Pierwsze objawy ciąży

Jeśli bardzo chcesz mieć dziecko, wypatrujesz ciąży z nadzieją. Jeśli nie chcesz - z niepokojem. W obu przypadkach dobrze jest wiedzieć, jakie są pierwsze oznaki ciąży poza tym oczywistym - brakiem miesiączki. 

objawy ciąży Shutterstock.com

Z tego artykułu dowiesz się między innymi:

 1. Jak dochodzi do zajścia w ciążę
 2. Skąd się biorą bliźniaki?
 3. Jak w ciążę zajść się nie da
 4. Jakie są pierwsze objawy ciąży
 5. Jak potwierdzić ciążę

Skąd się bierze ciąża?

W świecie zwierząt bywa różnie, ale w przypadku człowieka do zapłodnienia dojść może tylko wtedy, gdy plemnik wniknie do komórki jajowej. To pierwszy warunek. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi w wyniku stosunku płciowego, czyli kiedy porcja nasienia, zawierająca bardzo dużo ( wiele milionów) plemników zostanie wtryśnięta do pochwy, skąd plemniki wyruszają w podróż przez szyjkę macicy do macicy i wyżej, aż do jajowodu w nadziei, że spotkają tam uwolnione z pęcherzyka jajeczko.  

Jeśli im się to udaje, a udaje się znacznie mniejszej grupie (tylko kilkuset z nich) dotrzeć aż tak daleko, jeden jedyny (no, czasami dwa, ale o tym później) plemnik wnika do znacznie większej od siebie komórki jajowej. Ten moment nazywamy zapłodnieniem. Interesujące jest to, że od tego, jaki plemnik wygra wyścig zależy płeć przyszłego dziecka. Jeśli do jajeczka jako pierwszy wedrze się plemnik z chromosomem X, urodzi się dziewczynka, a jeśli Y – chłopiec. 

Od momentu zapłodnienia komórka jajowa zaczyna się dzielić i jednocześnie spływać w dół jajowodu i dalej do macicy. Trwa to kilka dni, nieco więcej niż tydzień. W końcu po 8-12 dobach od zapłodnienia komórka zagnieżdża się w ściance macicy. Jeżeli zapłodnione jajeczko zamiast w ścianie macicy zagnieździ się w jajowodzie (najczęściej) lub szyjce macicy albo wręcz w jajniku - powstaje ciąża pozamaciczny, czyli ciąża ektopowa. Niestety ciąży pozamacicznej nie da się donosić i trzeba ją przerwać, bo może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia matki.

ZOBACZ TEŻ: Wszystko, co chciałabyś wiedzieć o ciąży, a wstydzisz się zapytać

Skąd się biorą bliźniaki?

Na pewno słyszałaś, że są na świecie dwa rodzaje bliźniaków: jednojajowe i dwujajowe.

 • Bliźniaki jednojajowe mogą powstać na dwa sposoby: najczęściej, a właściwie praktycznie zawsze, jeden plemnik zapładnia jedną komórkę jajową, powstaje zygota która się następnie w pierwszych kilku, kilkunastu dniach dzieli na dwa zarodki. Bliźniaki jednojajowe są zawsze tej samej płci, bo posiadają dokładnie taki sam materiał genetyczny. Nie do końca zawsze, bo medycyna zna kilka przypadków, które można policzyć na palcach jednej ręki, że do jednej komórki jajowej dostają się jednocześnie dwa plemniki. Wówczas bliźniaki jednojajowe mogą mieć różną płeć. Ale to rzeczywiście zdarza się ekstremalnie rzadko, rzadziej nawet niż bliźnięta zrośnięte ze sobą, czyli bliźnięta syjamskie. 
 • Bliźniaki dwujajowe (lub więcej) powstają, gdy kobieta z jakichś przyczyn uwalnia więcej niż jedno jajeczko. Wówczas dwa plemniki zapładniają każdy po jednym jajeczku. Co ciekawe, te plemniki mogą nawet pochodzić od różnych ojców, więc teoretycznie może się zdarzyć, że jakaś pani urodzi tego samego dnia rodzeństwo, które będzie miało zupełnie inny wygląd, a nawet kolor skóry. 

SPRAWDŹ: Jak przygotować się do ciąży

Jak na pewno nie zajdziesz w ciążę

Jeśli uważałaś na lekcjach wychowania do życia w rodzinie i biologii, możesz spokojnie opuścić ten akapit. Nie da się zajść w ciążę przez pocałunek, przez przytulanie, seks oralny również nie prowadzi do ciąży. 

Ale penetracja nie jest niezbędna do zajścia w ciążę. Ba, badanie amerykańskich uczonych prawie 8000 kobiet w ciąży wykazało, że 0,8% z nich zaszło w ciążę bez penetracji. Część z nich mogła więc nawet być dziewicami! Obecność penisa w pochwie nie jest bowiem niezbędna do zapłodnienia. Może się zdarzyć tak, że np. mężczyzna ma nasienie na rękach i przeniesie je w okolice pochwy lub wręcz do jej środka. Szansa na zapłodnienie w takiej sytuacji jest wprawdzie niewielka, ale ciąża jest możliwa. 

