Jeszcze 20 lat temu przeciętny człowiek pamiętał co najmniej kilka numerów telefonów. Do domu, do pracy, do rodziców, najbliższych przyjaciół. Kierowcy pamiętali nazwy ulic i trasy, który mi jechali raz kilka lat temu, uczniowie znali na pamięć parę wierszy, a przyjaciele mieli w głowach swoje daty urodzin.
Dziś znaczną część naszej pamięci przerzuciliśmy do pamięci urządzeń oraz, oczywiście, do internetu. Porównując nasze mózgi do komputera, można powiedzieć, że wykorzystujemy głównie pamięć podręczną, czyli RAM, a zamiast twardego dysku kory mózgu korzystamy z pamięci zewnętrznych – wszelkiego rodzaju notatników, książek adresowych oraz Google'a.
Na pierwszy rzut oka jest to oczywiście wygodne, bo w sumie po co pamiętać telefon do fryzjera czy nazwę stolicy Albanii? Jednak na dłuższą metę „outsourcing” przechowywania informacji może mieć fatalne skutki dla naszej inteligencji. Czym bowiem jest inteligencja? To – w dużym uproszczeniu – nasza zdolność do radzenia sobie z problemami, z którymi się wcześniej nie spotkaliśmy.
W nowej sytuacji mózg przeszukuje zasoby pamięci, by wydobyć z niej zdarzenia chociaż trochę podobne, i przypomina, jak sobie wówczas poradziłaś lub nie poradziłaś. Twoim zadaniem jest tylko odpowiednia modyfikacja reakcji. Np. wystarczy być na jednym lotnisku, żeby później umieć się zachować na większości lotnisk na świecie.
Gdy musisz opisać zapach, którego wcześniej nie spotkałaś, robisz to przez kombinację innych zapachów, które znasz i potrafisz nazwać. Poznanego przystojnego mężczyznę opiszesz koleżankom, porównując go do znanych aktorów. Podstawą Twojej inteligencji, fundamentem możliwości komunikacji z innymi, są skojarzenia.
Ale żeby nowe zjawisko mogło nam się z czymkolwiek kojarzyć, musimy coś pamiętać. Nie da się wpisać do wyszukiwarki zapachu. Nie da się skojarzyć czegoś z czymś, czego nie masz w pamięci. Dlatego zasób informacji, jaki masz we własnym mózgu, a nie w książkach czy internecie, jest tak ważny.
Niestety, uzależnienie od zewnętrznych źródeł sprawia, że zapamiętujemy coraz gorzej. I nie są to tylko potoczne przekonania krytyków postępu technicznego. Fatalny wpływ spędzania całych dni przed ekranami potwierdzają poważne badania naukowe.
Sprawdź, jaką dietę wybrać, aby poprawić pamięć i koncentrację oraz dowiedz się, jak trening wpływa na zapamiętywanie.