Pij wino na zdrowie! [ciekawostki zdrowotne WH]

Dlaczego warto od czasu do czasu sięgnąć po lampkę wina? Co zrobić, gdy masz problemy z zaśnięciem? Czy męska grypa rzeczywiście istnieje i jak ma się żucie gumy do nitkowania zębów? Redaktorzy WH zebrali dla Ciebie najciekawsze newsy medyczne.

kieliszek czerwonego wina fot. shutterstock.com
Kieliszek czerwonego wina na zdrowie!

Wino na cukrzycę?

Kolejny powód, by nie rezygnować z lampki czerwonego wina wieczorem. Jak donosi „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism”, występujący w winie resweratol pomaga przywrócić równowagę hormonalną u kobiet cierpiących na zespół policystycznych jajników. Obniżenie poziomu testosteronu zwiększa wrażliwość na insulinę, tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.

To nie koniec zalet, jakie niesie ze sobą wypicie od czasu do czasu lampki wina. Poznaj 7 korzyści płynących z picia wina.

kobieta, sen Spectral-Design / shutterstock.com
fot. Spectral-Design 2015/shutterstock.com

Zaśnij szybciej

Masz kłopoty z zaśnięciem? Pomogą Ci barany, a dokładniej owce. Ale nie musisz ich liczyć. Wystarczy, że zamienisz bawełnianą piżamę na taką z owczej wełny. Eksperyment przeprowadzony na University of Sydney wykazał, że ludzie w piżamach z wełny zasypiali średnio o 10 minut szybciej i spali mocniej i dłużej niż ci, którzy na noc ubierali się w bawełnę.

Niestety, komfort zasypiania ma swoją cenę: piżama z wełny merynosa kosztuje co najmniej kilkaset złotych. Za drogo? Załóż wełniane skarpety. Im szybciej ogrzeją Ci się stopy, tym szybciej zaśniesz. Nie przesadzaj z temperaturą w sypialni. Najlepiej wyśpisz się, jeśli ustawisz termostat na 17-19 stopni. No i oczywiście przykryjesz się ciepłą kołdrą.

Jeśli chcesz zasypiać bez problemów i regenerować się każdej nocy, zajrzyj do naszego działu Zdrowy sen – znajdziesz tam porady, które pomogą Ci uporać się z bezsennością.

zasady związku fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Jak oni cierpią

Śmiejemy się, że faceci strasznie się ze sobą pieszczą, gdy się przeziębią. Okazuje się jednak, że faktycznie cierpią bardziej. Jak donosi „American Journal of Physiology”, wirusy grypy namnażają się u facetów znacznie szybciej niż u kobiet, a tempo przyrostu wirusów ma wpływ na dolegliwość objawów. Dlaczego? Mężczyźni nie mają estrogenu, który nas chroni przed infekcjami.

guma do żucia fot. Getty Images

Żucie gumy chroni zęby?

10 minut żucia gumy wystarczy, by usunąć z ust ty le samo bakterii, co podczas nitkowania zębów – wynika z badania uczonych z University of Groningen. 

WH 12/2016

REKLAMA