Polaktacyjny zanik piersi - dlaczego piersi zmniejszają się po zakończeniu karmienia?

Podczas ciąży oraz laktacji piersi mogą zwiększyć swój rozmiar nawet dwukrotnie – to dość powszechna wiedza. Mało która przyszła mama zdaje sobie jednak sprawę, że po zakończeniu karmienia większość kobiet doświadcza polaktacyjnego zaniku piersi, czyli obkurczenia ich rozmiaru do mniejszego niż przed zajściem w ciążę.

Matka karmiąca Shutterstock

Już od momentu poczęcia kobiece  ciało zaczyna przygotowywać się na narodziny dziecka. Ciąża, poród i laktacja, to czas rewolucyjnych zmian w ciele kobiety. Chyba największych, jakie ma okazję przechodzić w swoim życiu. Przemiany zachodzą jednak nie tylko w macicy – jeszcze zanim zauważymy rosnący brzuszek, prawdopodobnie odczujemy, że coś dzieje się z naszymi piersiami.

Spis treści

Jak zmieniają się piersi w okresie ciąży i karmienia?

Drażliwość, ból i powiększenie piersi są najczęściej występującymi wczesnymi objawami ciąży. Ze względu na wzrost progesteronu oraz innych hormonów związanych z rozwijającą się ciążą, biust staje się większy. Jest to bezpośrednio związane z rozwojem tkanki gruczołowej – zwiększa się liczba pęcherzyków oraz całego systemu kanalików i przewodów wyprowadzającego mleko z piersi. Do porodu biust ciężarnej kobiety powiększa się średnio o dwa rozmiary, zaś tuż po wydaniu dziecka na świat piersi napełniają się mlekiem, więc stają się jeszcze pełniejsze i cięższe.

Tak szybkie powiększanie się biustu nie jest dobre dla kondycji skóry, która rozciąga się, co może prowadzić do powstawania nieestetycznych rozstępów. Na zawsze zmienia się też jej jędrność. Po około 2 tygodniach od dnia porodu piersi wracają do rozmiaru z okresu ciąży i zazwyczaj pozostają takie do zakończenia karmienia. Choć skóra nabrzmiałego biustu może swędzieć i ulegać powstawaniu rozstępów, kiedy jest zadbana i nawilżona, piersi młodych mam wyglądają zazwyczaj bardzo dobrze. Do czasu.  

SPRAWDŹ: Karmienie piersią jest zdrowe i dla dziecka, i dla matki

„Dla wielu kobiet ciąża i etap naturalnego karmienia to czas, kiedy ich piersi wyglądają bardzo dobrze - stają się zdecydowanie większe, pełniejsze i jędrne. Jest to oczywiście naturalny biologiczny proces wywołany działaniem hormonów - laktogenu łożyskowego i prolaktyny, odpowiedzialnych za produkcję pokarmu. – tłumaczy dr Krzysztof Potocki, chirurg plastyk z Centrum Chirurgii Plastycznej Dr. Marka Szczyta. - Nie da się w 100% przewidzieć jak piersi kobiety zmienią się podczas ciąży i jak będą wyglądały po zakończeniu karmienia. Zdarza się, że wracają one do „wyjściowego” rozmiaru i wyglądają świetnie, jednak znacznie częściej piersi tracą swoją objętość i kształt, stają się obwisłe - to jeden z najczęstszych problemów z którym zgłaszają się do mnie pacjentki.”

Wiotczenie i obwisanie piersi to coś, na co każda młoda mama jest mniej lub bardziej przygotowana i przed czym próbuje się chronić, stosując kremy ujędrniające, masaże oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie podtrzymujące biust. Jednak zazwyczaj zaskoczeniem jest, gdy wraz z ustaniem laktacji, piersi nie wracają do rozmiaru sprzed ciąży, a stają się jeszcze mniejsze, często powodując ogromne kompleksy. Mówimy tu o sytuacji zwanej polaktacyjnym zanikiem piersi.

Czym jest polaktacyjny zanik piersi?

Polaktacyjny zanik piersi został uznany przez WHO w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych jako jednostka chorobowa, która dotyka wielu kobiet po zakończeniu naturalnego karmienia.

„Jest to sytuacja, kiedy po zakończeniu karmienia gruczoł piersiowy obkurczył się do rozmiaru mniejszego niż przed ciążą i karmieniem, dając efekt pustych piersi. Często dodatkowym problemem estetycznym są również rozstępy i nadmiar wiotkiej skóry.” – wyjaśnia dr Krzysztof Potocki.

