dr Remiszewski. Unikaj zatem sauny, długich, gorących kąpieli, solarium i siedzenia z nogami przy kominku. Aby więcej się ruszać, wypróbuj naszych 6 pomysłów na trening w domu, sklepie i pracy

Co może zrobić lekarz?

Szukaj gabinetu z badaniem USG Dopplera, bo ono najlepiej wykaże, czy problem jest jedynie kosmetyczny. Samo usunięcie pajączków jest dość proste. Najczęściej stosuje się obliterację, tzn. wstrzykuje do żyłki substancję, która powoduje jej zamknięcie i po pewnym czasie obumarcie. Zabieg jest bezbolesny, skuteczny w 9 na 10 przypadków i relatywnie niedrogi.

Nasi eksperci:

  • Joanna Suseł, doktor nauk medycznych, specjalista dermatolog, lekarz medycyny estetycznej z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm we Wrocławiu.
  • Ewa Szpringer, doktor nauk medycznych, specjalista dermatologii estetycznej. W Lublinie prowadzi Centrum Dermatologii i Laseroterapii Laser Medic®.
  • Paweł Remiszewski, lekarz medycyny, specjalista chirurg, flebolog. W Bolesławcu prowadzi gabinet chirurgiczny i medycyny estetycznej Medaestic.

WH 02/2013

REKLAMA