1. Z sutków wypływa mi ciecz, chociaż nie jestem w ciąży. O co chodzi?
Odpowiedź: Zdarza się, że z piersi wycieka płyn w różnych, czasami dziwnych kolorach: żółtawy, zielonkawy, szary, a nawet czerwonawy. Te wycieki mają też różną konsystencję: od gęstej po rzadką jak woda. Nie lekceważ tego. „W takim przypadku konieczna jest wizyta u lekarza i wykonanie rozszerzonej diagnostyki – radzi doktor Alina Kardasz-Cywoniuk, ginekolog z Grupy LUX MED. – Trzeba wówczas wykonać badania hormonalne i USG”. Nie wpadaj jednak w panikę, bo takie wycieki nie muszą wcale oznaczać nic poważnego.
2. Czy po wszczepieniu implantów można karmić piersią?
Odpowiedź: Zazwyczaj tak. „W większości przypadków implanty nie przeszkadzają w normalnym karmieniu noworodka” – uspokaja dr Todd Malan, dyrektor Innovative Cosmetic Surgery Center w Arizonie. Ale (zawsze jest przecież jakieś ale) mniej więcej co piąty implant wymaga korekty w ciągu roku po operacji. Dodatkowo, dotychczasowe doświadczenia mówią, że około 30% implantów trzeba wymienić po ok. 10 latach. O ile pierwsza operacja raczej nie upośledza czynności piersi, o tyle każda kolejna zwiększa ryzyko, że uszkodzone zostaną przewody mleczne. W skrócie: zanim poddasz się operacji, poproś lekarza o wyjaśnienie wszystkich wątpliwości.
Zobacz także, jakie nawyki są wrogiem pięknych piersi.
3. Czy da się powiększyć piersi ćwiczeniami?
Odpowiedź: Piersi nie mają mięśni, więc nie próbuj ich wyćwiczyć. Ale za to jest sporo mięśni wokół piersi, które – jeśli uda Ci się je powiększyć – optycznie wysuną Twój biust do przodu. Spróbuj poniższego treningu (rób dwa sety po 8 powtórzeń, codziennie).
- Podpieranie ściany Stań tyłem do ściany, blisko – tak żeby dotykać jej piętami, pośladkami i łopatkami. Wyprostowane ręce przesuń w górę po ścianie, tak by tworzyły linię równoległą do podłogi na wysokości barków. Następnie zegnij ramiona w łokciach, by dłonie wskazywały sufit. Powoli wyprostuj ręce nad głowę (nie odrywając ich od ściany) i wróć do pozycji wyjściowej.
- Ściana do wyrównania Stań twarzą do ściany ze stopami rozstawionymi na szerokość barków i palcami stóp (ok. 15 cm od ściany). Dociśnij przedramiona do ściany – łokcie na wysokości barków, dłonie skierowane ku górze. Nie odrywając dłoni od ściany, przesuwaj je w górę aż do pełnego wyprostu. W najwyższym punkcie oderwij dłonie od ściany i ściągnij łopatki, tak by ramionami dotknąć uszu. Znów oprzyj dłonie o ścianę i powoli opuść przedramiona do pozycji wyjściowej.
- Prostowanie rąk i nóg w klęku podpartym Klęknij, pochyl tułów i oprzyj się na wyprostowanych rękach. Następnie wyprostuj równocześnie lewą nogę i prawą rękę, tak by były równolegle do podłogi. Wytrzymaj chwilę i powoli opuść kończyny. Powtórz to samo z prawą ręką i lewą nogą. To jedno powtórzenie.
4. Dlaczego tuż przed okresem moje piersi są takie tkliwe?
Odpowiedź: Piersi są z natury delikatne, a jeśli dodać do tego zmiany hormonalne, robi się naprawdę nieprzyjemnie. Od środka cyklu aż do początku miesiączki poziom estrogenu i progesteronu zaczyna się gwałtownie zmieniać, co może wywoływać bóle głowy, wahania nastroju, napady apetytu, skurcze brzucha, opuchliznę i – owszem – dotyka superwrażliwych piersi. Unikaj w tym czasie kofeiny, bo ona wprowadza dodatkowe zamieszanie w równowagę hormonalną, zwiększając ryzyko opuchlizny i tkliwości piersi. Dr Jane Minkin, ginekolog, podpowiada receptę na złagodzenie tych dolegliwości: w trakcie okresu łykaj od 100 do 200 miligramów witaminy B6, 200-400 IU witaminy E i dwie kapsułki z wyciągiem z wiesiołka po 500 miligramów każda.
5. Czy naprawdę niektóre kobiety mają trzeci sutek?
Odpowiedź: Trzeci? Jest znacznie ciekawiej. Niektóre kobiety (mężczyźni również) mają nawet sześć sutków, a dokładniej brodawek sutkowych, bo w nomenklaturze medycznej sutek oznacza całą pierś. „W trakcie rozwoju embrionalnego wykształca się tzw. listwa mleczna: to coś w rodzaju linii między sutkiem a pachwiną – wyjaśnia dr Michael Yang, ginekolog. – Wzdłuż tej linii wyrastają zawiązki sutków, podobnie jak u psów i kotów. U ludzi z czasem te dodatkowe sutki zanikają, czasem jednak nie”. Ocenia się, że dodatkowe brodawki sutkowe występują u 1-7% ludzi. W niektórych przypadkach dodatkowe brodawki mają tkanki gruczołów i rozwijają się jak dodatkowe piersi; zazwyczaj jednak są jedynie zmianami na skórze, wyglądającymi jak znamiona. Jeśli taka brodawka Ci przeszkadza, możesz ją usunąć.
6. Czy implanty w piersiach utrudniają wykrycie raka piersi?
Odpowiedź: Niestety, tak. „Implanty mogą teoretycznie zasłonić mniejsze guzki, sprawiając, że nie będą wyczuwalne” – mówi dr Todd Malan. Implanty mogą też utrudnić prawidłowe odczytanie wyników mammografii.
7. Chcę zrzucić parę kilo, ale broń Boże nie z biustu. Jest szansa?
Odpowiedź: Teoretycznie, bardzo teoretycznie, tak. Praktycznie jednak nie. Piersi są zbudowane głównie z tkanki tłuszczowej, a odchudzanie to przede wszystkim spalanie tłuszczu, więc sama rozumiesz... Na dodatek tak się pechowo składa, że gdy tylko rozpoczyna się proces chudnięcia, jego ofi arą pierwsze padają właśnie piersi. Jednak jeśli właśnie postanowiłaś przestać się ruszać, mamy też dobrą wiadomość. Gdy zmniejszy się obwód w talii i biodrach, nikt nie zauważy różnicy w wielkości piersi. No i są jeszcze push-upy...