Dlaczego się pocimy?
Pot jest niezmiernie ważny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i zdrowego wyglądu skóry. Składa się przede wszystkim z wody, zawiera też dodatek mocznika, kwasu mlekowego, węglowodanów, lipidów oraz soli mineralnych, m.in.: potasu, wapnia, magnezu i żelaza.
"Pocenie się to jeden z elementów obrony organizmu przed przegrzaniem. Pot nadaje Twojej skórze kwaśny odczyn i tym samym chroni przed namnażaniem się szkodliwych patologicznych bakterii. Razem z łojem i komórkami naskórka tworzy barierę ochronną przed UV, chemikaliami i alergiami" - wyjaśnia dermatolog dr Danuta Nowicka.
Jak dbać o skórę, żeby od potu nie wyskakiwały pryszcze?
Nadmierne pocenie się może sprzyjać zakażeniom bakteryjnym i trądzikowi tylko w przypadku niewłaściwej i nieprawidłowej higieny. Jak zatem zadbać o skórę po ćwiczeniach?
"Po udanym treningu wystarczy spoconą skórę umyć preparatem o delikatnych właściwościach myjących i kwaśnym pH i delikatnie osuszyć. W przypadku problemu suchości nanieść balsam nawilżający" - tłumaczy nasza ekspertka.
ZOBACZ TEŻ: Pot to powód do dumy
Jak uporać się z nadmiernym poceniem?
Nie należy przesadnie walczyć z poceniem. "Stosujmy antyperspiranty rozsądnie, okresowo np. w lecie. Zróbmy raz na jakiś czas przerwę w ich stosowaniu" - mówi dr Nowicka.
W przypadku dużego problemu z wydzielaniem potu (kilka litrów dziennie) zwróć się o pomoc do lekarza – przebadaj sobie gospodarkę hormonalną, tarczycę, sprawdź, czy nie rozwinęła się cukrzyca.
Objawowo nadmierna pocenie można niwelować za pomocą antyperspirantów. Najskuteczniejsze antyperspiranty są te oparte na działaniu chlorku glinu, który powoduje nie tylko zmniejszenie wydzielania potu, ale także ze względu na swoje działanie bakteriobójcze hamuje powstawanie przykrego zapachu. Stosuj je tylko w razie konieczności. Dodatkowo preparaty ograniczające pocenie zawierają garbniki, ałuny o właściwościach garbujących skórę oraz składniki o działaniu łagodzącym, niwelującym powstałe podrażnienia.
Z zabiegów pielęgnacji domowej warto zwrócić uwagę na kąpiele dłoni w wyciągach ziołowych zawierających miętę, tymianek, szałwię, rumianek, korę dębu i brzozy. Kąpiele takie najlepiej robić przed snem, przez około 10 minut.
Skutecznie i na dłuższy czas nadpotliwość likwidują zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej wykonywane przez lekarzy dermatologów. Likwidują one problem nawet w 100% na 5-6 miesięcy. Po tym czasie zaleca się powtórzenie iniekcji.
ZOBACZ TEŻ: Jak dobrze wyglądać po treningu. 10 patentów