Picie soku z wiśni zwiększa ilość dobrych bakterii w brzuchu [WH News]

Newsy do codziennego stosowania. Popij kawą.

GettyImages

Napój bakterie

Od tego, jakie bakterie zamieszkują Twoje jelita, zależy zaskakująco dużo: od tempa trawienia, przez wagę, aż po nastrój. Uczeni z University of Arkansas odkryli, że picie soku z wiśni już po pięciu dniach zwiększa ilość dobroczynnych bakterii w brzuchu. Nie dość, że pyszny, to jeszcze zdrowy. Idealnie.

SPRAWDŹ: Probiotyczne suplementy diety - czy działają?

44

Taki % nastolatków, spędzających przed ekranami 7 godzin dziennie, nie potrafi dokończyć prostego zadania. Wśród tych, którzy wgapiają się 4 godz., odsetek rozkojarzonych był o połowę mniejszy. Ogranicz dziecku dostęp do elektroniki. Ponarzeka, ale wyjdzie na tym dobrze.

Wielkie żarcie

Czasami trudno zachować umiar w jedzeniu. Oto zestaw porad ratunkowych

Zgaga

Jeśli zgaga już Cię dopadła, nie pij napojów gazowanych ani alkoholu. Doraźnie pomogą alkalia (np. Maalox) albo H2 blokery (np. ranigast). Nie pij mięty: rozluźnia dolny zwieracz przełyku, co potęguje zgagę.

Biegunka

Trzustka może nie nadążać z trawieniem, a niestrawiony tłuszcz może wywołać biegunkę. Sięgnij po preparaty enzymów trzustkowych albo węgiel.

Wzdęcia

Ulgę przyniosą Ci preparaty dimetikonu (espumisan, esputikon) albo środek rozkurczowy, np. no-spa.

Trudna diagnoza

W 2014 roku kanadyjska piosenkarka Avril Lavigne podczas światowej trasy koncertowej promującej jej piąty album czuła się fatalnie. Odwiedzała lekarzy w różnych krajach, niestety żaden nie potrafi ł jej pomóc. Dopiero w grudniu 2014 roku udało się ustalić, że artystce siły odbiera borelioza. Diagnoza była trudna, ponieważ choroba ta ma tak niespecyficzne objawy, że łatwo ją pomylić z przemęczeniem, stwardnieniem rozsianym, neuropatiami czy nawet depresją. Jeśli podejrzewasz u siebie boreliozę, zgłoś się do neurologa specjalizującego się w leczeniu boreliozy. Inni lekarze mogą szukać po omacku. Dostępne testy (m.in. ELISA, Western-Blot i LTT) nie mają stuprocentowej czułości.

ZOBACZ: Borelioza - KZM, jak ich uniknąć, co je różni?

Otwórz przestrzeń

Badania amerykańskich uczonych wykazały, że pracownicy siedzący przy biurkach bez żadnych przepierzeń są o 20% bardziej aktywni fizycznie niż ci z boksów i aż o 32% aktywniejsi od pracujących w zamkniętych pokojach.

Supernabiał

Kiedyś zawał serca był chorobą dyrektorów. Dziś, niestety, coraz częściej umierają na niego kobiety. Na szczęście nie jesteś bezradna. Jak donosi „British Journal of Nutrition”, możesz zmniejszyć ryzyko zawału serca prawie o 1/3, jeśli będziesz jadła więcej sera, jogurtu, kefiru i zsiadłego mleka.

ZOBACZ TEŻ: 3 zdrowe zamienniki cukru

REKLAMA