Ból głowy od smartfona

Ból karku, ból pleców, nawet drętwiejące ręce - to wszystko może być konsekwencją korzystania ze smartfonów. Uwaga! Kobiety cierpią z powodu smartfonów dwa razy częściej niż mężczyźni.

ból głowy od smartfona fot. Shutterstock.com

Na pewno widziałaś tłumy ludzi w autobusie, metrze, czy tramwaju, siedzących z pochylonymi głowami i grzebiących w internecie - przewijających niekończące się strumienie postów na Facebooku, Instagramie czy dowolnym innym serwisie. BYć może nawet teraz siedzisz właśnie ze zgiętym karkiem, bo czytasz ten tekst jadąc do szkoły czy pracy.

Ból karku od smartfonów

To wydaje się błahostką - w końcu wszyscy tak robią i jakoś żyją - jednak to tylko zludzenie. W istocie spędzając długie godziny z pochyloną głową robisz sobie krzywdę. Jak donosi pismo PLOS, intensywne korzystanie ze smartfonów zwiększa ryzyko problemów z układem kostno-szkieletowym, co skutkuje ograniczoną ruchomością oraz bólami: głównie karku i ramion, ale również pleców. 

Ciężka głowa

Większość ludzi pochyla się telefonami - tak wydaje się przecież wygodniej. Jednak takie pochylenie oznacza, że – jak wyliczyli uczeni z San Francisco State University – ich mięśnie karku zamiast utrzymywać ok. 6 kg ciężaru głowy, muszą względnie dźwigać około 20 kg. To kwestia działania dźwignie. Pamiętasz, co powiedział Archimedes? Powiedział, dajcie mi punkt oparcia, a poruszę Ziemię. Spróbuj wziąć siatkę, która normalnie dźwigasz do domu i unieść ją w wyprostowanej ręce  na wysokość oczu? Czujesz, o ile wydaje się cięższa? To własnie efekt dźwigni. Gdy pochylasz głowę do przodu, jej środek ciężkości odsuwa się od osi kręgosłupa i zmusza mięśnie karku, ramion i pleców do zwiększonego wysiłku. 

Takie stałe napięcie może tez powodować ucisk nerwów i w efekcie - ból. Jeśli więc od pewnego czasu często pobolewa Cię kark, głowa lub ramiona - zrezygnuj na dwa tygodnie ze smartfona i zobacz, czy ból minie. Nie potrafisz zrezygnować? Przynajmniej naucz się podnosić go na wysokość oczy, żeby nie pochylać głowy. To też za trudne? Ostateczne wyjście - podeprzyj głowę na ręce, przynajmniej trochę odciążysz mięśnie. 

Kobiety cierpią częściej

Inne badanie, tym razem przedstawione w czasopiśmie WORK wykazało, że aż 32% studentów korzystających ze smartfonów skarży się na ból karku i - uwaga! - problemy z układem kostno-szkieletowym dwukrotnie częściej zgłaszały kobiety. Na różnego rodzaju ból i ograniczenia skrżżyło się 28% facetów i aż 71% kobiet!

To co? Odkładamy komórkę do kieszeni, ok? Wrócisz do czytania w domu.

REKLAMA