Jakie są wczesne objawy ciąży

W pierwszym tygodniu od zapłodnienia praktycznie da się stwierdzić, czy jesteś w ciąży. Najwcześniejszy zauważalny objaw ciąży w pierwszym trymestrze to nieznaczne plamienie, które może wystąpić w momencie zagnieżdżanie się jajeczka w ścianie macicy. Jednak już w pierwszych tygodniach ciąży mogą wystąpić objawy, które tę ciążę mogą sugerować i skłonić cię do wizyty u ginekologa lub przynajmniej zrobienia testu ciążowego. Pierwsze odczuwalne przez przyszłą mamę  objawy ciąży to:

 • brak okresu
 • nudności
 • wymioty
 • obrzmiały i tkliwy biust
 • częstsze sikanie
 • plamienie
 • zmęczenie 
 • senność
 • ból brzucha
 • zaparcia
 • zapchany nos
 • zmiana upodobań kulinarnych
 • zmiany nastroju
 • wyczulony węch 
 • zmieniony smak

Pokrótce wyjaśnimy, o jakim rodzaju dolegliwości związanych z zajściem w ciążę mowa.

 • Brak okresu w spodziewanym czasie
  Oczywiście każda z nas o tym akurat wie, ale ten objaw po prostu musiał się znaleźć na liście. Jeżeli masz regularne miesiączki i mija już tydzień od spodziewanego pierwszego dnia, jest spore prawdopodobieństwo, że jesteś właśnie w ciąży. Jeżeli miesiączkujesz nieregularnie, tygodniowe spóźnienie nie jest jeszcze powodem do szczególnego niepokoju (lub radości).
 • Mdłości i wymioty 
  Mdłości, którym mogą, ale nie muszą towarzyszyć wymioty, zazwyczaj pojawiają się w drugim lub trzecim miesiącu ciąży, przy czym jako początek ciąży przyjmuje się zawsze pierwszy dzień ostatniej miesiączki.
 • Tkliwość biustu
  Zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety w wyniku zapłodnienia sprawiają, że piersi robią się obrzmiałe i są bardzo wrażliwe w dotyku. Ból spawiać może nawet stanik, który normalnie świetnie pasował. Tkliwość piersi występuje zazwyczaj między 4 a 6 tygodniem ciąży. Później ustępuje, w miarę jak organizm przyzwyczaja się do nowej sytuacji hormonalnej.
 • Częstsze oddawanie moczu
  Większość z nas nie potrafi powiedzieć dokładnie, ile razy dziennie sika. Jednak jeżeli zauważysz u siebie taką sytuację, że idziesz do toalety mimo że doskonale pamiętasz ostatnią wizytę nie dalej jak pół godziny temu, prawdopodobnie sikasz częściej niż zwykle. W czasie ciąży zwiększa się ilość krwi w organizmie, co zmusza nerki do wytężonej pracy, a efektem tego jest większa ilość moczu w pęcherzu.
 • Zmęczenie
  W pierwszych tygodniach ciąży wiele kobiet odczuwa większe zmęczenie i senność. Mechanizm nie do końca jest znany, zmęczenie i senność są też tak powszechnym doświadczeniem, że trudno to traktować jako rozstrzygający objaw. Jednak jeśli oprócz zmęczenia masz tez inne objawy z tej listy, zrób sobie test ciążowy.
 • Plamienie
  Delikatne plamienie może wystąpić w momencie zagnieżdżania się zapłodnionego jajeczka w macicy, więc już w 10-12 dniu od momentu zapłodnienia. Do zagnieżdżenia jajeczka dochodzi zazwyczaj w tym czasie, kiedy spodziewałaś się następnej miesiączki.
 • Bóle podbrzusza
  U niektórych kobiet na początku ciąży występują delikatne skurcze macicy, przypominające nieco bóle miesiączkowe.
 • Wzdęcia i zaparcia
  Zmiany hormonalne w trakcie ciąży mają wpływ na układ trawienny, co może sprawiać, że będziesz miała wypchany brzuch i będą cię prześladować zaparcia - stan nieco przypominający ten przed okresem.
 • Zmiana węchu i smaku
  W pierwszym i drugim trymestrze u kobiet w ciąży często wyostrza się węch i/lub smak. Niekiedy węch zamiast się wyostrzyć, ulega stępieniu. Zmiana zmysłów może też sprawić, że przestaniesz na pewien czas lubić swoje ulubione potrawy, a nagle nabierzesz ochoty na rzeczy, których wcześniej nie lubiłaś.
 • Zapchany nos
  Ten objaw też nie jest przesadnie specyficzny, bo przyczyn niedrożności nosa może być wiele. Ale jeśli nigdy nie miałaś alergii, nie jesteś przeziębiona i nagle przez kilka dni budzisz się z wysuszonymi ustami, bo w nocy oddychałaś tylko przez usta, może warto kupić test w aptece.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Jakie badania zrobić przed ciążą

Jak potwierdzić ciążę?

Medycyna dzieli objawy ciąży na przypuszczalne, prawdopodobne i pewne. Te wymienione powyżej należą do dwóch pierwszych kategorii. Nawet pozytywny domowy test ciążowy (ten z moczu), chociaż ma skuteczność w okolicach 99%, nie jest pewnym potwierdzeniem ciąży. Pewne potwierdzenia ciąży to:

 • potwierdzenie obecności zarodka lub płodu w badaniu USG
  Badanie przez pochwę może potwierdzić ciążę już nawet w 4 tygodniu. Tradycyjne, przez powłoki brzuszne pozwala potwierdzić ciążę od 5-5 tygodnia.
 • bicie serca dziecka w łonie matki
  U szczupłych kobiet serce malucha można usłyszeć już od 12 tygodnia.
 • wyczucie ruchów lub części ciała płodu w brzuchu matki
  Na możliwość wyczucia płodu przez lekarza trzeba poczekać aż do 24 tygodnia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jak zwiększyć szansę na ciążę?

Źródła:
https://www.healthline.com/health/pregnancy/can-you-get-pregnant-without-having-sex#is-it-possible
https://www.bmj.com/content/347/bmj.f7102
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/getting-pregnant/in-depth/symptoms-of-pregnancy/art-20043853

Zobacz również:
REKLAMA