Poza naturalnym obkurczeniem się gruczołu piersiowego po zakończeniu laktacji, na zmniejszenie się biustu młodej mamy może mieć wpływ także spadek masy ciała. Wszak po porodzie, waga kobiety powinna stopniowo powracać do stanu sprzed ciąży - w wyniku tego piersi, tak jak reszta ciała, maleją. Na polaktacyjny zanik piersi wpływ mogą mieć także skłonności genetyczne – wystąpienie w przeszłości zaniku u matki zwiększa w pewnym stopniu ryzyko wystąpienia go także u rodzącej niedawno córki. Bezlitosny dla kondycji biustu jest także wiek kobiety – matki później decydujące się na dziecko są bardziej narażone na znaczne zmniejszenie piersi po zakończeniu ciąży oraz laktacji. Wynika to z naturalnych zmian zachodzących w organizmie – wszak wraz z wiekiem skóra traci jędrność, elastyczność i zdolność do regeneracji. W efekcie ze sprężystego, pełnego biustu pozostają nam „dwa puste woreczki” – jak często określają swoje piersi na forach mamy tuż po zakończeniu karmienia.

Jak zapobiec polaktacyjnemu zanikowi piersi?

Wydawałoby się, że w XXI wieku istnieją sposoby na zabezpieczenie piersi przed negatywnymi zmianami w wyglądzie, wynikającymi z urodzenia i wykarmienia dziecka własnym mlekiem.

„Niestety nie, a popularne metody - masaże, szczotkowanie, stosowanie balsamów i kremów - wpływają jedynie na poprawę jakości skóry. Nie przekłada się to jednak w żadnym stopniu na zachowanie kształtu i objętość piersi, a już na pewno nie zapobiegnie zanikowi piersi.” – rozwiewa nasze nadzieje ekspert chirurgii plastycznej.

Naturalny proces zmniejszenia objętości gruczołu piersiowego po zakończeniu produkcji mleka jest nieuchronny. Oznacza to, że rozmiar biustu zmniejszy się po odstawieniu dziecka od piersi niezależnie od tego, jak bardzo będziemy dbały o swoje ciało. Oczywiście warto postarać się zminimalizować straty, zapewniając skórze regularne masaże, kremy ujędrniające oraz odpowiednią dawkę ćwiczeń. Ważne jest także, by przez cały okres ciąży nosić odpowiednio dobrany biustonosz – stabilne podtrzymanie piersi zmniejsza ryzyko naciągania się skóry.

SPRAWDŹ: Ćwiczenia na biust – 9 najlepszych ćwiczeń i porady jak dbać o piersi

Jak przywrócić biust do stanu sprzed ciąży?

Piersi po ciąży i wykarmieniu dziecka zmienią swój wygląd – to nieuchronne. Możemy wciąż walczyć o poprawę jędrności skóry biustu przy pomocy kremów, ćwiczeń i ujędrniających zabiegów kosmetycznych. Do dyspozycji pozostają także zabiegi z zakresu medycyny estetycznej:

„Nie należy spodziewać się, że piersi będą wyglądały dokładnie tak samo jak przed ciążą, możemy jednak dążyć do poprawy ich wyglądu. – mówi dr Krzysztof Potocki - Jeśli piersi straciły swoją objętość i jędrność to jedynym rozwiązaniem, które przyniesie zadowalające efekty estetyczne są zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej. Tutaj do dyspozycji mamy kilka procedur, które można łączyć ze sobą w zależności od indywidualnych potrzeb pacjentki - powiększenie piersi implantami, powiększenie piersi połączone z ich podniesieniem (liftem) lub samo podniesienie. Pamiętajmy, że o zabiegu chirurgicznym możemy myśleć po upływie minimum 6 miesięcy od zakończenia karmienia lub roku po porodzie w przypadku kobiet, które nie karmiły piersią.”

SPRAWDŹ: Lista zakazanych zabiegów kosmetycznych podczas ciąży

Ekspert

DR KRZYSZTOF POTOCKI
chirurg plastyk
Ma na swoim koncie wiele spektakularnych sukcesów z zakresu chirurgii plastycznej, zwłaszcza korekcji piersi. Od 2006 roku związany jest z Centrum Chirurgii Plastycznej Dr. Marka Szczyta. Jest Członkiem i Przewodniczącym Komisji rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej oraz Członkiem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Ręki.

 

Zobacz również:
REKLAMA